Západ USA

Zřejmě nejkrásnější kout Ameriky – západ USA – ukrývá takové poklady jako národní park Grand Canyon, divoký Yosemite, pestrobarevný Yellowstone nebo Monument Valley. Zároveň se tu můžete projet po kultovní dálnici Route 66, navštívit pulsující Las Vegas, Los Angeles nebo Golden Gate v San Franciscu a svoji výpravu zakončit odpočinkem v Kalifornii či na sopečné Havaji nebo dobrodružnou výpravou do Skalnatých hor a na Aljašku. Chcete se o těchto úžasných místech dozvědět více? Pročtěte si jednotlivé články z průvodce...

Vyberte si průvodce z konkrétní oblasti nebo státu:

 
 

Národní parky

Grand Canyon

V tomto parku se, jak už název napovídá, neukrývá jen tak obyčejný Velký kaňon, nýbrž nejdelší kaňon na světě. Vytvořila ho řeka Colorado postupným vymýváním vrstev po dobu miliónů let. Velký kaňon je dlouhý 446 km a dosahuje šířky 500 m až 29 km. Je nejzajímavější atrakcí tohoto národního parku.

Death Valley

Národní park Death Valley zase ukrývá skvost s názvem Údolí smrti. Jde o nejsušší a nejteplejší místo Severní Ameriky a teplota zde v roce 1931 dosáhla 56,7 °C ve stínu. Údolí je asi 230 km dlouhé a je hlavní atrakcí národního parku.

Yosemite

Hlavní chloubou Yosemitského národního parku je asi 18 km2 rozlehlé Yosemitské údolí. Jeho součástí je i v létě suchý Yosemitský vodopád, který je nejvyšším vodopádem Severní Ameriky. Další pýchou parku je žulový monolit El Capitan.

Yellowstone

V nejstarším národním parku na světě najdeme obdivuhodné geotermální úkazy, především gejzír Old Faithful, ale i dokonalou divočinu, například alpinský les. V národním parku jsou jezera, údolí, řeky, hory, bohatá fauna a flora. Stačí si vybrat to svoje.

Monument Valley

Národní park Monument Valley je známý díky zdejším pískovcovým útvarům, které se tyčí z plochého údolí. Nejvyšší útvar dosahuje výšky 300 m nad okolní povrch. Krajina nejednou posloužila i natáčení westernů a dobrodružných filmů.

Slavné stavby

Golden Gate Bridge

Visutý most přes vedoucí přes průliv Golden Gate znají z fotografií snad všichni. Jeho osobitý vzhled a nezaměnitelná červená barva oblažuje Spojené státy už od roku 1937. Je dlouhý přes 2 700 m a denně po něm projede i 110 tisíc osobních automobilů.

Seattle Space Needle

Věž Seattle Space Needle je nepřehlédnutelným orientačním bodem v Seattlu. Vznikla v upomínku na světovou výstavu, která se zde konala v roce 1962. Ve výšce 160 m nad zemí se nachází vyhlídková terasa a o něco níž i restaurace SkyCity.

Devon Energy Center

Devon Energy Center nebo také Devon Tower je významný mrakodrap v Oklahomě. Dosahuje výšky 259 m, je tedy nejvyšší budovou města i státu. Stavba je relativně nová, vznikala v letech 2009-2012 a je na ni skvostný pohled, protože je ve svém okolí nepřehlédnutelná.

Capitol v Bismarcku

Sídlo vlády v Bismarcku je moderní budova s 21 patry. Kolem budovy se nachází parky, cesty pro pěší i památníky, což z místa činí jedno z turisty nejvyhledávanějších.

Tivoli Building

Dům Tivoli je třípatrový dům vystavěný ve viktoriánském duchu má pestrou historii. Sloužil jako obchod s oděvy, po skončení prohibice se sem chodilo hojně popíjet, vás ale jistě zaujme spíš jeho celkový vzhled. Ten totiž jako by do moderního světa vklouzl z minulosti.

