Praktické informace

Krádeže, přepadení a policie

I když Spojené státy předchází pověst země s vysokou kriminalitou, není to ve skutečnosti tak zlé. I města s tradičně špatnou reputací jako New York nebo Detroit jsou nesrovnatelně bezpečnější než v minulosti. Asi to nejhorší, co může běžného turistu (pokud vůbec) potkat, je krádež a přepadení.
Je proto lepší se vyhýbat předměstím se špatnou pověstí, kde žijí černošské a hispánské komunity. I v případě, že takovými oblastmi projíždíte v autě a za bílého dne, mějte dveře zamčené a nereagujte na individua, která po vás žádají pomoc nebo jen vysvětlení, kam a jak se dostanou. 

Policie v USA

Jeden ze tří orgánů americké justice je sice neustále pod tlakem, zejména médií, ačkoli jde o velmi propracovaný systém. Vymáhání práva v USA probíhá prostřednictvím státních policejních agentur, jejichž úkolem je vyšetřit každé podezření z trestné činnosti a výsledky šetření předložit soudu.
Pravomoc policejních orgánů se liší v závislosti na různých úrovních státní správy, na nichž působí. Policejní orgány se podílejí také na výkonu vymáhání soudních rozhodnutí, zapojují se do akcí za mimořádných událostí a při ohrožení bezpečnosti a mají i další povinnosti.

Typy policejních orgánů: federální policejní orgány, státní policejní orgány, úřady šerifa a městská policejní oddělení.

Kde v USA dochází k největší kriminalitě

Periferie s nejhorší pověstí jsou v Baltimoru, Washingtonu DC, New Yorku, Detroitu, New Orleans, Miami, Oaklandu a Los Angeles. I v mnohem menších obcích v neosvětlených uličkách, prázdných čtvrtí a domech platí pravidlo, že příležitost dělá zloděje. Ve střehu buďte na autobusových zastávkách Greyhound, které přitahují bezdomovce a padlé existence. 

Co dělat, když dojde k přepadení na ulici?

Když k přepadení dojde, zachovejte klid. Není špatné nosit u sebe dvacetidolarovou bankovku oddělenou od zbytku peněz. Útočník se většinou spokojí s tím, co je, a nehledá další peníze, protože Američani zřídkakdy nosí větší obnosy. Bankovka vám pak může posloužit pro případ krajní nouze. Rozhodně zavolejte policii a přepadení nahlaste. Totéž udělejte, když se stanete jen svědkem takovéto činnosti. Později můžete přepadenému pomoci, proto se snažte zapamatovat si co nejvíce detailů.

Když dojde k incidentu a vy do něj budete jakkoli zataženi, může se stát, že z nějakého důvodu skončíte ve vazbě. V takovém případě máte právo zatelefonovat na český konzulát a požádat o pomoc, musíte však mít po ruce telefonní číslo. Při výslechu nebo při soudním líčení trvejte na přítomnosti tlumočníka, i když si v angličtině třeba věříte. A nepanikařte. K útokům vůči cizincům zde dochází a policie už dobře ví, jak to chodí.

Co dělat při krádeži vozu?

Krádeže vozů nebo jejich částí nejsou v USA tak běžné, občas k nim ale dochází. Zcizení vozu předejdete alespoň zablokováním volantu ocelovou pákou. Před opuštěním vozu ukliďte věci z kabiny do kufru, aby nepřitahovaly nechtěnou pozornost. Při krádeži i přepadení neprodleně zavolejte policejní hlídku (tel. 911).
Pokud vám ukradnou auto, které máte jen vypůjčené z půjčovny, půjčovnu okamžitě kontaktujte. Snad ke všem smlouvám o půjčení patří i pojištění, které se vztahuje i na případ krádeže. Podmínky pojištění se liší a záleží na tom, jaký jeho rozsah si vyberete. 

Kdy volat o pomoc český konzulát?

Na český konzulát můžete zavolat o pomoc, když se dostanete do potíží. Zmínili jsme vazbu, ale případy mohou být i následující: havárie, hospitalizace, v případě úmrtí (spolucestujícího), v případě omezení osobní svobody, v případě ztráty či odcizení cestovních dokladů a finančních prostředků. Pomoc konzulátu pak spočívá v udělení rad, jak v situaci postupovat, ve zprostředkování kontaktu s vašimi příbuznými či známými nebo zajištění nejlevnějšího a nejrychlejšího návratu do Česka.

