Ubytování v USA

Jak vyřešit problém bydlení v Americe? Kempování, nebo motel? Poradíme vám, jak najít levné ubytování v USA, v našem průvodci.

Motely

Motely jsou v USA velmi rozšířené. Najdeme je ve městech, ale i nejmenších vesnicích, nejopuštěnějších místech a okolí národních parků. Jen výjimečně narazíme na motel, který je plně obsazen už před setměním. Později se rychle zaplní, a to hlavně v oblastech s turistickými zajímavostmi, na pobřežních riviérách, v lyžařských střediscích. 

Ceny 

Ceny jsou rozmanité - úměrné ubytovacímu zařízení, velikosti pokoje, sezoně, exkluzivitě rezortu a nabízeným službám. V zásadě platí, že v rozpětí 550-1 600 Kč nalezneme pokoj pro dvě osoby a se dvěma postelemi (vejdou se i čtyři) – tzv. twin room - téměř všude. Levnější bývá pokoj s jednou postelí - single room. Lacinější motely jsou hlavně poblíž dálnic a na předměstích.

V jakém americkém státě jsou motely nejlevnější a nejdražší?

Všímejme si billboardů a reklamních ploch. S nižšími cenami se setkáme v Arizoně, Novém Mexiku, Nevadě, Nebrasce, Texasu, Utahu, obou Dakotách a Montaně. Tradičně nejdražší jsou velká města a letoviska v Kalifornii, pobřeží Oregonu a horské areály v Coloradu.

Rozumné ceny mívají motelové řetězce Motel 6 http://www.motel6.com/, Econo Lodge, Howard Johnson či Ramada Inn nebo Super 8 http://www.super8.com/ – všechny tyhle motely lze rezervovat online (zadání čísla kreditní karty je podmínkou) s tím, že zrušit ubytování lze zpravidla 6-24 hod. před nástupem, a to jak telefonicky, tak i online.

Vybavení  

Co v průměrném motelovém pokoji najdete? Kromě samozřejmých postelí taky WC a koupelnu, telefon, televizi, kávovar, wifi a klimatizaci. Wifi bývá někdy zcela volně přístupná, jindy je zaheslovaná a někdy za ni musíte zvlášť zaplatit. V některých motelech je k dispozici i bazén. Při rezervaci se také zeptejte, zda je v ceně snídaně – není to tak úplně samozřejmé.

Rady a tipy, jak využít slevové kupóny 

Klíčem k zásadním úsporám za ubytování v USA jsou slevové kupóny. To je jednoznačně pravidlo číslo jedna. Kupóny srazí ceny o třetinu až polovinu.

Sešity s kupóny společností Room Saver, Hotel Coupons a dalších nalezneme v informačních střediscích Welcome Center na hranicích států a také Visitor Center přímo ve městech. Obyčejně bývají také na benzínových čerpadlech mezistátních dálnic. Kupón stačí předložit v recepci motelu a je to.

Nejprve si ale přečtěte různá omezení napsaná drobným písmem na spodku kupónu. Slevy platí jinak v pracovních dnech, o víkendech, svátcích a výročích. Na základě cestovního plánu si můžete kupony najít na internetových stránkách, vytisknout a později uplatnit. Už dopředu tak zjistíte, kolik za ubytování v USA zaplatíme. V motelech se dá platit hotovostí i platební kartou. Při rezervaci je karta nutná. Je-li u motelu cedulka „vacancy“, pak jsou stále volné pokoje, „no vacancy“ říká, že je motel obsazen.

Jestliže si chcete ubytování zajistit a předplatit předem a neztrácet čas hledáním, kontaktujte: ESO travel, +420 233 377 711, www.esotravel.cz, info@esotravel.cz

Seznam kuponových serverů:

Room Saver - www.roomsaver.com
Hotel Coupons - www.hotelcoupons.com
Travel Coupons - www.travelcoupons.com
Travel Buddy - www.interstatetravelbuddy.com

Hotely v národních parcích:

Prakticky dominantně organizované společností Xantrera. Online rezervace jsou možné na adrese: www.xanterra.com

Vybavení

Národní parky jsou pokladem Spojených států a ubytovat se v nich můžete na různých úrovních. V levnějších hotelech můžete počítat s vybavením podobným tomu motelovému, přidat můžete i pokojovou službu, společenské prostory, automat na nápoje, letištní transfer a podobné služby. V dražších hotelech najdete i žehličku, fén, recepci otevřenou 24 hodin denně, obchod se suvenýry, wellness, fitness apod.