Zábavní parky

Alpine Coaster

V Utahu najdete naprosto fantastický zábavní park. Jmenuje se Alpine Coaster a nabízí v tomto státě nejdelší bobovou dráhu. Jestli milujete rychlost a zatáčky a chcete si je užít na dlouhé trase, navštivte ho!

Cowabunga Bay Water Park

Až se budete chtít pobavit v Nevadě, vydejte se do Cowabunga Bay Water Park. Užijte si skluzavky a tobogány s nejrůznějšími zákrutami. Své si tu užijí všechny věkové kategorie, které touží po bezstarostném dni.

Castles N‘ Coasters

Je libo pořádnou horskou dráhu? Potom by vám neměl uniknout park Castles N‘ Coasters. Kromě horské dráhy si užijete i motokáry nebo jízdu na voru. A to všechno v příjemném prostředí, které utváří skvělou atmosféru.

Gesa Carousel of Dreams

Klasický kolotoč, který rozzáří oči snad všem dětem a tím pádem i dospělým, najdete v objektu Gesa Carousel of Dreams. Koně, šelmy i kočáry… Na všem se tu mohou ti nejmenší i větší povozit. A jen tak na to nezapomenou.

Six Flags over Texas

Houpačky a dráhy pro nejmenší, větší, pro dospělé i pro celé rodiny, nejrůznější druhy zábavy, jídlo a taky plánované události, to všechno na vás čeká v Six Flags over Texas. Zábava je tady na prvním místě!

Hory

Skalisté hory

Skalisté hory (nebo také Skalnaté hory) jsou součástí Kordiller a jsou dlouhé 4 830 km. Zasahují do Kanady a USA, a to hned do několika států, například do Washingtonu, Montany nebo Utahu. Nejvyšším bodem v americké části hor je Mount Elbert (4 401 m).

Skalisté hory - národní park
Podzim v národním parku Skalistých hor.

Svědecká hora

Svědecká hora se nachází v Monument Valley v Arizoně a její kouzlo spočívá v tom, že se jedná o samostatnou vyvýšeninu vytvořenou erozní činností. Je tvořena několika horizontálními vrstvami a její výška svědčí o původní výšce okolního povrchu.

Svědecká hora
Svědecká hora v Monument Valley.

Kaskádové pohoří

Asi 900 km dlouhé pohoří zasahuje, stejně jako Skalisté hory, do několika amerických států. Je výrazně lesnaté, ukrývá se v něm 120 vulkánů, z nichž některé jsou dosud činné, a název získalo podle četných peřejí a kaskád, které zde vytváří například řeka Columbia.

Kaskádové pohoří
Kaskádové pohoří ukrývající na 120 vulkánů.

Black Mesa

Nejvyšší bod Oklahomy se nachází 1 657 m n. m. a vede k němu krásná pěší stezka dlouhá asi 7 km. Okolní krajina působí značně nehostinně, ale vidět ji fantastické.

Black Mesa
Black Mesa, Oklahoma

Mount Rushmore

Mount Rushmore je národní památník tesaný do skály. Jde o ohromné sousoší vytesaného do žulového masivu v Jižní Dakotě a znázorňuje hlavy čtyř významných amerických prezidentů. Stavba se nachází v nadmořské výšce 1 745 m a ročně ji navštíví asi 2 milióny lidí.

Mount Rushmore
Mount Rushmore prezentující americké prezidenty.

Řeky a jezera

Great Salt Lake

Velké solné jezero s rozlohou 4 400 km2 je krásným pozůstatkem sladkovodního jezera Bonneville. Na jeho východním břehu se nachází hřbet Wasatch, na západě je pak neobyvatelná poušť. Dech beroucí místo nabízející kontrast vody a hor je skutečně navštívení hodné.

