Zasílání pošty do USA: praktické tipy, které vám usnadní život
A pokud se nespokojíte s dnes už běžným kontaktem po síti, asi jste už zapřemýšleli o tom, jak do Ameriky poslat balíček s nějakou hmotnou pozorností. Třeba s výborným českým chlebem nebo pleteným svetrem od babičky. Poradíme vám, jak poštu do USA dopravit, aniž by vás to stálo nervy a výplatu.
Víte, kolik zaplatíte? Stovkami to začíná
Poslat dopis nebo balík do Spojených států není to samé jako poslat je na druhou stranu republiky. Nejen že to obvykle déle trvá, ale délka a způsob dopravy se pochopitelně odráží i na poštovném. Naštěstí i v tomto odvětví existuje konkurenční boj, takže si můžete vybrat spolehlivou a finančně příjemnou variantu, jak balík do USA poslat.
A s čím tedy počítat? U dopisu začíná poštovné na několika stovkách, zhruba na osmi – pak jde o expresní dopis, u něhož se doba doručení pohybuje kolem 24 hodin plus pár hodin k dobru toho, kdo dopis doručuje.
S cenou poštovného u balíku už je to trochu jinak. Doba doručení trvá (nehledě na rozměry a váhu) od jednoho dne až do jednoho týdne, ale cena dopravy se právě v závislosti na váze liší. Vyberete-li si doručovací službu, která je finančně přívětivější než konkurence, můžete balík do 2 kg poslat už zhruba za 1 300 Kč.
Dále balíky doručovací služba zpravidla rozděluje na ty od 2 do 8 kg, kde se cena přibližuje 2 000 Kč. Balík do 20 kg doručí zhruba za 3 500 Kč, balík do 50 kg za 6 000 Kč a nějaké drobné, balík do 100 kg pak za necelých 11 000 Kč.
Zapomeňte na paprikáš a rumové pralinky
Kdybyste chtěli svému bratrovi do USA náhodou poslat na Vánoce domácí slivovici (nebo jakýkoli jiný alkohol), máte smůlu. Tedy on má smůlu. V různých zemích na světě platí různá pravidla pro to, co se smí a co se nesmí poslat poštou. Do Spojených států například nesmíte poslat:
- alkohol silnější než 0,5 %, pokud k tomu nemáte licenci (pozor, dokonce i čokoládové bonbóny s likérem mohou znamenat pořádný malér),
- některé tabákové výrobky (cigarety jsou tabu, doutníky jsou regulované),
- čaj a koření obsahující zeleninové či ovocné lístky, plody a semena,
- některé potraviny (maso, salámy, mléčné výrobky, sýry aj.),
- léky na předpis a léky, jejichž účinná látka není v USA schválena, případně je nutné přiložit zprávu od lékaře přeloženou do angličtiny.
Říkáte si, kdo by balíky rozbaloval a kontroloval? Věřte, že kdyby se to stalo a v balíku od vás by kontrola našla věci, které se posílat nesmí, dostali byste se do problémů. Například posílání alkoholu, aniž byste k němu měli licenci, je federální zločin. A to vážně nechcete. Každá doručovací služba má navíc obvykle seznam věcí, které nechce přepravovat. Patří sem třeba starožitnosti, pornografické materiály nebo zbraně.