Pojištění a lékařská péče

Zdravotní péče je v USA kvalitní, avšak nesmírně drahá. Například jen drobné ošetření zubu stojí okolo $60 a konzultace s lékařem $50-100. Je naprosto nezbytné, aby se český turista nechal před odjezdem do USA zdravotně pojistit alespoň do výše $50 000! Ani v těch nejhorších případech nemá smyl spoléhat se na české velvyslanectví. Žádné peníze na výlohy nepojištěných turistů nemá.

Jak funguje systém zdravotní péče v USA?

Když se mluví o americké zdravotní péči, nejčastěji se zmiňuje fakt, že zdravotní pojištění je velmi drahé. Za nějaké to kvalitní zaplatí Američan asi 400 dolarů měsíčně, měsíční pojištění pro tříčlennou rodinu stojí něco přes 1 000 dolarů. Spousta lidí proto zdravotní pojištění ani nemá. Zaměstnancům platí zdravotní pojištění zaměstnavatel, ale míra příspěvků se liší – zatímco některé firmy platí 100 %, jiné třeba 80 % a lidem s vysokými příjmy platí firmy jen 50 %. Na pojišťovnách pak závisí to, koho pojistí a koho ne.

Zřejmě právě díky vyšším cenám jsou ve Spojených státech špičkoví lékaři a nemocnice či soukromé kliniky jsou perfektně moderně vybaveny. Právě sem přicházejí lidé z celého světa, kterým jinde nikdo nedokázal pomoci. Zdravotní pojištění v USA charakterizuje také například to, že platící v podstatě hradí pojištění za člověka, který pojištění nemá. Nemocnice si vytváří speciální fondy, z nichž pak hradí částky vydané na péči o nepojištěného člověka, od kterého později peníze vymáhá zpět.

I přes všechna úskalí nedá spousta Američanů na svůj systém zdravotní péče dopustit. Oceňují hlavně to, že mají na výběr, jaké pojištění vyberou pro sebe a své děti a z jaké pojistky je zaplatí.

Očkování

Než se vydáte do USA, jistě byste se měli zajímat nutná očkování. Před cestou se doporučuje být očkovaný proti žloutence typu A a B, pokud se budete pohybovat v nebezpečnějším prostředí. Pozor, očkování proti žloutence typu A probíhá na dvakrát s odstupem 6 měsíců. Jestliže plánujete pobývat hodně v přírodě a ve státech Wisconsin, New York a Pensylvánie, nechte se raději očkovat proti lymské borelióze.

Proč se nechat pojistit ještě před cestou?

Jak se pohybují ceny za ošetření v USA? Vyšetření při podezření na infekci stojí kolem 100 dolarů, vytržení zubu se pak pohybuje mezi 150 a 650 dolary. Státní zdravotnická zařízení jsou vždy levnější než ta soukromá. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje uzavírat cestovní pojištění alespoň do výše plnění 1 000 000 Kč, pojištění pro přepravu hospitalizovaného do Česka a také repatriaci zemřelého. Pojišťovny samotné doporučují pojištění do výše 3 000 000 Kč.

Lidé bez zdravotního pojištění se samozřejmě pomoci dočkají, ihned po stabilizaci zdravotního stavu jsou však propouštěni z nemocnic a následuje vymáhání dluhu. Když se do USA vydáte bez pojištění, nepočítejte s tím, že vám dluh odpustí, protože jste cizinec. Zaplatit musíte tak jako tak. Vždy je lepší pojistit se hned před cestou a mít jistotu už od prvního okamžiku vkročení na americkou půdu.

Rady a tipy, jak se chovat u doktora

Především nedělejte rozruch jen proto, že jste cizinci. Lékař by vás měl ze zákona ošetřit, nemusíte z toho mít strach. Nezapomeňte si od něj nechat vystavit účet, který vám později česká pojišťovna (protože jste si určitě před cestou sjednali pojištění) proplatí nebo ho za vás rovnou uhradí. Ve většině případů je však nutné mít právě účet a lékařskou zprávu. 

Alkohol

Pití alkoholu je v mnoha částech USA stále považováno za něco špatného. Například jsou tu přesvědčení, že cíleně pít do baru chodí jen ti nejhorší lidé. Věková hranice, při jejímž dosažení lze alkohol legálně konzumovat, je 21 let. Mladé to často nutí hledat jiné alternativy opojení, Spojené státy proto už několikrát zvažovaly snížení hranice na 18 let. Zajímavá je regule pro studenty ze zahraničí, kteří zde nesmí alkohol konzumovat, protože jakmile budou přistiženi, okamžitě se musí vrátit do domoviny. Hlídá je při tom nejen samotná legislativa, ale i organizace, díky níž studenti do Spojených států vycestovali.