Hotely ve městech

Při pohybu po velkých městech se ubytování v hotelu nejspíš nevyhnete, i když to třeba není tak úplně váš šálek kávy. Komfort je tu větší, ovšem pochopitelně za vyšší cenu – ta obvykle začíná na 150 dolarech, záleží přitom na to, jestli je všední den, či víkend, zda je vrchol sezóny, nebo ne, koná se nějaká významná událost apod. A také samozřejmě záleží na lokalitě.

Ceny

U cen platí jednoduché a notoricky známé pravidlo „za málo peněz málo muziky“. Obecně jsou ceny v hotelech vyšší, protože je zde vyšší i standard, ale samozřejmě se dá najít i hotel levnější, ovšem pravděpodobně ne tak komfortní.

Ceny za noc začínají na částce pohybující se kolem 2 500 Kč/noc/osoba v dvojhvězdičkovém hotelu. Díky portálům, na nichž je možné ceny porovnávat, můžete narazit i na příjemnou cenu. Za pokoj v tříhvězdičkovém hotelu bez slevy zaplatíte asi 5 000 Kč/noc/osoba, za luxusní pětihvězdičkový zhruba 8 000 Kč a víc za noc pro jednu osobu.

Vybavení

nejlevnějších hotelech můžete obvykle počítat s WC a koupelnou, klimatizací a topením, s televizí, telefonem, žehličkou a jinými drobnostmi. V luxusnějších hotelech je samozřejmostí parkovací místo, letištní transfer, recepce otevřená 24 hodin denně, restaurace, bar, obsluha na pokoj, snídaně nebo více jídel denně, psací stůl, kabelová televize, společenské prostory, bazén, fitness centrum, wellness a další.

Rady a tipy

Tušíte-li, kdy se budete kde nacházet, je vždy lepší zarezervovat si pokoj s předstihem. Zvlášť v exponovaných lokalitách by se vám mohlo stát, že se prostě neubytujete, protože nebude kde. Dejte si pozor na to, zda se v konkrétní lokalitě v době vašeho pobytu nekoná nějaká velká sportovní událost nebo festival, protože byste zbytečně zaplatili vysokou částku za noc. Když budete v hotelu zůstávat více nocí, můžete se těšit na slevu, kterou ubytovaní zpravidla dostávají.

Mládežnické ubytovny - Hostely

Tento typ ubytování spadá do kategorie velmi levného bydlení. Dobrá cena (začínající na částce kolem 400 Kč) je vykoupena sdílením pokoje s jinými nocležníky a hodí se tedy hlavně pro mladé lidi, kteří nemají tak vysoké nároky na soukromí. Za o něco vyšší cenu seženeme v některých hostelech i pokoj pro dva. Ubytovny se výborně osvědčují především ve velkých městech.

Prakticky vždy je k dispozici kuchyňka a prádelna. V USA není průkazka IYHF k ubytování v hostelu nezbytná. Členství v IYHF (International Youth Hostel Federation Hostelling), případně HI/AYH (Hostels International-American Youth Hostels) ale otevře cestu k mírné slevě. Telefonická rezervace je občas možná. Seznam hostelů naleznete na: www.hostels.com.

Rady a tipy 

Některé hostely nabízejí ubytování zvlášť pro ženy a zvlášť pro muže. Pokud tedy chcete cestovat v páru, raději to předem oznamte při rezervaci (pokud budete ubytování rezervovat). Vyberte si také, s kolika lidmi chcete sdílet pokoj – pro někoho je hodně dalších pět osob na pokoji, jinému nevadí ani dalších devět. Zpravidla platí, že čím větší počet osob na pokoji je, tím je ubytování levnější.

I když na cestách můžete potkat spoustu skvělých lidí, nikdy nepodceňujte bezpečí svého pasu, jiných dokladů, platebních karet a hotovosti. Hostely mívají trezory, kam si cenné věci můžete uložit. 

Bed and Breakfest

&B je vlastně bydlení v pokojích uvnitř soukromého domu. Jedná se o poměrně levné ubytování. Ceny se pohybují ve větších městech od 1 000 Kč výš, když narazíte na slevu, můžete se v soukromí vyspat i za 400-800 Kč. V ceně je bohatá snídaně nebo teplý bufet.

Podobný je princip Airbnb, kdy zaplatíte za pronájem pokoje, bytu, apartmánu nebo klidně celého domu fyzické osobě, domluvíte se na pravidlech, na tom, co je k dispozici a co ne. Zaplatíte, přijedete, vyspíte se, pobudete a odjedete. Hledat můžete podle lokality, ceny i dalších parametrů.

