Praktické informace

Krádeže, přepadení a policie

I když Spojené státy předchází pověst země s vysokou kriminalitou, není to ve skutečnosti tak zlé. I města s tradičně špatnou reputací jako New York nebo Detroit jsou nesrovnatelně bezpečnější než v minulosti. Asi to nejhorší, co může běžného turistu (pokud vůbec) potkat, jsou krádež a přepadení. Je proto lepší se vyhýbat předměstím se špatnou pověstí, kde žijí černošské a hispánské komunity. I v případě, že takovými oblastmi projíždíme v autě a za bílého dne, mějme dveře zamčené a nereagujme na individua, která po nás žádají pomoc nebo jen vysvětlení, kam a jak se dostanou. Periferie s nejhorší pověstí jsou v Baltimoru, Washingtonu DC, New Yorku, Detroitu, New Orleans, Miami, Oaklandu a Los Angeles. I v mnohem menších obcích v neosvětlených uličkách, prázdných čtvrtí a domech platí pravidlo, že příležitost dělá zloděje. Ve střehu buďme na autobusových zastávkách Greyhound, které přitahují bezdomovce a padlé existence. Když k přepadení dojde, zachovejme klid. Není špatné mít u sebe 20ti dolarovou bankovku oddělenou od zbytku peněz. Útočník se většinou spokojí s tím, co je a nehledá další peníze, neboť Američané zřídka kdy nosí větší obnosy.

Krádeže vozů nebo jejich částí nejsou v USA tak běžné, občas k nim ale dochází. Zcizení vozu předejdeme alespoň zablokováním volantu ocelovou pákou. Před opuštěním vozu uklidíme věci z kabiny do kufru, aby nepřitahovaly nechtěnou pozornost. Při krádeži i přepadení neprodleně zavoláme policejní hlídku (tel: 911).

V posledních letech se v USA množí případy policejního násilí proti cizincům. Pakliže z nějakého důvodu skončíme ve vazbě, máme právo zavolat český konzulát a požádat alespoň o asistenci (tel. čísla mějme vždy při ruce). V mnoha případech se ukáže, že jde o pouhé nedorozumění. Při výslechu nebo soudním líčení ze stejného důvodu důsledně trváme na přítomnosti tlumočníka!

Pojištění a lékařská péče

Zdravotní péče je v USA kvalitní, avšak nesmírně drahá. Například jen drobné ošetření zubu stojí okolo $60 a konzultace s lékařem $50-100. Je naprosto nezbytné, aby se český turista nechal před odjezdem do USA zdravotně pojistit alespoň do výše $50 000! Ani v těch nejhorších případech nemá smyl spoléhat se na české velvyslanectví. Žádné peníze na výlohy nepojištěných turistů nemá.

Alkohol

Pití alkoholu je v mnoha částech USA stále považováno za cosi špatného, V některých, hlavně východních státech (např. Maryland atd.), indiánských rezervacích a třeba Utahu koupíme alkohol jen ve speciálních prodejnách Liquor Store. V restauracích pochopitelně běžně. Pivo a víno je na západě USA k dostání i v supermarketech. Vždy je vyžadováno ID – průkaz totožnosti a minimálně věk 21 let. Pivo koupíme v drtivé většině i na benzinových čerpadlech. Pití na veřejnosti je, s výjimkou New Orleans, zakázáno a láhev či plechovka nesmí být vidět. Při nákupu dostaneme alkohol v hnědém papírovém sáčku – brown paper back. V Missouri je alkohol k mání až po poledni a v některých městech Nového Mexika se v neděli nenapijeme ani v restauracích. Z nejprodávanějších amerických značek piva chutná nejvíce Samuel Adams, Milwaukee, Key Stone. Nejhorší je Budweiser a Miller. Krajany jistě potěší, že se české pivo prosadilo i na americkém trhu. Na východním pobřeží se dnes běžně setkáme nejen s plechovkami a láhvemi, ale i točeným Prazdrojem. Na západě také, ale méně. Kalifornská vína jsou výborná prakticky ve všech cenových kategoriích.