Columbia River

Údolí Columbia River láká na malebnou scenérii plnou kontrastů vody a hor. Tento 110 km dlouhý kaňon byl vždy velmi významnou spojnicí pobřeží Pacifiku a vnitrozemím. Kromě pragmatické funkce ale dozajista plní i tu estetickou, kterou příroda zařídila.

Multnomah Falls

Multnomah Falls je druhý nejvyšší celoroční vodopád v USA vysoký 200 metrů a díky své poloze blízko silnice se jednoduše stal hojně navštěvovanou turistickou atrakcí. Od roku 1914 je zde pro návštěvníky k vidění i betonový mostek.

Crater Lake

Kráterové jezero na vrcholu dávné sopky je nejhlubším jezerem v USA. Okraje kráteru se tyčí stovky metrů nad hladinou a z hladiny vystupuje sopečný kužel, což ze zdejší krajiny činí bezkonkurenční scenérii.

Sparks Lake

Jezero Sparks Lake leží v nadmořské výšce 1 650 m a nabízí nezapomenutelný pohled na zrcadlení hor i okolní skvostné přírody. To také láká ke kratším procházkám i dlouhým túrám.

Slavné silnice

Route 66

Nejznámější americká silnice Route 66 měří 3 939 km a spojuje středozápadní část USA se západním pobřežím. Původně mezistátní dálnice funguje od roku 1926 a svou popularitu si udržuje, i když jsou v okolí už dávno silnice rychlejší.

Route 66, západ USA
Route 66 - nejznámější americká silnice a původně mezistátní dálnice.

US-2

Významnou spojnicí východní se západní částí USA je silnice US-2. Svůj počátek má na pobřeží Pacifiku nedaleko přístavu v Seattlu, vede přes Kaskádové pohoří a nabízí tak všem cestujícím krásná panoramata.

US-2
U.S. Route 2 - státní silnice vedoucí z Washingtonu až po Horní Michigan.

Border to Border Route

Silnice Border to Border prochází v západní části USA Montanou, Utahem, Nevadou a Arizonou, ale mimo to dá její části najít i v Kanadě. Údolí, hory i řeky tvoří krásné scenérie, takže se na průjezd měnící se krajinou nedá zapomenout.

Border to Border Route
Border to Border Route (č. 2) - užijte si po celou dobu měnící se scenérii.

Oregon Trail

Oregonská stezka byla dlouho jednou z nejpoužívanějších cest kontinentu. I ona vede velmi rozmanitým terénem, od nižších poloh až přes hory. Pokud si chcete užít pěkné výhledy, neváhejte a aspoň kousek Oregon Trail si projeďte.

Oregon Trail, západ
Oregon Trail – v minulosti jedna z nejpoužívanějších cest kontinentu vedoucí přes nížiny i hory.

The Loneliest Road

Nejosamělejší cesta označovaná jako US-50 prochází na západě USA Nevadou a Utahem. Skýtá až magické výhledy na trase dlouhé 4 841 km a slouží už od roku 1926. 

The Loneliest Road, západ
The Lonelinest Road (US-50) skýtající až magické výhledy.

Pláže

Cannon Beach

Cannon Beach

Najdete jí v severozápadním cípu Oregonu. Zdroj: Bigstock

Jedna z nejoblíbenějších pláží západu USA se nachází na severu Oregonu. Na dlouhou písečnou pláž je nezapomenutelný pohled především díky zdejšímu 73 m vysokému skalisku Haystack Rock.

Mission Beach

Mission Beach

Písečná perla Kalifornie. Zdroj: Bigstock

Na čtyřkilometrové pláži, která je jednou z nejvyhlášenějších v celé Kalifornii, se můžete oddávat opalování, koupání i plážovým aktivitám dle libosti. Kousek od pláže se nachází oblast La Jolla, kde se písečná pláž střídá s útesy a uzavřenými zátokami.