Couchsurfing

Tento způsob cestování a přespávání v soukromí nabývá nevídaných rozměrů a ve Spojených státech už má pořádně vypracovanou síť poskytovatelů ubytování. Při couchsurfingu se můžete u někoho vyspat zadarmo, většinou to ale znamená, že s dotyčným strávíte nějaký čas, například si s ním popovídáte u večeře, vyjdete si třeba s celou rodinou na nedělní procházku a podobně. Pokud vám tento styl ubytovávání bude vyhovovat, není co řešit. Právě to je další nesporná výhoda couchsurfingu – jestli chcete poznat běžný život Američanů, tady budete jeho součástí.

Na oficiálním webu se doporučuje nechat počáteční mírný poplatek, díky němuž se stanete ověřeným uživatelem a lidé nebudou mít problém vám svůj „gauč“ propůjčit. Zároveň se můžete řídit hodnocením, která zanechávají hosté u lidí, u nichž pobývali.

Rady a tipy

Ve Státech jsou navíc zvyklí i na to, že některá ubytovací zařízení poskytují své kapacity i jídlo za to, že jim třeba pomůžete převléct postele, uklidit koupelny a podobně. I tak se dá spousta věcí zažít a prakticky bez výloh za ubytování, někdy i stravu.

Ubytování si vybírejte nejen podle lokality, ale když je na výběr, tak i podle toho, u koho budete. Mladá žena se samotná nejspíš nebude cítit dobře mezi několika muži, padesátník zase nebude chtít trávit noci v mládežnickém příbytku.

Kempování v přírodě

Kempů je ve Spojených státech spousta, ale občas se stane, že musíte někde nouzově přespat. Nebo prostě milujete přespávání v lůně přírody, kdy si jen tak postavíte stan a ničím nerušeni přenocujete. S tím byste se ale měli v souvislosti s cestováním po USA pro vlastní dobro rozloučit. Na půdě Spojených států je většina pozemků soukromá, někde je kempování vyloženě zakázáno a také to není tak úplně bezpečné. Přesto spousta dobrodruhů tento způsob bivakování volí. Zákazy platí zejména v národních parcích a na některých parkovištích.

Kempy v parcích

Spojené státy jsou rájem kempování. Nejlevnější a nejhezčí kempy jsou v národních a státních parcích. Těch je v USA požehnaně.

Cena za noc

Noc přijde v průměru na 200-500 Kč. Platí se za místo, na kterém mohou stát zpravidla dva až tři stany bez ohledu na počet osob, takže ubytování pro jednoho vychází levně. Pro nízké ceny bývá ale v kempech tlačenice. To platí hlavně pro parky YosemiteYellowstone a Grand Canyon a rezervace na pobřeží Pacifiku. Kempy v národních parcích fungují většinou systémem „first come first serve“ – kdo dřív přijde, ten dřív mele. Některé se dají rezervovat na tel: 800-436-7275 nebo on-line v rezervacích na oficiální stránce amerických národních parků. Stejná pravidla platí pro kempy ve státních parcích.

Základní výbava kempů

Stanové parcely bývají skryty za stromy, keři, skálami, které vás oddělují od sousedů. K standardní výbavě patří ohniště s roštem a stůl. Po ruce je kohoutek s pitnou vodou. V kempech jsou chemické záchody, umývárna a někdy i sprcha, která může fungovat na čtvrťáky (mince 25 centů). V těchto kempech se platí v drtivé většině hotovostí. Doba pobytu je omezena na 7-14 dní. Pozdní příjezd třeba i o půlnoci není na překážku.

Jak se v kempu ubytovat

Nejprve zjistíme, zda je v kempu volné místo. Pak u brány vyplníme registraci a příslušnou obálku s penězi vhodíme do ocelové schránky.

Rady a tipy k dobru

Hlavně v horách amerického jihozápadu chodí do kempů divoká zvěř včetně medvědů, kteří hledají odpadky a špatně ukryté potraviny. Dodržujme proto pravidla každého kempu! Medvěd je učenlivý a dokáže zničit vůz jen kvůli zapomenuté konzervě. Ideální příjezdová hodina je mezi devátou a jedenáctou dopoledne, kdy táborníci zrovna odjíždějí.

Jak fungují soukromé kempy

V USA je kromě toho nepřeberné množství soukromých kempů. K nejzavedenějším patří celonárodní řetězec KOA (Kempers of America), www.koakampgrounds.com. Nabízí teplé sprchy, bazén, prádelnu, kuchyňku a přípojku k internetu. Ceny se pohybují v průměru mezi 400-600 Kč za stan a dvě osoby. S členskou kartou (asi $10) získáte 10% slevu.