Kouření

Kuřáci nemají v USA na růžích ustláno. Američané jsou přitom národem silných kuřáků. Kouření je zakázáno ve všech úředních budovách, autobusech, vlacích a letadlech. V restauracích obyčejně bývají pro kuřáky oddělené sekce. Ve fastfoodových provozovnách se nekouří vůbec, vyjma jihu Arizony a Texasu. V Kalifornii jsou v tažení proti kuřákům nejdále. Úplný zákaz platí uvnitř restaurací, ačkoli na zahrádkách a terasách se kouřit smí. Cigarety jsou v USA velmi drahé, cca $3-5 za krabičku. Levnější kuřivo koupíme v Nevadě ($2-2,5).

Pláže

Nudismus je v USA zakázán na všech veřejných plážích včetně nošení plavek „nahoře bez“. Tohle nařízení se vztahuje i na malé děti. I malí caparti proto musejí mít plavky! Na plážích se převlékáme v autě, na toaletách nebo ve vyhrazených místnostech. Převlékání mezi lidmi vzbuzuje pohoršení a může skončit i přivoláním policisty, zvlášť když jsou v okolí důchodci nebo rodiče s malými dětmi.

Taxi

Ježdění v USA taxíkem (taxi, cab) je naprosto normální. V lidnatých a nepřehledných aglomeracích se dokonce vyplatí více než bloudění vlastním vozem. Okrádání zákazníků jako v ČR prakticky neexistuje. Řidič taxi je povinen zapnout při nástupu taxametr. Jedeme-li například ve čtyřech, zaplatí každý z dříve vystupujících cenu na taxametru. Nikoli jako u nás, kde poslední zaplatí celou trasu. Obvykle se nechá šoférovi spropitné 10-15% z ceny. Ve Washingtonu DC se například cena neřídí podle taxametru, ale podle územních pásem.

Nakupování

Nakupování je pro Američany národní sport číslo jedna. Velká nákupní střediska – shopping mall jsou zpravidla na předměstích. Spotřební zboží včetně oděvů dostaneme nejlevněji v obchodech Wal-Mart, Sears a K-mart, potraviny v řetězcích Safeway, Giant, spotřební elektroniku v Best Buy a Circuit City, ve kterých se bohužel často setkáme s neprofesionálními prodavači. Elektronické součástky v Radio Shack, léky a drogistické zboží v CVS. V obchodech Dollar stojí každý kus zboží jeden dolar. Cedule outlet označuje v USA velmi populární výprodeje. Zboží je v nich o 40 a více procent levnější. Obchody označené jako Factory Stores nebo Factory Outlets prodávají nové věci s výrobními kazy nebo modely vyšlé z módy a tedy velmi lacině. K cenám zboží, služeb a ubytování s výjimkou základních potravin a léků naskočí na kase při placení spotřební daň 3 – 12 %. Ceny na pultech jsou uvedeny bez daně! Většinu zboží můžeme v USA během měsíce bez důvodu vrátit! Výjimky platí pro fotoaparáty, software a hudební CD. Tam jsou lhůty kratší, nebo nesmí dojít k porušení obalu. Platíme v hotovosti i kartami. Ve všední dny jsou obchody otevřeny od 9 do 21 hod. nebo i déle. V sobotu a neděli někdy jen do 20 hod.

Nakupování přes Internet je v USA velmi pohodlné a v životě Američanů hraje stále důležitější roli. Zboží z internetových virzuálních prodejen vychází výrázně levněji a je oproštěno od spotřební daně. Pár dolarů navíc však zaplatíme za poštovné a balné (shiping and handling).

Foto

Fotoaparáty a fototechniku kupujeme zásadně v dobře zavedených prodejnách (Penn Camera, Ritz Camera. Měli bychom odolat lákavým nabídkám pouličních prodavačů v turistických zónách velkých měst (např. New York, New Orleans, Los Angeles, San Francisco). Lehce se spálíme, neboť zboží je často nekvalitní nebo pochází z druhé ruky. Za jeden kinofilm značky Kodak (35 mm, 24 políček, 200 ASA) zaplatíme v průměru $2-7. Obecně platí, že fotoaparáty a videokamery jsou v USA lacinější než v Evropě.

