Peníze a hotovost

Američané žijí ve světě elektronických peněz. V praxi to znamená, že platebními kartami zaplatíme téměř všude a všechno. I zde však existují výjimky. Hotovost (cash) žádají pokladny kin (ne všech) a fastfoodové řetězce (ne všechny). Vzácně vejdeme do obchodu, kde smíme použít kartu až od deseti dolarů výše. Bez sebemenších potíží uspějeme s kartami VISA, Master Card, American Express či Discovery.

Peníze jsou v USA papírové i kovové. Americký dolar se dělí na 100 centů. Bankovky mají hodnoty $10, 20, 50, 100 (vzácně i 500 a 1000). Mince (change) pak: čtvrťák (quarter) – $0,25, desetník (dime) – $0.10 pětník (nickel) – $0,05 a cent (penny) – $0,01. V menších obchodech a na venkově se nám snadno přihodí, že neuspějeme s 50ti či stodolarovou bankovkou, protože obchodník nemá nazpátek. Drobné se hodí k placení parkovišť, tunelů a mostů na silnicích. K výběru hotovosti slouží síť bankomatů tzv. ATM, které jsou v bankách, obchodech, benzínových čerpadlech atd. Za výběr si bankomat strhne poplatek $1-2,5 plus přijdeme o dalších 100-120 Kč (počítáno při výběru částky 5000 Kč), které nám vezme naše vlastní banka v ČR. Přímé platby kartami jsou naopak zdarma.

Kompromisem mezi kartami a hotovostí jsou cestovní šeky společností American Express a Thomas Cook. Běžně s nimi zaplatíme v obchodech, restauracích, hotelích i na benzinových čerpadlech (bez poplatků), nebo si je vyměníme za hotovost. Bezpečnost je hlavní předností šeků. Při nákupu je podepíšeme a při placení znova – obchodník jen srovná podpisy a zkontroluje pas. Při ztrátě či ukradení šeků voláme na klientskou linku, kde zařídíme jejich zablokování a vydání nových.