Kde se dá koupit?

V některých, hlavně východních státech (např. Maryland atd.), indiánských rezervacích a třeba Utahu koupíme alkohol jen ve speciálních prodejnách Liquor Store. V restauracích pochopitelně běžně. Pivo a víno je na západě USA k dostání i v supermarketech. Vždy je vyžadováno ID – průkaz totožnosti a minimálně věk 21 let. Pivo koupíte v drtivé většině i na benzinových čerpadlech. Pití na veřejnosti je, s výjimkou New Orleans, zakázáno a láhev či plechovka nesmí být vidět. Při nákupu dostanete alkohol v hnědém papírovém sáčku – brown paper back. V Missouri je alkohol k mání až po poledni a v některých městech Nového Mexika se v neděli nenapijete ani v restauracích.

Jaká jsou nejlepší piva?

Z nejprodávanějších amerických značek piva chutná nejvíce Samuel Adams, Milwaukee, Key Stone. Nejhorší je Budweiser a Miller. Krajany jistě potěší, že se české pivo prosadilo i na americkém trhu. Na východním pobřeží se dnes běžně setkáme nejen s plechovkami a láhvemi, ale i točeným Prazdrojem. Na západě také, ale méně.

V USA jsou samozřejmě k dostání i nealkoholická piva, například Beck’s Non Alcoholic nebo Bavaria. Jejich ceny se pohybují od 2 do 6 dolarů za pintu (0,47 l).

Jaká jsou nejlepší vína?

Kalifornská vína jsou v Americe vyhlášená a výborná prakticky ve všech cenových kategoriích. Ty nejkvalitnější pocházejí z údolí Napa, z Central Coast či Central Valley. Často se pěstuje z červených Cabernet Sauvignon, Syrah, Merlot, Pinot Noir nebo Zanfeld. Z bílých můžeme jmenovat především Chardonnay.

K nejvýznamnějším výrobcům patří Chateau Ste Michelle, Columbia Crest nebo Robert Mondavi. Lahev středně kvalitního vína zde stojí 250-300 Kč, za kvalitní víno zaplatíte okolo 400 Kč i více. Ceny se samozřejmě liší v závislosti na různých faktorech.

Jaké jsou nejlepší whiskey?

Irsko, Skotsko, Kanada a USA. To jsou čtyři země, v nichž se vyrábějí legendy mezi whiskey. Ve Spojených státech nejčastěji vzniká destilací kukuřice. Věděli jste, že bourbon se vyrábí jen v Kentucky a obsahuje nejméně 51 % kukuřice? Whiskey z jiných amerických států se jako bourbon neoznačuje, i když splňuje potravinářské normy k tomu, aby za ni byla prohlášena. Ke známým nápojům tohoto druhu patří třeba Jack Daniel’s. Další druh whiskey z USA je Rye Whiskey, tedy žitná whisky s min. 51 % žita.

A pro představu – 0,7 l lahev pití Jack Daniel’s přijde ve Spojených státech na 385-842 Kč. Nejlevnější je v Novém Mexiku, nejdražší na Aljašce.

Kouření

Kuřáci nemají v USA na růžích ustláno. Američané jsou přitom národem silných kuřáků. Kouření je zakázáno ve všech úředních budovách, autobusech, vlacích a letadlech. V restauracích obyčejně bývají pro kuřáky oddělené sekce. Ve fastfoodových provozovnách se nekouří vůbec, vyjma jihu Arizony a Texasu. V Kalifornii jsou v tažení proti kuřákům nejdále. Úplný zákaz platí uvnitř restaurací, ačkoli na zahrádkách a terasách se kouřit smí.

Je však docela běžné, že kouřit v bytě striktně zakazují čím dál častěji i majitelé bytů či společnosti, které byty vlastní, svým podnájemníkům. Platí to i o terasách v celých bytových domech.

Jaké jsou ceny cigaret?

Cena krabičky cigaret o 20 kusech se pohybuje mezi 5 a 12 dolary, tedy asi mezi 110 a 264 Kč v závislosti na dani vztahující se na tabákové výrobky v konkrétním státě a samozřejmě na značce. Při cestování do USA si s sebou můžete vzít max. 200 kusů cigaret, nezapomeňte.