Telefonování

V USA se při vytáčení meziměstského telefonního čísla volí nejprve 1, pak směrové číslo oblasti (obvykle uvedeno v závorce) a nakonec sedmimístné telefonní číslo. Z telefonního automatu stojí místní hovor cca $0,35, hovor do ČR cca $1,32/min. Při telefonování do ČR točíme nejdříve předvolbu 011. Místní hovory (local) z běžných domácích telefonů jsou v USA zadarmo. Platí se pouze měsíční paušál. Dálkové hovory (long distance) v rámci Unie překročí málokdy částku 5-7 centů za minutu. To platí i pro hovory směřující do Kanady, Británie, Japonska a Mexika. Čísla začínající 1-800 nebo 1-888 jsou zdarma. Číslo může být uvedeno kombinací čísel a písmen – ta jsou abecedně řazena na tlačítkách telefonu. Při telefonování na účet volaného voláme 1-800-COLLECT (2655328). Informace o telefonních číslech v USA zjistíme na 1-888-555-1212. Značné částky uspoříme používáním telefonních karet (calling, prepaid card). Jsou k dostání na pumpách, v supermarketech atd. a voláme s nimi po USA i do zahraničí a stojí mezi $10-150. Sazby jsou mnohem nižší než při volání s mincemi ($0,05-0,10/min po USA, $0,25-0,80 do ČR). Vytočením sekvence čísel se zdarma připojíme k poskytovateli služby, který nás po zadání identifikačního kódu (je natištěn na kartě) přepojí na volané číslo. S mobilním telefonem z Evropy pochodíme maximálně ve větších městech, na venkově vůbec. Podrobnosti nám sdělí náš operátor.

E-mail a internet

Co dělají známí, obchodní partneři a přátelé? Kde si mohu zkontrolovat v USA své e-maily?
Přístup k internetu a elektronické poště je zcela zdarma ve veřejných knihovnách – Public Library! Najdeme je ve všech městech, někdy i v těch nejmenších. Stačí se optat knihovnice, pak se bezplatně zaregistrovat a sednout si k počítači s internetem. Přes víkend jsou knihovny zpravidla zavřeny a v pátek mají jen krátkou otevírací dobu. Na www síť se dostaneme i v internetových kavárnách a na letištích. To už ale za peníze ($7-10/hodina).

Pošta

Poštovní úřady – Post Office – jsou ve všední dny otevřeny od 9 do 17 hodin. V sobotu zavírají v pravé poledne. Poštovní schránky jsou modré a najdeme je jako obyčejně na rozích ulic. Ceny poštovních známek: pohlednice a dopis v rámci USA $0.34, do Evropy - pohlednice $0.70, dopis $0.80.

Autoatlas

Nejlepším, nejpřehlednějším a nejpodrobnějším společníkem při cestách po USA je autoatlas National Geographic Road Atlas. V USA jej koupíme v knihkupectvích (cca $15-20, k dostání rovněž v ESO travel, www.esotravel.cz). Vystačíme i s autoatlasem AAA (American Automobile Association), který je k dostání i v českých knihkupectvích. Je ale poněkud nepřehledný.

Elektřina a TV

Mějme na paměti, že Američané používají v elektrické síti rozdílné napětí – 110 voltů s frekvencí 60 herzů. Holicí strojek a další spotřebiče z Česka na 220 voltů nebudou bez přepínače napětí za mořem fungovat. S ohledem na tento rozdíl musíme být ve střehu při nákupu spotřební elektroniky. Zdroje s přepínatelným napětím mají standardně zabudované jen počítače a některé dražší přístroje. Také zásuvky jsou v USA jiné. Redukci z české na americkou zásuvku koupíme v obchodech Radio Shack, Best Buy, Circuit City, Wal-Mart a také v knihkupectvích s oddělením map a turistických průvodců. Odlišnosti jsou i u videorekordérů a televizí, neboť v USA se používá televizní systém NTSC na rozdíl od evropského PAL-SECAM. Videokazetu nahranou v NTSC na běžném přístroji nepřehrajeme a televize nám bude doma k ničemu.

