Východ USA

Východ Spojených států vás omámí multikulturní atmosférou New Yorku, slavnými stavbami Washingtonu, ale i zrcadlovou hladinou velkých jezer, mafiánským Chicagem nebo zlatavými plážemi Floridy. Čím ještě láká východ USA? Uvidíte majestátní Niagarské vodopády, navštívíte největší zábavní parky světa v Orlandu, projdete se po širokých bulvárech v Miami a navštívíte města plná mrakodrapů jako Boston, Philadelphia nebo Detroit. Výborné informace o těchto místech a praktické rady na cestu najdete v konkrétních článcích průvodce. Tak neváhejte a začtěte se...

Vyberte si průvodce z konkrétní oblasti nebo státu:

 
 
 

Národní parky

Biscayne

Národní park Biscayne se nachází nedaleko floridského Miami a unikátní je tím, že přes 90 % jeho rozlohy tvoří voda a korálové útesy. Jeho součástí jsou asi čtyři desítky ostrovů, z nichž jen část je veřejnosti přístupná. Největší mořský park USA pochopitelně milují především vášniví potápěči.

Great Smoky Mountains

Great Smoky Mountains
Great Smoky Mountains vypadají vpravdě poeticky.
Zdroj: bigstock.com

Nejnavštěvovanější národní park Spojených států nemá sice moc zvučné jméno, ale oblibě turistů se těší stále. Většina parku je zalesněná a třetinu z toho tvoří původní prales. Park si zamilují příznivci pěších túr, je zde totiž ohromné množství turistických stezek.

Hot Springs

Národní park Hot Springs neukrývá džungli ani jezera či jiné přírodní úkazy. Jde o lázeňské městečko s léčivými prameny rozkládající se na 22,5 km2. Kromě koupání v léčivé vodě se tu můžete i projít po síti turistických stezek.

Voyageurs

Skály, jehličnaté lesy a vodní toky, to je to, co mohou návštěvníci národního parku Voyageurs obdivovat. Svůj název získal park po obchodnících s kožešinami, prvních Evropanech, kteří tudy často cestovali. Dá se tu provozovat krásná turistika.

Acadia National Park

Národní park Acadia se z větší části rozkládá na Mount Desert Island, tvoří ho stromy, skály a jezera a ročně sem zavítají i 2 milióny turistů. S rozlohou jen málo přes 190 km2 přitom patří k menším americkým parkům.

Slavné stavby

Washingtonův monument

Velký bílý obelisk na National Mall ve Washingtonu D.C., byl postaven na počest prvního prezidenta Spojených států George Washingtona a slavnostně byl odhalen v roce 1885. První čtyři roky své existence byl nejvyšší stavbou světa (169 m).

Bílý dům

Oficiální sídlo a pracoviště amerického prezidenta se nachází na známé Pennsylvania Avenue ve Washingtonu D.C. Jeho historie sahá do roku 1792. Po všech rozšířeních a úpravách se rozkládá na ploše 5 100 m2.

Old Bedford County

Věznici Old Bedford County v Tennessee známe také pod názvem Rock House. Jde o dům z 19. století vystavěný z ručně tesaného masivního vápence. Dům sloužil jako věznice s pozoruhodně úzkými okny, kterými neměl šanci uniknout ani ten nejmenší vězeň.

Kapitol Spojených států amerických

Kapitol je neoklasicistní budova ve Washingtonu D.C. a schází se v něm zákonodárný sbor USA. Budova byla postavena ve dvou fázích během 18. a 19. století, následně byla i rozšířena, přestavována a rekonstruována.

Pentagon

Sídlo Ministerstva obrany USA se nachází ve Virginii a svůj původ má v 1. pol. 40. let. Kancelářská budova zaujímá 600 000 m2 a vyznačuje se pěti prstencovými koridory. Součástí komplexu je i náměstí neoficiálně nazývané Ground Zero.

Zábavní parky

Cedar Point

Zábavní park v Sandusky v Ohiu je jedním z nejrozsáhlejších zábavních parků planety. Na ploše 1,5 km2 nabízí 69 atrakcí, z toho horských drah je tu neuvěřitelných 17. K parku patří i pláž, dva aquaparky, minigolf, autodráha a další lákadla.

Dutch Wonderland

Skvělé a různorodé atrakce pro malé i větší děti i celé rodiny nabízí Dutch Wonderland v Pennsylvanii. Kromě nejrůznějších drah a jízd si tu můžete užít i rozmanité show. Tady se nudit nebudete!

Dollywood

Tennessee zase najdete Dollywood, tematický park s pěknými atrakcemi i ukázkami umění oblasti Smoky Mountains. Koná se tu spousta organizovaných akcí. Jedním ze symbolů tohoto parku je opravdový parní vlak.