Novinkou v roce 2017 je pro kuřáky radikální boj proti kouření v New Yorku, kde by měla cena krabičky cigaret vyšplhat na téměř 300 Kč (asi 13 dolarů). Zhruba 11 dolarů zaplatí lidé za krabičku v Illinois a Massachusetts, kolem 6,5 dolaru v Severní Kalifornii a na Floridě.

Nejznámější značky cigaret

K nejznámější značkám cigaret v USA patří Marlboro, Camel, Lucky Strike, Newport, Pall Mall nebo Dunhill. Marlboro přitom vedou celý žebříček.

Doutníky

Američani mají k doutníkům pozitivní vztah, o to více, že se od roku 2015 smí dovážet kubánské doutníky do jejich země. Do roku 2015 si za nimi přitom museli doletět až na Kubu, protože proti dovozu z Kuby existovaly sankce. Američani si tak dlouho vychutnávali především doutníky z Dominikánské republiky, Hondurasu nebo Kostariky a Mexika.
Doutníky se v USA rozšířily až v polovině 19. století během mexicko-americké války, do té doby byl populárnější žvýkací tabák. Přitom už koncem 15. století po doplutí Kryštofa Kolumba na americkou půdu zjistili domorodci, jak skvělé je kouření tabákových listů.

Zajímavý výzkum provedli američtí odborníci, kteří zjistili, že mladí lidé mají v oblibě doutníky s nasládlými příchutěmi a s věkem je mají čím dál radši. V roce 2012 také zjistili, že spotřeba cigaret za uplynulý rok klesla v celých Spojených státech o 33 %, avšak lidé rozhodně nepřestali houfně kouřit, nýbrž začali přecházet na doutníky, jejichž spotřeba stoupla o neuvěřitelných 123 % během jednoho roku.

K nejpopulárnějším značkám doutníků v USA patří Drew Estate nebo General Cigars.

Pláže

Nudismus je v USA zakázán na všech veřejných plážích, a to včetně nošení plavek „nahoře bez“. Toto nařízení se vztahuje i na malé děti. I malí caparti proto musejí mít plavky! Na plážích se převlékáme v autě, na toaletách nebo ve vyhrazených místnostech. Převlékání mezi lidmi vzbuzuje pohoršení a může skončit i přivoláním policisty, zvlášť když jsou v okolí důchodci nebo rodiče s malými dětmi. A dámy, pozor! Jen málokdo si dovolí mít plavky typu „tanga“ – budete-li chtít být v klidu, raději zvolte klasiku.

Jak se na veřejných plážích chovat?

Samozřejmě se chovejte tak, abyste nikoho extrémně nerušili a nepobouřili. V roce 2015 obletěl svět příběh dvou milenců, kterým za pohlavní styk na veřejné pláži hrozilo až 15 let vězení. Vždy se ujistěte, že někoho svých chováním neobtěžujete. Vyhnete se tak problémům, kterými byste si zbytečně zkomplikovali dovolenou. Na veřejných plážích byste rovněž neměli požívat alkoholické drinky a pivo.

Co si vzít s sebou?

Než vyrazíte na pláž, zjistěte si o ní něco – zda je vhodná pro mladé lidi, nebo spíš rodiny s dětmi či pro seniory toužící po klidu. Také si zjistěte, jestli jsou tu k dispozici lehátka, slunečníky a jestli je v blízkém okolí možnost občerstvení. Samozřejmě nezapomeňte plavky, osušku, případně deku, lehátko, dětem rukávky nebo kruh, jídlo a pití a nějakou tu hru na pláž.