Národní svátky

Vedle tradičních evropských svátků velebí Američané i několik po výtce amerických oslav, které se vážou k památným dnům či důležitým osobám krátké historie národa. Těmto dnům přisuzují zpravidla mnohem větší význam než ostatním. V době uvedených svátků Američané nepracují a státní úřady a banky jsou zavřené.

1. leden: (New Year's Day) - Nový rok
třetí pondělí v lednu: (Martin Luther King Day) - narození Dr. Martina Luthera Kinga
třetí pondělí v únoru: (Presidents' Day) – svátek je připomínkou všech předešlých amerických prezidentů
poslední pondělí v květnu: (Memorial Day) – svátek na paměť Američanům padlým v zahraničních válkách, v této době začíná hlavní turistická sezona
4. červenec: (Independence Day) – nejdůležitější americký svátek je vzpomínkou na podepsání Deklarace nezávislosti (1776), v tento den Amerika šílí, lidé se opíjejí a radují
první pondělí v září: (Labor Day) – svátek práce, znamená zpravidla konec léta
druhé pondělí v říjnu: (Columbus Day) – oslava objevení Ameriky Kryštofem Kolumbusem
11. listopad: (Veterans' Day) – vzdání holdu všem veteránům americké armády
čtvrtý čtvrtek v listopadu: (Thanksgiving Day) – Den díkůvzdání – druhý nejvýznamější svátek USA je oslavou sklizně, díky níž a pomoci Indiánů přežili osadnící (otcové poutníci) první rok na americkém kontinentu, svátečním pokrmem je tradičně nadívaný krocan
25. prosinec: (Christmas Day) – Vánoce, dárky se v USA rozdávají až ráno po štědrém dnu

Jiné důležité oslavy

31. říjen: (Halloween) – Svátek všech svatých, v USA jej provází nákupní horečky, lidé se převlékají do strašidelných kostýmů a děti chodí dům od domu (trick or treat) a žadoní o sladkosti
únor/březen: (Mardi Gras) – maškarní karneval v New Orleans, bouřlivé hýření ve znamení alkoholu a sexu

Míry a váhy

Délkové míry:
1 inch (in - palec) - 2,54 cm
1 foot (ft - stopa) 12 palců 30,48 cm
1 yard (yd) 3 stopy 91,48 cm
1 mile (m) 1760 yardů 1609 m
Objemové míry:
1 gill - 0,118 l
1 pint (pinta) 4 gilly 0,473 l
1 quart (kvart) 2 pinty 0,946 l
1 gallon (galon) 4 galony 3,785 l
1 barrel (barel) 42 galonů 159,1 l
Váhy:
1 dram (dr) - 1,722 g
1 ounce (oz - unce) 16 dramů 28,35 g
1 pound (lb - libra) 16 uncí 453,5 g
1 stone 14 liber 6,348 g
1 ton (tuna) 2000 liber 907,1 g
Teplota:
stupně Celsia = 0,55 x (stupně Fahrenheita - 32)
stupně Fahrenheita = 1,8 x (stupně Celsia + 32)

Časová pásma

Americký kontinent je tak široký (4000 km), že musí být rozdělen do čtyř časových pásem plus ještě jedno navíc pro Aljašku: východní – Eastern Time (ET), střední - Central Time (CT), horské - Mountain Time (MT), pacifické - Pacific Time (PT) a aljašské - Alaska (AT). Východní pásmo je o šest hodin pozadu za středoevropským časem, takže když je v Praze šest večer, v New Yorku je pravé poledne a v Los Angeles teprve devět ráno. Časový posun pocítí turisté na vlastní kůži po příletu z Evropy. První dny se budou cítit brzy unaveni, zmateni, ospalí a naopak budou brzy vstávat. Téhle pásmové nemoci se říká jet lag.