Národní parky v USA

Větší část přírodních kouzel USA střeží stát v národních a státních parcích, chráněných krajinných oblastech, polesích a pobřežních rezervacích. Za vstup do amerických národních parků se platí. Ceny se liší mezi $5-25 za vůz a polovičkou za osobu. U automobilů platí, že vstupné je stejné bez ohledu na počet pasažérů. Pokud počítáme s návštěvou více národních parků, pořídíme si každopádně průkaz - National Parks http://www.nps.gov. Stojí $80 a koupíme jej u každé příjezdové brány parku. Platí rok a po celou tuto dobu s ním vstupujeme do rezervací zdarma. Úspory jsou značné. Vždyť jen za vstup do Velkého kaňonu nebo Yellowstonu zaplatíme 25 dolarů. Parks Pass neplatí ve státních parcích, ale nově s ním pochodíme v chráněných polesích (kupříkladu Svatá Helena nebo Newberry). Stále platný roční průkaz lze pořídit od předešlých majitelů, kteří jej již nevyužijí, na internetu za zlomkovou cenu.

K průkazce dostaneme nádavkem mapku s vyznačenými místy, kam nás kartička pustí v USA zdarma. Bez průkazu nezbývá, než zaplatit hotově (někdy i kartou). U brány dostaneme mapu parku a noviny s užitečnými údaji o kempování, zajímavých trasách, uzávěrkách, pravidlech co dělat, když potkáme medvěda atd. Pokud tyto materiály neobdržíme automaticky, hned si je vyžádejme!

Srdcem každého parku je návštěvnické středisko – Visitor Centers. Rangeři (správci parku) zde ochotně poradí s bydlením, trasou, vydají povolení k táboření ve volné přírodě (backcountry permit) či povolení k rybolovu. Ve střediscích nalezneme toalety, pítko s vodou, obchod s pohlednicemi, mapami a fotografickými filmy.

Kempování v parcích je nesmírně romantické, zvlášť když si rozděláme oheň a otevřeme láhev něčeho dobrého. Dřevo na oheň (fire wood) se nesmí většinou v kempech sbírat. Koupíme ho ale přímo na místě za $3-5, nebo si dříví nasbíráme mimo park.

V USA se nachází 59 národních parků v 27 státech, nejvíce  na území Aljašky a Kalifornie. 14 z nich spadá pod světové a kulturní dědictví UNESCO. Nejstarší park Yellowstone byl založen 1. března 1872, nejmladší potom Pinnacles v roce 2013. Největším parkem je Wrangell - St. Elias s plochou více než 33 000 km2, nejmenším park Hot Springs s rozholohou 24 km2. Národní parky spravuje National Park Service, jenž spadá pod kontrolu Federální vlády Spojených států.

Národní parky v USA - plánujeme cestu

I přes značné vzdálenosti, které nás na amerických silnicích čekají, není čas tou nejdůležitější proměnou. Za tři až pět týdnů lze urazit vzdálenost mezi sedmi a 19 tisíci kilometry. Záleží pochopitelně na tom, zda chceme raději odpočívat, věnovat se průzkumu měst, výpravám do přírody nebo kombinaci všeho a přitom stihnout co možná nejvíce. Čas a nakonec i peníze uspoří solidní příprava trasy – rozvaha kam a na jak dlouho chceme jet kde budeme zhruba bydlet (tři dny na jednom místě zpravidla omrzí). Vyplatí se i cestovní disciplína - tedy nevyspávat do odpoledne a nebát se jet do noci. Národní parky tak lze procestovat ve velmi krátké době. Pro křižování kontinentem z východu na západ platí, že první dva tři dny jedeme téměř nonstop s minimálními přestávkami na spánek. Je to sice nuda, ale získáme nějaký den navíc. Každá legrace něco stojí. Začíná to poplatky za vízum a pokračuje výdaji za letenku, průvodce a mapu, výbavu (spacáky, stan, vařič, karimatky), pronájem vozu, benzin, stravu a bydlení. Zásada levného cestování zní - nejezdit sám. Nejlépe ve dvou třech (čtyři nejsou na obtíž), aby se náklady rozdělily. Chcete-li konzultovat trasu s odborníky, případně se poradit o možnostech zanezpečení dílčích služeb na trase, kontaktujte: ESO travel, 233 377 711, info@esotravel.cz

Kde přespat

Parky nabízí mnoho možností, jak v nich lze přespat. Kromě ubytování přímo v parku je možno využít i okolního ubytování, které často vyjde levněji a čas cesty do parku je zanedbatelný. Samotné parky nabízí ve svých vesnicích hotely, motely i penziony. Cena bydlení se pohybuje i pod 100 dolarů za noc. Vhodné je v letních měsících ubytování rezervovat dopředu kcůli velkému náporu turistů. Hotely nabízí jak standardní služby (TV, lednička, telefon), tak "ekologickou" verzi zaměřenou na ochranu přírody (nekuřácké, bez technických vymožeností).