Manzanita Beach

Manzanita Beach

Jsou zde vidět nádherné západy slunce. Zdroj: Bigstock

Snadno dostupná pláž v Oregonu je báječná k relaxaci i dlouhým bezstarostným procházkám. Vzít sem můžete i svého čtyřnohého miláčka a jemný písek si můžete užívat podle svého uvážení.

Grayland Beach

Grayland Beach je součástí washingtonského stejnojmenného národního parku. Je skvělá nejen pro příjemně prolenošený den, ale také na procházky po jemném písku. Pro rodiny s dětmi je pozitivem pomalé svažování do moře.

Elephant Butte Reservoir

Elephant Buttle

Stejnojmenný národní park stojí též za prozkoumání. Zdroj: Bigstock

Pravděpodobně nejlepší v Novém Mexiku – taková je pláž Elephant Butte Reservoir. O její kráse ale ví spousta lidí, s čímž je třeba počítat. Zároveň se tu není kde schovat, nezapomeňte proto slunečník. O zbytek komfortu je postaráno – na jemný písek a šumění drobných vlnek nezapomenete!

Filmová místa

Fire State Park

V části Fire State Park v Nevadě zvané Silica Dome se nenatáčelo nic menšího než Star Trek. Oranžové útvary jako by skutečně patřily do jiného světa, takže dojem ze scén zde točených nemohl být jiný než fantastický.

Monument Valley

Utah je také velmi vděčným místem, které mají filmaři v lásce. V Monument Valley se například v roce 2001 natáčel snímek Vesmírná Odyssea. Inu, není třeba ani příliš fantazie k tomu, abychom si představili, že zdejší krajina je z jiné planety.

Grand Canyon

Filmaři pochopitelně rádi míří i do národního parku Grand Canyon. Vznikly zde takové snímky, jako například Transformers, Útěk do divočiny nebo Jen blázni spěchají. Malebná krajina je nedílnou součástí i mnoha dalších filmů.

Lake Powell

Krajinu v okolí Lake Powell jsme mohli všichni zahlédnout ve filmech Operace: Zlomený šíp, Planeta opic, Maverick nebo Gravitace. Své dobrodružství tu můžete klidně prožít i vy sami.

Phoenix

Celá řada filmů, které vešly ve všeobecnou známost, vznikla ve Phoenixu. Patří k nim třeba Ve stínu gangu, Bouřlivé dny, Až si vydechnu, Noc je ještě mladá nebo Píseň jihu.

Historické památky

Temple Square

Salt Lake City čeká na každého aspoň trochu duchovně laděného turistu Temple Square, komplex budov, které představují hlavní sídlo mormonů. Kromě kostela je v areálu třeba muzeum.

Historická čtvrť Park City

V historické čtvrti Park City se nachází Hlavní ulice (Main Street), která by vám při návštěvě tohoto místa neměla uniknout. Najdete v ní nejrůznější obchůdky, ale její vzhled sám o sobě vás zavede do starých časů. S horami na pozadí tvoří krásnou podívanou.

Provo City Center Temple

Pokud ještě stále toužíte spatřit nějaké další duchovní místo, zamiřte ve městě Provo do zdejšího chrámu. Kostel s kopcem opodál i posekaná tráva lákající k posezení ve stínu stromu vás jistě okouzlí.

Bent’s Old Fort National Historic Site

Pevnost ve městě La Junta v Coloradu osloví zejména milovníky vojenské historie, ale pohled na ni ocení i ostatní. Na místě vznikla v roce 1833 a jako stálé sídlo sloužila jen 16 let. Po této době byla zničena a následně i znovu rekonstruována.

 St. Cecilia’s Cathedral

Nebrasce, konkrétně ve městě Omaha, najdete krásnou katedrálu. Zaujme vás nejen zvenčí, ale i zevnitř. Každou neděli ráno zde probíhá mše, která může být povznášejícím zážitkem pro všechny. Ač katedrála pochází „až“ z 50. let, už nyní figuruje na seznamu národních historických památek.