Doprava

Cestování automobilem

Americký západ je pro cestování automobilem přímo stvořen. Jízda skýtá pohodlí, svobodu a v konečném důsledku vyjde i levněji než cestování vlakem nebo autobusem. Zvlášť když se na cestu vydá více lidí a podělí se o cestovní náklady. Ostatně na některá místa se jinak než vozem ani nedostaneme. Vozy jsou v USA v drtivé většině vybaveny klimatizací, samočinným udržovačem rychlosti – cruise control a také automatickou převodovkou. Při dlouhých přejezdech a horku nám obojí nesmírně usnadní cestování. Do vozu naložíme kempovací potřeby a proviant v takovém množství, které bychom jen ztěží tahali v batohu po autobusových nádražích.

Automobil z půjčovny

Autopůjčoven je v USA nepřeberné množství, ale jen několik agentur poskytuje servis celostátně. Při častém přejíždění ze státu do státu to může být velmi důležité. Půjčovny se liší cenami i kvalitou vozů. V zásadě platí, že pronájem pohodlného osobního vozu v kategorii Intermediate nebo Full Size pro čtyři lidi se spoustou zavazadel vyjde na 300 až 400 dolarů týdně. Menší vozy Standard, Compact a nejmenší Economy na $250-300. Nejdražší jsou limuzíny, sportovní a terénní vozy v e třídě Premium a Luxury za $400-750. Ceny zjistíme na internetové stránce, kde lze vůz okamžitě objednat.

To se určitě vyplatí, internetové sazby bývají až o 30 procent nižší. Některé půjčovny vyžadují při rezervaci číslo kreditní karty. Jiné, jako třeba Dollar, Alamo, Hertz atd, jen jméno, telefonní číslo a e-mailovou adresu. Rezervaci pak můžeme on-line libovolně měnit podle aktuálních cen, časově přizpůsobovat nebo úplně zrušit. Také se na stránkách nejprve poohlédneme po speciálních zimních, letních nebo regionálních slevách. V případě vrácení vozu na jiném místě si účtuje půjčovna poplatek - drop-off charge ve výši $100 - 650. Vždy žádejme tzv. unlimited milage – neomezený počet ujetých kilometrů. U velkých společností to bývá samozřejmostí. Daleko nejjednodušší a rovněž nejlevnější řešení je obrátit se na specializovanou CK v ČR například: ESO travel, 233 377 711233 377 711, info@esotravel.cz, www.esotravel.cz., které umějí zajistit půjčení vozu za velmi přiznivé ceny a v programech zahrnujicích pojištění, milage, řidiče navíc, daně a všechny další poplatky.

Šofér musí být starší nejméně 21 let. Půjčovny ale zpravidla vyžadují věk nad 25 let, jinak účtují navíc $10-15 za den. Zhruba 10 až 20 dolarů denně chtějí za dalšího autorizovaného řidiče. K základní sazbě si půjčovny připočítají různé jiné poplatky (8-12 % z ceny), daň, která se liší stát od státu (také 8-12 % z ceny), a obdobu našeho povinného ručení – tzv. basic liability insurance ($9-10/den). Půjčovny se zpravidla snaží prodat i havarijní pojištění – tzv. liability demage waiver (LDW) nebo také collision demage waiver ($18-20/den). Tento i další typy pojištění může zákazník odmítnout. Krádež či poničení vozu jdou pak na jeho vrub. Některé kreditní karty – zejména platinové – toto havarijní pojištění automaticky pokrývají, pokud s nimi platíme. Je také potřeba vědět, že půjčovny vyžadují při placení pouze kreditní karty. Proti tvrzení, že jde o kreditní, a nikoli debetní kartu, ale nic nezmohou. Bez potíží pochodíme s platebními kartami Visa, Master Card a American Express. Na účtu musí být k dispozici částka pokrývající výlohy za půjčení vozu plus dalších 15 % z celkových nákladů.. K pronájmu potřebujeme platný řidičský průkaz a někdy rovněž mezinárodní řidičské oprávnění podle Ženevské úmluvy, které vydávají dopravní inspektoráty v ČR.

