Yosemitský národní park

Yosemitský park leží přibližně 3 hodin jízdy od Kalifornského San Franciska ve střední části Sierra Nevada. Dostanete se k němu přes Oakland a Modesto po silnicích č. 132 s odbočkou na silnici č. 140, která vede přímo do srdce parku Yosemite Valley.
Yosemite
Národní park Yosemite.
Zdroj: Pexels.com

Domorodí obyvatelé a první turisté

Krajinu Yosemitského národního parku obývali Indiáni přibližně 8000 let. Ve své době vybudovali bohatou kulturu na tradice, náboženství, písně i politické vztahy. Příroda Yosemitského parku jim poskytovala přístřeší, rostlinné a živočišné bohatství.

K prvnímu střetu mezi domorodými Indiány a americkými přistěhovalci došlo v první polovině 19. století roku 1837. O 20 let později se v podhůří Sierry Nevada nalezlo zlato a park zaplavilo tisíce zlatokopů. Od té doby se začaly šířit pověsti o „jedinečném údolí“ do celého světa a Yosemity zaznamenaly příchod prvních turistů. 

Krásy Yosemitské přírody

Dnes je park považovány jeden z nejkrásnějších přírodních úkazů na světě. Není proto překvapením, že již roku 1864 byl zvolen prezidentem A. Lincolnem jako první chráněná oblast USA, která se zapsala v roce 1890 do světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Dnes jej navštíví ročně na 4 miliony turistů z celého světa. Park nejvíce láká na žulové masivy, vysoké vodopády nebo rozlehlé sekvojové lesy. V jeho blízkosti naleznete i přírodní parky Yellowstone a Sequoia, kde lze vidět stromy gigantických rozměrů.

Návštěva a roční období

Národní park Yosemite je otevřen celoročně a každé roční období nabízí jiné výhody. Nejvhodnější dobou pro klasickou turistiku je červen až listopad. V tuto dobu je většina silnic v parku otevřena, stezky schůdné, příroda kvete a je možno vidět krásy všech vodopádů. Ty bohužel koncem roku vysychají. Pokud jsou tedy vaším hlavním cílem, konec května a začátek červen jsou pro vás nejlepší termíny. Doporučujeme se vyhnout víkendům a americkým státním svátkům.

Většina turistů navštěvuje park na jeden den.

Autem, vlakem i autobusem

Nejsnadnějším způsobem, jak se dostat do parku je autem po již zmíněné silnici č. 140. Další možností je cestovat vlakem ze San Franciska s přestupem na autobus v Merced. Autobus potom zastavuje přímo v hlavní části parku, kde lze využít k dalšími pohybu tzv. shuttle busy, které jezdí zdarma po předem stanovených cestách na vybrané vyhlídky.

Srdce Yosemitského parku

Turisté nejčastěji míří do ledovcové údolí Yosemite Valley, které nabízí ubytování, informační centra, obchody i nástupiště na bezplatné shuttle busy do okolní přírody. Návštěvníci se odsud mohou vydat na velice oblíbenou stezku vedoucí k vyhlídce Tunnel View, ze které budete mít celé údolí včetně největšího žulového monolitu na světě El Capitan jako na dlani. Dále uvidíte i vodopády Bridalveil Fall a žulový masiv Half Dome v pozadí.

Populárních stezek je více, můžeme dále zmínit ty k nižším (Lower Yosemite Fall) a vyšším (Upper Yosemite Fall) vodopádům vhodné pro kratší i delší náročnější výstupy.

Fauna a flóra

Yosemitský národní park se rozkládá na 3 080 kilometrech čtverečních, což je přibližně velikost Karlovarského kraje. Na tomto prostoru žije velké bohatství fauny a flóry, k vidění je až na 295 druhů ptáků, 74 druhů savců, jako medvěd grizzly, veverka čipmunk, kojoti, jeleni wapiti, jezevci nebo mnoho druhů ryb a hmyzu. Toto je důvod, proč je park chráněnou přírodní rezervací.

Dalším z hlavních lákadel jsou Yosemite Falls – největší vodopády v severní Americe vysoké 739 metrů. Pokud je chcete vidět v plné kráse, doporučujeme se vydat do parku koncem května nebo začátkem června.

Cena za návštěvu

Vstup do parku vyjde na 20 dolarů za auto (platí na 7 dnů). Pokud přicestujte autobusem, platí se 10 dolarů za osobu. Jestli máte v plánu navštívit více národních parků, vyplatí se investovat do karty America the Beautiful Annual Pass, se kterou můžete navštívit po celý rok kolik parků chcete. Cena je 80 dolarů, lze ji však sehnat levněji na internetu od předchozích majitelů.

Ubytování a přespání

V samotném parku Yosemite naleznete ubytování v hotelech, kempech i motelech. Kempy bývají v sezóně obsazené, proto je nutná brzká rezervace. Motely se více vyskytují na hranicích parku v bezproblémové dojezdu k hlavním atrakcím.

Na celém území parku se nachází 4 obydlená místa: Fish Camp, Miraposa, Groveland a Lee Vining, na celé oblasti parku se potom nevyskytuje více než 100 tisíc stálých obyvatel.

Přespávat v autě se nedoporučuje z důvodů častého výskytu medvědů. V případě zapomenutého jídla v autě můžete mít rychle nečekaného hosta.  

Praktické informace a doporučení

Pro aktuální informace o dění v Yosemitském parku sledujte jeho Facebookový účet. Požár, sesuv půdy může znepřístupnit park nebo jeho hlavní části.

Oficiální web parku: https://www.nps.gov/yose/index.htm (mapy, otevírací doba obchodů i služeb, program kulturních představení). Doporučujeme projít a stáhnout do telefonu.

V hlavní turistické sezóně se vyhněte vesničce Yosemite Village, která je přeplněná turisty k prasknutí.

Autor: Patrik Neumeister Po, 09/04/2017 - 15:51

Zájezdy do této oblasti

Americký západ - zlatý okruh

16 dní letecky - města v záři slunce a přírodní divy USA

již od
63 490,-

Velká cesta velkou zemí

Napříč USA aneb od Pacifiku k Atlantiku

již od
83 990,-

Města a příroda západu USA

12 dní letecky - na skok do měst a národních parků západu

již od
51 990,-