Amerika zvolila cyklistický ráj s veteránem Tour de France. Vyhrála Kalifornie

Města:
V New Yorku si každý může půjčit některé z 20 tisíc městských kol, každý rok se koná závod od západního pobřeží k východnímu… Američané mají zkrátka k cyklistice výborné podmínky. Teď si spolu s profesionálním cyklistou zvolili, kde se jezdí úplně nejlépe.
Cyklista v Rockwell
Kolem přírodních památek se rozhodně jezdí lépe než po dlažebních kostkách.
Zdroj: Rockwell Relay (Flickr, licence CC BY-ND 2.0)

Žádné z amerických měst se sice nemůže tím, že 57% cest vzniklo pro potřeby cyklistů jako v nizozemském Groningenu, nicméně i tak se po ní dá velmi dobře jezdit. Souhlasí s tím i George Hincapie, sedmnáctinásobný účastník nejslavnějšího etapového závodu světa Tour de France.
Cyklistická legenda pro deník USA Today vytipovala 20 podle něj nejzajímavějších oblastí. Na těchto místech se prý díky nádherné krajině, dobrým cestám a dalším příznivým okolnostem jezdí lépe než na jiných místech USA.

Kdo je George Hincapie:

• Zúčastnil se 17 ročníků Tour de France. 16 z nich dokončil (ze 3 byl ale vyškrtnut kvůli dopingové aféře).
  • Ve slavném „pekle severu“, závodě Paříž – Roubaix jednou skončil druhý. Lépe v tomto klání, které ztěžují dlažební kostky, žádný Američan nikdy nedojel.
  • V roce 2002 vyhrál etapu na Tour de France.
  • Třikrát se stal mistrem Spojených států.
  • Vyhrál jednu z velmi ceněných belgických „jarních klasik“, konkrétně závod Gent – Wevelgem.
  • Byl jediný, kdo pomáhal Lanci Armstrongovi při všech jeho 7 (kvůli dopingu vyškrtnutých) vítězstvích.

Vedle zmíněných faktorů bral Hincapie v úvahu například i možnost se ve městě zúčastnit nějakých cyklistických závodů, především těch nejmenších určených pro širokou veřejnost. Z šampionova výběru si čtenáři USA Today vybrali desítku nejlepších míst.

• Tucson, Arizona

Jak jsme naznačili v titulku, zvítězila lokalita umístěná v Kalifornii, konkrétně Davis. Na druhé místo se zařadil coloradský Fort Collins, třetí místo obsadilo Minneapolis. Ale popravdě řečeno, výsledky jsou v tétoanketě vedlejší, protože Hincapiemu se podařilo vytipovat skutečně okouzlujících míst. V jeho seznamu má své místo lyžařské středisko Park City i prosluněné floridské Gainesville, půvabná městečka v podhůří Skalnatých hor i šestisettisícový Seattle. Inu, podívejte se na pár fotografií z těchto míst.

Mlibu, Kalifornie

Malibu, Kalifornie Zdroj: Nogwater (Flickr, licence CC BY 2.0)

Park City, Utah

Park City, Utah. Tady se v roce 2002 skákalo o olympijské medaile. Zdroj: Philms (Wikimedia Commons, licence CC BY 2.0)

Seattle

Seattle, město s vůní kávy a deště Zdroj: David Herrera

Moab, Utah

Moab, Utah Zdroj: Arches National Park service (Public Domain Image)

Davis, Kalifornie

A tady už máme vítěze, tedy Davis v Kalifornii. Konkrétně úložiště kol v místní University of California. Davis byl vůbec prvním americkým městem, které na vozovkách vyhradilo speciální pruhy jen pro cyklisty. Zdroj: Shea (Wikimedia Commons, licence CC BY 2.0)