Nehoda a porucha

Když se nám porouchá vozidlo zavoláme do autopůjčovny, která nám zajistí odtah, opravu nebo výměnu auta. V případě nehody či krádeže přivoláme navíc policejní hlídku (tel: 911) a požádáme o vyhotovení protokolu kvůli pojišťovnám.

Celonárodní půjčovny:

Alamo: www.goalamo.com, tel: 800-462-5266800-462-5266
Avis: www.avis.com, tel: 800-230-4898800-230-4898
Budget: www.budget.com/, tel: 800-527-0700800-527-0700
Dollar: www.dollar.com, tel: 800-800-3665800-800-3665
Enterprise: www.enterprise.com, tel: 800-736-8222800-736-8222
Hertz: www.hertz.com, tel: 800-654-3131800-654-3131, Hertz v ČR, www.hertz.cz, tel: 02-333-267-14
National: www.nationalcar.com, tel: 800-227-7368800-227-7368
Thrifty: www.thrifty.com, 800-847-4389800-847-4389

Koupě vlastního auta

Ve chvíli, kdy plánujeme zůstat v USA delší dobu (několik měsíců), bychom měli zvážit koupi vlastního automobilu, neboť dlouhodobý pronájem se prodraží. Ceny ojetých vozů bývají nízké a lákavé. Do tisíce dolarů jde sehnat solidní, deset až patnáct let starý vůz, který se hodí do města k popojíždění. Pozor! Takové ojetiny se chovají nevypočitatelně a částky za opravy velmi snadno překročí pořizovací cenu. Za tři až čtyři týdny cestování zaplatíme v půjčovně tolik jako za levnější, ale nespolehlivou ojetinu. Hodně lidí vychází z toho, že vůz pak prodá a ušetří. Realita bývá o mnoho střízlivější. Leckdy budeme rádi, když se nám vrátí zlomek vložených peněz. Na delší cestu v řádu tisíců kilometrů potřebujeme kvalitnější vůz. Počítejme s cenami kolem dvou tří tisíc dolarů. Za osvědčené značky jsou považovány japonské hondy a toyoty. Ty se i nejlépe zpětně prodávají. Ford s přezdívkou „fix or repair daily – každý den v opravě“ má pověst nejhorší. Tržní hodnotu vozidla si nejprve překontrolujeme na internetových stránkách Blue Book - www.kbb.com a Edmunds -www.edmunds.com. Ke koupi vozu potřebujeme vedle peněz i řidičský průkaz a pojištění - basic liability insurance. To získáme u pobočky některé z amerických pojišťoven, např. State Farm, Progressive (800-776-4737800-776-4737), Geico (800-861-8380800-861-8380). Pojistku můžeme sjednat na libovolné období, většinou ale na půl roku. Vyjde zhruba na $50 měsíčně. Záleží na věku, počtu let za volantem, zdraví, pohlaví atd. V okamžiku kdy zaplatíme, dostaneme klíčky a také title - rodný list a technický průkaz vozidla v jednom. Ten je potřeba přeregistrovat na svou osobu na úřadě Registry of Motor Vehicles. Nakonec požádáme o značku – licence plate. Tu získáme proti výsledku kontroly státního licencovaného servisu - emissions check. Tohle byrokratické kolečko spotřebuje v praxi pár dnů času, energie a spolyká také pár dolarů.