10 nejlepších pláží Východu USA

Gulf Islands National Seashore - Pensacola, Florida

Hunting Island State Park - Beaufort, Jižní Karolína

Ocracoke Island Beach - Outer Banks, Severní Karolína

Folly Beach - Charleston, Jižní Karolína

Myrtle Beach - Myrtle Beach, Jižní Karolína

Cape Hatteras - Outer Banks, Severní Karolína

Virginia Beach - Virginia Beach, Virginie

The Cove - Cape May, New Jersey

Coligny Beach Park - Hilton Head, Jižní Karolína

Bowman's Beach - Sanibel, Florida

10 nejlepších pláží Západu USA

Huntington Beach - Huntington Beach, Kalifornie

Kaanapali Beach - Maui, Havaj

Hulopoe Bay - Lanai, Havaj

Crystal Cove State Park - Laguna Beach, Kalifornie

Cannon Beach - Cannon Beach, Oregon

Rialto Beach - Olympic Peninsula, Washington

Carmel Beach - Carmel-by-the-Sea, Kalifornie

Little Corona del Mar Beach - Corona Del Mar, Kalifornie

La Jolla Cove & Shores - La Jolla, Kalifornie

Coronado Municipal Beach - Coronado, Kalifornie

Taxi

Ježdění v USA taxíkem (taxi, cab) je naprosto normální. V lidnatých a nepřehledných aglomeracích se dokonce vyplatí více než bloudění vlastním vozem. Okrádání zákazníků jako v ČR prakticky neexistuje. Řidič taxi je povinen zapnout při nástupu taxametr. Jedeme-li například ve čtyřech, zaplatí každý z dříve vystupujících cenu na taxametru. Nikoli jako u nás, kde poslední zaplatí celou trasu. Obvykle se nechá šoférovi spropitné 10-15 % z ceny. A třeba Washingtonu DC se cena neřídí podle taxametru, ale podle územních pásem.

Rady a tipy

Taxi vozy potkáte ve velkých městech takřka na každém rohu, v těch menších si je ale musíte objednat po telefonu. Zpravidla to však nebývá problém, protože právě i v menších městech taxi služby jsou a logistiku mají zvládnutou.

Většina taxi vozů má žlutou barvu a do klasického se vám vejdou dva kufry. Až budete taxi objednávat, řekněte dispečerovi, odkud kam chcete odvézt, v kolik hodin a zda máte speciální požadavky (vůz s více místy, větší prostor pro zavazadla atp.). Je možné, že se vás dispečer zeptá, jak si budete přát jízdu uhradit, tak se nelekejte, je to běžné.

Ceník nejčastěji najdete uvnitř vozu. A jak poznat, zda je taxi volné? Pokud na cedulce na střeše nic nesvítí, máte smůlu a vůz je obsazený. Svítí-li na něm registrační číslo, je volné a můžete ho využít. Svítí-li nápis off duty, je vůz nedostupný, řidič například nemá právě službu.

Nakupování

Nakupování je pro Američany národní sport číslo jedna. Velká nákupní střediska – shopping malls jsou zpravidla na předměstích. Spotřební zboží včetně oděvů dostaneme nejlevněji v obchodech Wal-Mart, Sears a K-mart, potraviny v řetězcích Safeway, Giant, spotřební elektroniku v Best Buy a Circuit City, ve kterých se bohužel často setkáme s neprofesionálními prodavači. Elektronické součástky v Radio Shack, léky a drogistické zboží v CVS. V obchodech Dollar stojí každý kus zboží jeden dolar. Cedule outlet označuje v USA velmi populární výprodeje. Zboží je v nich o 40 a více procent levnější. Obchody označené jako Factory Stores nebo Factory Outlets prodávají nové věci s výrobními kazy nebo modely vyšlé z módy, a to pěkně levně.

Ceny zboží a placení

K cenám zboží, služeb a ubytování s výjimkou základních potravin a léků naskočí na kase při placení spotřební daň 3 – 12 %. Ceny na pultech jsou uvedeny bez daně. Většinu zboží můžeme v USA během měsíce bez důvodu vrátit. Výjimky platí pro fotoaparáty, software a hudební CD. Tam jsou lhůty kratší, nebo nesmí dojít k porušení obalu. Platíme v hotovosti i kartami. Ve všední dny jsou obchody otevřeny od 9.00 do 21.00 hod. nebo i déle. V sobotu a neděli někdy jen do 20.00 hod.

Nakupování online

Nakupování přes Internet je v USA velmi pohodlné a v životě Američanů hraje stále důležitější roli. Zboží z internetových virtuálních prodejen vychází výrazně levněji a je oproštěno od spotřební daně. Pár dolarů navíc však zaplatíme za poštovné a balné (shipping and handling).

Nakupování věcí online má své nesporné výhody, ale i nevýhody. K výhodám patří větší výběr, takřka „všechno“ na jednom místě. Najít pěknou hračku pro dítě je jednodušší právě na síti, než kdybyste měli obíhat všechna hračkářství. Mnohdy na e-shopech panují i nižší ceny a nákup se vyplatí, i když se k nim přidá poštovné.