Silver Dollar City

Pořádně velký kolotoč, dřevěná horská dráha s třemi pekelnými otočkami a s jízdou hlavou dolů, to je jen krátký výčet toho, co vás v Silver Dollar City v Missouri čeká. Zhlédnout zde můžete i show a taky se tu dá dobře najíst nebo pořídit suvenýry.

Kentucky Kingdom

Atrakce pro menší i větší děti, aquapark a samozřejmě i klasický zábavní park se vším, co k němu patří. Pokud po takovém zatoužíte, zamiřte do Kentucky Kingdom. Vyřádí se tu skutečně všichni.

Hory

Britton Hill

Britton Hill
Britton Hill - nejvyšší hora Floridy.

Jen do výšky 105 metrů ční nejvyšší hora státu Florida. Jde o nejnižší bod v celých Spojených státech, který je uznán jako nejvyšší hora v jedné zemi. Už proto stojí za to se sem při návštěvě Floridy podívat.

Mount Katahdin

Mount Katahdin v Maine
Mount Katahdin v Maine.
Zdroj: Wikipedia.org

Nejvyšší vrchol státu Maine se nachází v rezervaci Baxter State Park a je vysoká 1 606 m. Významná je tím, že zde končí 3 500 km dlouhá trasa zvaná Apalačská stezka.

Mount Mitchell

Mount Mitchell
Mount Mitchell

Nejvyšší hora Apalačského pohoří se tyčí až do výšky 2 037 m, což z ní činí nejvyšší horu ve Spojených státech východně od Mississippi. Zároveň je také součástí pohoří Blue Ridge Mountains.

Clingmans Dome

Cesta ke Clingmans Dome
Cesta ke Clingmans Dome.
Zdroj: bigstock.com

Cligmans Dome je nejvyšší hora Národního parku Great Smoky Mountains, zároveň je s výškou 1 373 m nejvyšší horou Tennessee. Při dobrých podmínkách lze spatřit i body vzdálené až 100 mil, obvykle je však viditelnost zkrácena na 20 mil.

Hoye-Crest

Hoye-Crest
Hoye-Crest - nejvyšší přírodní bod státu Maryland.

Do výšky 1 020 m se pne nejvyšší přírodní bod státu Maryland. Na horu se dostanete jen pěšky, ale scenérie, které se vám po výstupu naskytnou, za to jednoznačně stojí.

Řeky a jezera

Michigan-Huron

Známé jezero z americké soustavy Velkých jezer se často uvádí jako dvě – Michiganské a Huronské. Ta jsou však spojena průlivem Mackinac, takže je hydrologicky považujeme za jedno. Dohromady jezero ohromuje rozlohou 117 702 km2, délkou 710 km a maximální hloubkou 282 m.

Pláž u Hurónského jezera
Na plžích hurónského jezera to vypadá jako u moře.
Zdroj: Afbeelding van angrit via

Hořejší jezero

Největší a nejhlubší jezero ze soustavy Velkých jezer zná podle názvu jistě každý. Pyšní se rozlohou 82 103 km2 a objemem vody 12 100 km3. Na vodu je krásný pohled, ale na koupání to moc není – ani v létě nepřekročí její teplota hranici 4 °C.

Mississippi

Největší řeka Severní Ameriky a jedna z největších řek na světě je dlouhá 3 770 km a od pramene svého přítoku Missouri dosahuje délky 6 420 km. Pro Spojené státy představuje důležitou dopravní tepnu.

Řeka svaté Kláry

Řeka svaté Kláry patří do systému Velkých jezer a tvoří hranici USA s Kanadou. Odtéká přitom z Huronského jezera a končí v Jezeře svaté Kláry. Dlouhá je 65 km.

Cumberland

V celkovém pořadí 21. nejdelší řeka USA je dlouhá 1 107 km a dříve byla velmi významnou dopravní tepnou pro tehdejší osadníky. Na řece leží oblíbená turistická atrakce, a to Cumberlandské vodopády vysoké 21 m.

Slavné silnice

Southern Pacific

Rozličné kulturní krajiny a božské scenérie se naskytnou každému, kdo se projede po Southern Pacific. Na třech tisících mílích poznáte tolik různých „světů“, že budete v údivu, že jste stále na jedné a té samé silnici.

The Southern Pacific Highway
Southern Pacific – 3 000 mil plných rozličných scenérií.

The Loneliest Road

Silnice US-50 zvaná Nejosamělejší cesta spojuje východní pobřeží s tím západním. Už od roku 1926 skýtá krásné scenérie na 4 841 km své délky. Když budete mít možnost, naplánujte si tudy jízdu!

The Loneliest Road
The Loneliest Road aneb U.S. Route 50.

Oregon Trail

Rozmanitý terén, hory i nízké polohy. Na Oregon Trail toho na návštěvníka čeká spousta. V minulosti šlo o jednu z nejpoužívanějších cest ve Spojených státech.