Auto Driveaway

Auto Driveaway je nejlacinější způsob, jak se v Americe přemisťovat autem. Službu provozují specializované agentury, které zákazníkům přepravují jejich vozy na určené místo s pomocí šoférů ochotných trasu odřídit bez nároku na odměnu. Spojení na kanceláře v jednotlivých městech a seznamy vozů a míst, které jsou právě k dispozici, najdeme na adrese: www.autodriveaway.com, (tel: 800-346-2277800-346-2277). Samozřejmostí je věk 21 let, platný mezinárodní řidičák, pas a třísetdolarová zástava v hotovosti. Ta funguje jako pojistka. V případě zaviněné nehody nebo poškození vozu vlastní chybou o část či celou zálohu přijdeme. Řidič dostane auto s plnou nádrží. Další benzin jde z jeho kapsy. Vůz přepraví v časovém limitu. Obvykle musí najet 400 mil denně. I tak je ale dost času na turistiku. Na přejezd z východního na západní pobřeží dostaneme zpravidla 10 až 12 dnů a 3000-3500 mil.

Tenhle typ cestování je báječnou příležitostí pro mladé lidi. Zavedené řidiče si agentura hýčká. V místě dojezdu zpravidla čeká nový vůz a s ním i další dobrodružství.

Obytná vozidla, karavany, motocykly

Američané milují cestování karavany, kterým říkají campers nebo RV (Recreational Vehicle). Obytná vozidla pronajímá řada společností, např. Cruise America - www.cruiseamerica.com, tel: 480-464-7300480-464-7300. Sazby se pohybují mezi $800-1500 na týden. Pro větší party lidí to má možná smysl, ale mějme na paměti, že RV hravě spolyká 25 litrů benzinu na sto kilometrů a ani bydlení v něm není zadarmo, neboť vyžaduje parkovaní na speciálních stáních v kempech, kde lze vůz připojit k odpadu, elektřině a vodě.

Stylový přejezd Ameriky na motocyklu značky Harley Davidson umí nejlépe společnost www.eaglerider.com. Je třeba mít na paměti, že v porovnání s pronájmem vozu, jde o značně nákladný podnik.

I zde platí pravidlo, že výhodněji daný dopravní prostředek pronajmete prostřednictvím cestovní kanceláře přímo v ČR viz ESO travel, 233 377 711233 377 711, info@esotravel.cz, www.esotravel.cz..

Autostop

Doba hippies je dávno pryč. Autostop – hitchhiking není v USA obvyklý, přesto ale možný.

Silniční síť a mýtné

Spojené státy jsou protknuty hustou sítí velmi kvalitních silnic, většinou čtyřproudových se žlutým dělícím pruhem. Na venkově se setkáme i s dvouproudovými silnicemi s bílým dělícím pruhem. Cesty a odbočky jsou dobře značené. Hnědé cedule upozorňují na zajímavost, státní či národní park. Mezistátní a nadregionální dálnice se nazývají Interstate – např. I-80. Zbývající silnice jsou Highway nebo Road. Silnice jsou v drtivé většině zdarma. Placené úseky jsou hlavně na východě. Vyjma několika mostů a tunelů se s mýtným (toll) na západě USA vůbec nesetkáme. Pro strýčka příhodu bychom měli mít po ruce alespoň pár drobných. Na dálnicích se předjíždí zleva i zprava.

Rychlost a pokuty

Evropským turistům přijdou rychlostní limity na amerických silnicích směšné a otravné. Obvyklá povolená rychlost je 65 mil za hodinu (104 km/hod), ale liší se stát od státu. Na dálnicích zpravidla platí daleko příznivějších 70, 75 i 80 mil za hodinu. Oproti Evropě je ale provoz mnohem plynulejší a cesta rychleji ubíhá.