Na druhou stranu si ale věci před nákupem „neosaháte“, neprohlédnete, a pokud zjistíte až po převzetí, že vám nevyhovují nebo prostě nejsou podle vašich představ, musíte je poslat zpět a vyřešit výměnu nebo vrácení peněz. I tak je ale pro Američany nakupování online velmi zásadní.

Dovoz aut a motorek z USA

Říká se, že dovoz aut a motorek z USA je výhodný, levný. Zvlášť pokud si chcete pořídit auto z vyšší cenové kategorie, můžete ušetřit desítky i stovky tisíc, když si ho necháte dopravit ze Spojených států. Samozřejmě ale platí určitá pravidla a omezení.

Vždy se řiďte jistými náklady. K ceně automobilu v USA přičtěte částku za dopravu a pojištění, což je asi 65 tisíc Kč. Úprava automobilu podle norem EU a jeho přizpůsobení dopravě v Evropě včetně vyřízení technického průkazu a poplatku za firmu, která vše vyřizuje, stojí asi 80 tisíc Kč. Dále musíte uhradit CLO, DPH a celní deklaraci, což například u automobilu s pořizovací cenou 400 tisíc Kč činí 150 tisíc Kč. Celkem tedy k ceně 400 tisíc Kč za automobil přičtěte necelých 300 tisíc Kč. A potom porovnejte s cenou u nás. Stejně tak je to s motorkami.

S žádostí o dovoz automobilu nebo motocyklu se můžete obrátit na specializované české firmy, které se právě tímto zabývají.

Kosmetika v USA

Často si lidé z USA dováží také kosmetiku. Za oceánem se vyplatí nakoupit především věci značky M.A.C, Clinique, Benefit, Laura Mercier, Soap and Glory, Victoria’s Secret nebo Urban Decay a další. V obchodě nezapomeňte k cenovce přičíst ještě pár procent navíc, tedy taxu, kterou je nutné uhradit. Dámy jistě potěší, že úspora za jednotlivé drobnosti, jako například rtěnky, často začíná na stokoruně, ale nezřídka se rovná i dvěma stovkám korun. 

Foto

Fotoaparáty a fototechniku kupujeme zásadně v dobře zavedených prodejnách (Penn Camera, Ritz Camera). Měli bychom odolat lákavým nabídkám pouličních prodavačů v turistických zónách velkých měst (např. New York, New Orleans, Los Angeles, San Francisco). Lehce se spálíme, neboť zboží je často nekvalitní nebo pochází z druhé ruky. Za jeden kinofilm značky Kodak (35 mm, 24 políček, 200 ASA) zaplatíme v průměru $2-7. Obecně platí, že fotoaparáty a videokamery jsou v USA lacinější než v Evropě.

Co fotit a co rozhodně ne?

Ze Spojených států si jistě budete chtít odvézt co největší množství krásných fotografií, u nichž budete na svůj výlet dlouho vzpomínat a budete se s nimi chlubit rodině a přátelům. Ať už se vydáte na Východ, nebo na Západ, měli byste si dát pozor na to, co fotíte. Například v roce 2014 zavedl stát Massachusetts nový trestný čin, a to fotografování pod sukní. Nehledě na to, že je krajně neslušné fotografovat odhalená ženská stehna pod sukní, když žena o fotografování netuší, teď za to takovým vtipálkům hrozí i 5 let vězení.

Telefonování

V USA se při vytáčení meziměstského telefonního čísla volí nejprve 1, pak směrové číslo oblasti (obvykle uvedeno v závorce) a nakonec sedmimístné telefonní číslo. Z telefonního automatu stojí místní hovor cca $0,35, hovor do ČR cca $1,32/min. Při telefonování do ČR točíme nejdříve předvolbu 011.

Jaké jsou ceny hovorů?

Místní hovory (local) z běžných domácích telefonů jsou v USA zadarmo. Platí se pouze měsíční paušál. Dálkové hovory (long distance) v rámci Unie překročí málokdy částku 5-7 centů za minutu. To platí i pro hovory směřující do Kanady, Británie, Japonska a Mexika. Čísla začínající 1-800 nebo 1-888 jsou zdarma. Číslo může být uvedeno kombinací čísel a písmen – ta jsou abecedně řazena na tlačítkách telefonu. Při telefonování na účet volaného voláme 1-800-COLLECT (2655328). Informace o telefonních číslech v USA zjistíme na 1-888-555-1212.