Oregon Trail
Oregon Trail, Nebraska.

The Great River Road

Silnice, která takřka kopíruje tok Mississippi, slouží už od roku 1938. Cestou po ní spatříte rozlehlé louky, bažiny, lesy, vápencové útesy… Zkrátka nádhernou a pestrou přírodu v celé její kráse a rozmanitosti.

The Great River Road
The Great River Road kopírující tok Mississippi.

Route 66

Například státem Illinois prochází nejznámější americká silnice Route 66. Původně mezistátní dálnice funguje už od roku 1926 a je stále velmi oblíbená, ačkoli se stejnou trasou dá projet i mnohem rychleji po jiných silnicích.

Route 66
Nejznámější americká silnice Route 66.

Pláže

Wrightsville Beach

Wrightsville Beach

Východy a západy slunce jsou zde nezapomenutelné. Zdroj: Bigstock

Zatoužíte-li v Severní Karolíně po koupání a pobytu na krásné pláži, neváhejte a vydejte se na Wrightsville Beach. Kromě koupání tu najdete perfektní podmínky pro vodní sporty. Tady si užijete báječný den.

Kill Devil Hills

Další plážovou lahůdkou v Severní Karolíně je pláž Kill Devil Hills s nádherným bílým pískem a mnoha přístupy. Ideální pláž pro celou rodinu poskytuje zázemí pro koupání, vodní hrátky i sporty a dá se na ní strávit klidně celý den.

First Landing State Park

Ve Virginii můžete aktivně i pasivně relaxovat ve First Landing State Parku, o samotě, v páru nebo s rodinou. Pláž je příjemně široká i dlouhá, tak se nebojte o místo, najdete ho zde i v sezóně.

Hammonasset Beach State Park

Connecticutu vás pláže také určitě nezklamou, i když jsou velmi populární, tím pádem hojně navštěvované – je to případ třeba Hammonasset Beach State Park. Určitě se vám tu ale bude líbit.

Key West

V nejjižnějším městě kontinentálních Spojených států najdete opravdový ráj na zemi, třeba právě díky místním plážím. Všechny jsou perfektní pro opalování, koupání, dovádění ve vodě nebo šnorchlování.

Filmová místa

Mount Lake, Hotel Circle, Pembroke

Kdo by neznal nestárnoucí snímek Hříšný tanec? V hotelu Circle v Pembroke a v jeho přilehlém okolí vznikaly scény odehrávající se v hotelu a před ním. Je to místo, které Bejby změnilo život!

Terminal 5, JFK Airport, New York

Film Chyť mě, když to dokážeš je už dnes také klasika. Obdivuhodný Frank W. Abagnale si prožil útěk i letištěm JFK. Scény z filmu vznikaly i ve zdejším terminálu 5.

J Edgar Hoover Road

Pamatujete si FBI centrum v Mlčení jehňátek? Tak to se nachází na J Edgar Hoover Road ve Staffordu ve Virginii.

Maryland Avenue v Annapolis

Ve Vysoké hře patriotů se objevila brána akademie. Tu najdeme v Annapolis na Maryland Avenue. Věděli jste to?

West Roadway v Clevelandu

Na West Roadway v Clevelandu zase filmaři řádili při točení snímku Avengers. Některá místa k filmování prostě vybízejí.

Historické památky

Katedrála sv. Petra a Pavla

Neformálně nazývaná Národní katedrála ve Washingtonu je budova vystavěná v úchvatném novogotickém stylu, je druhou největší katedrálou v USA a šestou největší na světě. Věž dosahuje výšky 92 m. Katedrálu ročně navštíví i 700 tisíc turistů.

Jeffersonův památník

Jeffersonův památník ve Washingtonu D.C. je neoklasicistní budova, jejíž výstavba započala v roce 1939 a dokončena byla o 4 roky později. Během 40. let ještě přibyla bronzová socha prezidenta Jeffersona. Jde o jednu z nejoblíbenějších amerických staveb.

Castillo de San Marcos

Hrad ve floridském městě St. Augustine je nejstarší zděnou pevností v kontinentálních Spojených státech. Pracovat se na ní začalo už v roce 1672, neodolala ale anglickému vpádu. Dnes můžeme obdivovat její hvězdicovité provedení a genia loci.

Fort Constitution Historic Site

V New Castlu se zase můžete projít po území pevnosti, která zde byla na výběžku New Castle Island vybudována na obranu přístavu Portsmouth. První obranné prvky pocházejí z roku 1631, místo má však dodnes nezaměnitelný nádech bouřlivých dob.

West Side Market

Ohiu má tržiště svůj osobitý industriální ráz a starší budova vás ihned vtáhne do své nenapodobitelné atmosféry. Kromě toho tu pořídíte čerstvé a šťavnaté ovoce i zeleninu.