Rychlá jízda je v USA nemilosrdně trestána. Pokuty jsou vysoké a často šplhají ke stovkám dolarů. Někdy skončí zvlášť nápadný „rychlojezdec“ i za mřížemi. Z pevných, automatických radarů si šoféři dělat starosti nemusejí. Vážnější hrozbu představují šerifové, kteří číhají za mosty, stromy, zatáčkami. Nejhorší jsou "lovci" - policisté jedoucí po silnici a měřící zezadu. Objevují se hlavně v blízkosti měst. Překročení limitu o deset mil bývá většinou tolerováno. Šerifové nezastavují se stopkou v ruce. Jednoduše se nalepí na nárazník a houkají, blikají. Řidič musí okamžitě zastavit (i za krajnicí) a trpělivě počkat s rukama volně na volantu, až policista přistoupí k vozu. To může trvat i několik minut. Hledání dokladů v náprsní kapse, v palubní desce či dokonce vystoupení z vozu znamená koledovat si o malér, a dokonce riskovat život! Z auta se nehneme, dokud o to nejsme vysloveně požádáni. Extrémní podezřívavost ze strany policistů je vyvážena slušným a férovým zacházením.

Dopravní pravidla a odlišnosti,

Vážným dopravním přestupkem je také nezastavení za výstražně blikajícím školním autobusem - School Bus. Totéž platí i pro řidiče jedoucí v protisměru! Systém stopek je jiný než v Evropě. Pokud je na křižovatce značka STOP s nápisem 4WAY či ALL WAY platí, že první z křižovatky odjíždí ten, kdo první i přijel. V USA je dovoleno zatáčet doprava na červenou, pokud ovšem nevidíme nápis NO TURN ON RED. Tohle pravidlo neplatí v New York City. Blikající červená znamená totéž, co značka STOP. Američané znají jen důležité dopravní symboly. Zbytek na značky jednoduše píší. Z těch klíčových značek bychom měli znát alespoň: U-TURN povoluje otáčení na silnici; XING neboli Crossing označuje přechod; HOV-2 nebo HOV-3 (High Occupancy Vehicle) říká, v kterých pruzích mohou jet vozy s alespoň dvěma nebo třemi pasažéry; FLASH FLOODS upozorňuje na náhlé záplavy po dešti (hlavně na jihozápadu).

Řídit se v USA smí od 16, v některých jižních státech dokonce už od 14 let. Testy jsou jednoduché, podřízené obecnému přesvědčení, že auto je pro každého. To znamená, že ve složitějších situacích mnozí Američané zmatkují. Často při odbočení a předjíždění nepoužívají blinkry. Někdy dokonce blikají doprava a jedou doleva. Jindy blikají pořád. Raději si udržujme dostatečný odstup a buďme stále ve střehu. V oblastech, kde Arizona, Nové Mexiko a Texas (hlavně El Paso) sousedí s Mexikem, potkáme hraniční hlídky – Border Patrol. Důvodem jsou ilegální přistěhovalci z Mexika. Ale i turisté zde musejí mít dokumenty v naprostém pořádku. Na hranicích Kalifornie projedeme kontrolním stanovištěm Agricultural Inspection. Tady klidně přijdeme o tašku meruněk či rajčat, neboť dovoz rostlin, sazenic, semen a ovoce je do „Zlatého státu“ zakázaný. Dát si sklenku piva a sednout si za volant v zásadě jde. Limity pro obsah alkoholu v krvi existují, ale v každém státě jsou úplně jiné. Raději nepokoušejme muže zákona, neboť na opilé řidiče jsou obzvláště vysazení. Ve voze není dovoleno pít vůbec. To platí i pro spolujezdce. Alkohol včetně plechovky piva nesmí být v kabině ani vidět,.

Parkování a benzin

Parkování bývá v USA nejčastější příčinou pokut. Ve městech parkujeme v ulicích s parkovacími hodinami. Platíme 25ti, někdy i 10ti a 5ti centovými mincemi. V sobotu, neděli a ve všední dny večer nemusíme v některých větších městech na parkometrech platit. V obytných čtvrtích bývá parkování zdarma. Dáme si ale pozor na nepřehledné tabulky s mnoha omezeními. Parkování u hydrantu znamená pokutu a někdy i odtažení vozu. Zdarma a spolehlivě se parkuje na parkovištích fastfoodových řetězců (MacDonald's, Taco Bell atd.). Nemá se, ale funguje to dobře.