Používání telefonních karet

Značné částky uspoříte používáním telefonních karet (calling, prepaid card). Jsou k dostání na pumpách, v supermarketech atd. a voláme s nimi po USA i do zahraničí a stojí mezi $10-150. Sazby jsou mnohem nižší než při volání s mincemi ($0,05-0,10/min po USA, $0,25-0,80 do ČR). Vytočením sekvence čísel se zdarma připojíte k poskytovateli služby, který vás po zadání identifikačního kódu (je natištěn na kartě) přepojí na volané číslo.

Mobilní telefon

S mobilním telefonem z Evropy pochodíte maximálně ve větších městech, na venkově vůbec. Podrobnosti vám sdělí váš operátor, právě v závislosti na tom, jakého operátora máte, zaplatíte za hovory a SMSky.

Ceny za minutu příchozího hovoru se pohybují od 31 do 35 Kč, za minutu příchozího hovoru pak asi 18 Kč. SMS stojí necelých 10 Kč, příchozí SMS jsou zdarma a MMS vás vyjde na 11-17 Kč.

Existuje také možnost zařídit si speciální balíček pro hovory z USA, kdy je účtován spojovací poplatek 80 Kč a za minutu pak zaplatíte necelé 4 koruny. Výhodnější však může být v závislosti na tom, jak dlouho v USA budete a jak hojně budete volat a psát, pořízení americké SIM karty. SMS v ceně poplatku za SIM kartu platí často i do zahraničí. Se SIM kartou, za kterou zaplatíte v přepočtu 1 000 Kč, získáte neomezené volání a SMS po USA, neomezené SMS do zahraničí, neomezené volání do ČR na 10 telefonních čísel (nebo za 2,5 dolaru na další číslo, kredit na kartě je 29 dolarů). Tato karta se dá pořídit i na českých e-shopech.

E-mail a internet

Co dělají známí, obchodní partneři a přátelé? Kde si mohu zkontrolovat v USA své e-maily? 
Přístup k internetu a elektronické poště je zcela zdarma ve veřejných knihovnách – Public Library! Najdeme je ve všech městech, někdy i v těch nejmenších. Stačí se optat knihovnice, pak se bezplatně zaregistrovat a sednout si k počítači s internetem. Přes víkend jsou knihovny zpravidla zavřeny a v pátek mají jen krátkou otevírací dobu. Na www síť se dostaneme i v internetových kavárnách a na letištích. To už ale za peníze ($7-10/hodina).

Pošta

Poštovní úřady – Post Office – jsou ve všední dny otevřeny od 9.00 do 17.00 hodin. V sobotu zavírají v pravé poledne. Poštovní schránky jsou modré a najdeme je jako obyčejně na rozích ulic. Ceny poštovních známek: pohlednice a dopis v rámci USA $0.34, do Evropy - pohlednice $0.70, dopis $0.80.

Rady a tipy - víte kolik zaplatíte a čemu se poštou vyvarovat?

Poštovné a jak poslat dopis do USA?

Dopis do USA je zřejmě nejjistější posílat přes agentury, které se na korespondenci do této země specializují. Cena se pohybuje kolem 800 Kč a doručení trvá něco málo přes 24 hodin. Na poště zaplatíte dle váhy dopisu od 37 do 337 Kč a dopis dojde adresátovi asi za 5 dní.

Autoatlas

Nejlepším, nejpřehlednějším a nejpodrobnějším společníkem při cestách po USA je autoatlas National Geographic Road Atlas. V USA jej koupíme v knihkupectvích (cca $15-20, k dostání rovněž v ESO travel, www.esotravel.cz). Vystačíme i s autoatlasem AAA (American Automobile Association), který je k dostání i v českých knihkupectvích. Je ale poněkud nepřehledný.

Během cestování po Spojených státech na vlastní pěst se nespoléhejte jen na navigaci a na připojení k internetu. Vždy je dobré mít možnost udělat si představu, v jakých místech se nacházíte, což je s mapou jednodušší. Dostanete-li se do místa, kde nebude signál, jen těžko to zjistíte pomocí internetu.

Elektřina a TV

Mějme na paměti, že Američané používají v elektrické síti rozdílné napětí – 110 voltů s frekvencí 60 herzů. Holicí strojek a další spotřebiče z Česka na 220 voltů nebudou bez přepínače napětí za mořem fungovat. S ohledem na tento rozdíl musíme být ve střehu při nákupu spotřební elektroniky. Zdroje s přepínatelným napětím mají standardně zabudované jen počítače a některé dražší přístroje. Také zásuvky jsou v USA jiné.