Při krátkých návštěvách lze přespat v hotelech nebo kempech, při dalších je možno vyžádat si povolení na přespání i mimo kempy. Přespání v kempu cenově vyjde na 10 - 12 dolarů za noc. Místo v kempu je nutné si předem rezervovat. 

Tip pro stanování

Stanování v parcích je jedna z možností, jak udělat návštěvu nezapomenutelnou. Pokud jej máte v plánu, je nutné zavolat předem a zarezervovat si své místo v kempu. Zjistěte si také raději informace, zda v kempu nepožadují speciální vybavení, např. tzv. bear bags. Pozor si musíme dát na rozdělávání ohně. To je přípustné pouze na vyznačených místech, které se dozvíte v informačních střediscích. Stanování je úžasnou možností, jak si odvést skvělé zážitky.

Tip pro spaní v automobilu mimo kempy

Není v USA vysloveně zakázané, ale značně podezřelé. Parkovat při okraji vozovky se však nesmí. Když to jinak nejde, pak dobrá a nerušená místa jsou parkoviště velkých supermarketů.

Nejnavštěvovnější a nejkrásnější parky

Nejvíce navštěvovaným parkem je Great Smoky Mountains, který navštíví více než 9 miliónů návštěvníků ročeně, druhý nejnavštěvovanější je Grand Canyon s více než 4 miliony návštěvníky. Za všebecně nejhezčí park se označuje Yosemite v Kalifornii. Dorazíte k němu za ani ne 4 hodiny ze San Franciska, a to jak autem, tak i autobusem a vlakem. V žebříčkách krásny dále dominují Acadia, Channel Islands, Grand Canyon a Pinnacles.

Kdy vycestovat

V každém ročním období parky nabízí jiné přírodní nádhery. Mnoho z nich je proto otevřeno celoročně. Bohužel v zimních měsicích je část cest uzavřena, a proto není možné procestovat parky celé. Nejvhodnějším časem pro běžné turisty, kteří chtějí vidět maximum za příjemného počasí a bez davů, je říjen a listopad. Zkuste se také vyhnout americkým státním svátkům a víkendům. V květnu park Yosemite nabízí ukázkové vodopády díky postupnému roztávání sněhu. V listopadu jsou řeky i vodopády obsahují méně vody, některé jsou již dokonce vyschlé.  

Pokud nemáte jinou možnost, než vycestovat v letních měsících s rodinou, pak volte na prohlídku parků ranní nebo noční hodiny. Příroda je tichá a chvilkama máte i pocit, že jste v parku zcela sami. 

Co lze v parcích vidět

Parky nabízení krásy nezvyklých rozměrů - gejzíry, jenž chrlí v pravidelných intervalech hektolitry vody do výšky 35 metrů, vodopády, které lze vidět převážně v květnu, dosahující 94 metrů, řeky, jezera, zemské otvory, které produkují horké sopečné plyny, bahenní sopky a horké prameny minerální vody. Nevídanou flóru i faunu. Krásami parků vás budou provázet spletité stezky. Cestovat parkem lze autem, pěšky, na koních nebo bezplatnými autobusy. Parky jsou také často vyhledávaným místem rybářů. Pro milovníky přírody přímo vysněné místo.

Tip na zajímavý web a aplikace

Doporučujeme přečíst zajímavou cestu, kterou v roce 1997 absolvoval pan Vladimír Kavka se svým bratrem. Na svém webu, který se věnuje právě této cestě, totiž najdete tipy a plán cesty po významných národních parcích USA. Svůj účet na sociálních sítích má dnes skoro každý, stejně tomu tak je i jednotlivých národních parků. Najít a podívat se na aktuality a tipy na návštěvu jednotlivých parků můžete např. na Facebooku. Stačí vždy zadat název parku a vyhledat jeho oficiální stránku. Souhrn nejzásadnějších aktualit z dění v parcích a další tipy na cestování do nich naleznete na Facebookové stránce National Parks Conservation Association

Pokud holdujete aplikacím a chcete mít parky jako na dlani, doporučujeme stáhnout si aplikace National Parks od National Geographic (interaktivní mapy, skrytá místa, kde není mnoho turistů, tipy na fotografování a další), Compass (skvělé na navádění), Weather Channel (předpověď počasí), AllTrails (seznam a ukázka všech tras, které lze v parcích absolvovat). Parky nabízejí WIFI, nekterá místa však mohou být hluchá, proto je vždy výhodné si pořídit mobilní internet do telefonu nebo klasické papírové mapy.