Síť benzinových čerpadel je v USA velmi hustá. V méně obydlených krajích amerického západu je ale pump málo a někdy mezi nimi bývají stakilometrové odstupy. Za benzin platíme v hotovosti nebo platební kartou buď přímo u terminálu s čerpací pistolí, kde je čtečka karet, či uvnitř čerpací stanice. V USA je benzin stále velmi levný. Průměrné ceny se pohybují kolem 20 korun za litr – tedy $3,2/galon.

Instrukce pro čerpání s kartou:

Insert Card - vlož kartu
Remove Card - vyjmi kartu
Lift nozzle and begin pump – vyjmi čerpací pistoli a začni čerpat

Cestování autobusem

Autobus někdy vytrhne trn z paty. Ale je spíše pro otrlejší typy, kterým nevadí hodiny a hodiny nepohodlné jízdy. Společnost Greyhound (tel: 800-229-9424800-229-9424) je až na výjimky monopolním přepravcem. Greyhoundem se dostaneme do nejznámějších parků a všech měst. Výhodná časová jízdenka Americapass vyjde od $149 na týden až po $429 na dva měsíce. Kolik za tu dobu stihnete najet, záleží jen na vás. Na adrese www.greyhound.com zjistíme podrobnosti i mapu pokrytí. Při přestupech mějme neustále zavazadlo pod dohledem. Snadno se jinak stane, že pojede opačným směrem. Hlavně ve velkých městech mají zastávky Greyhoundu pověst nebezpečných míst, kde dochází k přepadením a krádežím. Na západě USA konkuruje společnost Green Tortoise, www.greentortoise.com, tel: 800-867-8647800-867-8647. Tyto autobusy jsou pověstné uvolněnou atmosférou, rockovou muzikou a matracemi k přespání.

Cestování vlakem

Oproti autobusům nabízejí vlaky státní železniční společnosti Amtrak, www.amtrak.com, tel: 800-872-7245800-872-7245, vyšší standard cestování, ale mnohem omezenější pokrytí. Některé trasy, jako třeba jízda z Los Angeles do San Franciska podél pobřeží Pacifiku – tzv. Coast Starlight, jsou velmi populární. I v nabídce Amtraku jsou speciální časové jízdenky USA Rail Pass. Ušetříme i tím, že jízdenku omezíme na určitou vymezenou oblast. Například jízdenka pro celý západ USA vyjde v sezoně na $405 za 30 dnů a mimo sezonu na $270. Kdežto jízdenka pouze po západním pobřeží na $285/235/30 dnů. Vagony Amtraku jsou většinou dvoupatrové – Superliners. Horní patro s velkými skleněnými okny je určeno k sezení a spodní pro zavazadla.

Cestování letadlem

Létání se velmi prodraží. Když už musíme v USA letět, měli bychom se držet následujících pravidel. Vždy porovnáme ceny více aerolinek a také si všímáme speciálních nabídek v tisku. Na internetu nalezneme servery, které takové porovnání v reálném čase a zdarma udělají za nás. Například Q-I-X-O nebo Lowest Fare. Nejlacinější letenky získáme u společnosti Priceline, která funguje jako aukce. Optimální cena zpátečního letu z východního na západní pobřeží je cca $350-500.

Seznam amerických aerolinek:

Alaska Airlines, www.alaska-air.com, (800-426-0333800-426-0333)
American Airlines, www.im.aa.com, (800-433-7300800-433-7300)
Delta Air Lines, www.delta-air.com, (800-241-4141800-241-4141)
Northwest Airlines, www.nwa.com, (800-447-4747800-447-4747)
Southwest, www.iflyswa.com (800-435-9792800-435-9792)
Tower Air, www.towerair.com, (800-348-6937800-348-6937)
United Airlines, www.ual.com, (800-538-2929800-538-2929)
US Airways, www.usairways.com, (800-622-1015800-622-1015)