Kde koupit redukci na americkou zásuvku

Redukci z české na americkou koupíme v obchodech Radio Shack, Best Buy, Circuit City, Wal-Mart a také v knihkupectvích s oddělením map a turistických průvodců. Odlišnosti jsou i u videorekordérů a televizí, neboť v USA se používá televizní systém NTSC na rozdíl od evropského PAL-SECAM. Videokazetu nahranou v NTSC na běžném přístroji nepřehrajeme a televize nám bude doma k ničemu.

Národní svátky

Vedle tradičních evropských svátků velebí Američané i několik po výtce amerických oslav, které se vážou k památným dnům či důležitým osobám krátké historie národa. Těmto dnům přisuzují zpravidla mnohem větší význam než ostatním. V době uvedených svátků Američané nepracují a státní úřady a banky jsou zavřené.

1. leden: (New Year's Day) - Nový rok
třetí pondělí v lednu: (Martin Luther King Day) - narození Dr. Martina Luthera Kinga
třetí pondělí v únoru: (Presidents' Day) – svátek je připomínkou všech předešlých amerických prezidentů
poslední pondělí v květnu: (Memorial Day) – svátek na paměť Američanům padlým v zahraničních válkách, v této době začíná hlavní turistická sezona
4. červenec: (Independence Day) – nejdůležitější americký svátek je vzpomínkou na podepsání Deklarace nezávislosti (1776), v tento den Amerika šílí, lidé se opíjejí a radují
první pondělí v září: (Labor Day) – svátek práce, znamená zpravidla konec léta
druhé pondělí v říjnu: (Columbus Day) – oslava objevení Ameriky Kryštofem Kolumbusem
11. listopad: (Veterans' Day) – vzdání holdu všem veteránům americké armády
čtvrtý čtvrtek v listopadu: (Thanksgiving Day) – Den díkůvzdání – druhý nejvýznamější svátek USA je oslavou sklizně, díky níž a pomoci Indiánů přežili osadnící (otcové poutníci) první rok na americkém kontinentu, svátečním pokrmem je tradičně nadívaný krocan
25. prosinec: (Christmas Day) – Vánoce, dárky se v USA rozdávají až ráno po štědrém dnu

Jiné důležité oslavy

31. říjen: (Halloween) – Svátek všech svatých, v USA jej provází nákupní horečky, lidé se převlékají do strašidelných kostýmů a děti chodí dům od domu (trick or treat) a žadoní o sladkosti
únor/březen: (Mardi Gras) – maškarní karneval v New Orleans, bouřlivé hýření ve znamení alkoholu a sexu

Míry a váhy

Délkové míry:
1 inch (in - palec) - 2,54 cm
1 foot (ft - stopa) 12 palců 30,48 cm
1 yard (yd) 3 stopy 91,48 cm
1 mile (m) 1760 yardů 1609 m
Objemové míry:
1 gill - 0,118 l
1 pint (pinta) 4 gilly 0,473 l
1 quart (kvart) 2 pinty 0,946 l
1 gallon (galon) 4 galony 3,785 l
1 barrel (barel) 42 galonů 159,1 l
Váhy:
1 dram (dr) - 1,722 g
1 ounce (oz - unce) 16 dramů 28,35 g
1 pound (lb - libra) 16 uncí 453,5 g
1 stone 14 liber 6,348 g
1 ton (tuna) 2000 liber 907,1 g
Teplota:
stupně Celsia = 0,55 x (stupně Fahrenheita - 32)
stupně Fahrenheita = 1,8 x (stupně Celsia + 32)

Časová pásma

Americký kontinent je tak široký (4000 km), že musí být rozdělen do čtyř časových pásem plus ještě jedno navíc pro Aljašku: východní – Eastern Time (ET), střední - Central Time (CT), horské - Mountain Time (MT), pacifické - Pacific Time (PT) a aljašské - Alaska (AT). Východní pásmo je o šest hodin pozadu za středoevropským časem, takže když je v Praze šest večer, v New Yorku je pravé poledne a v Los Angeles teprve devět ráno. Časový posun pocítí turisté na vlastní kůži po příletu z Evropy. První dny se budou cítit brzy unaveni, zmateni, ospalí a naopak budou brzy vstávat. Téhle pásmové nemoci se říká jet lag.