Peníze a hotovost

Američané žijí ve světě elektronických peněz. V praxi to znamená, že platebními kartami zaplatíte téměř všude a všechno. I zde však existují výjimky.

Kdy musíte mít připravenou hotovost?

Hotovost (cash) žádají pokladny kin (ne všech) a fastfoodové řetězce (ne všechny). Vzácně vejdete do obchodu, kde smíte použít kartu až od deseti dolarů výše.

 Je pravděpodobné, že se vás při vstupním pohovoru úředník zeptá, kolik peněz s sebou máte. Máte-li alespoň nějakou tu stovku (v dolarech) a platební kartu, nebudete mít problém. Pozor na používání velkých bankovek (50 a 100 USD) – tím totiž jednoznačně vzbudíte pozornost, po které, věřte, netoužíte.

Kolik u sebe nosit v hotovosti

To, jakou hotovost si s sebou vezmete do peněženky, závisí na vás. Prakticky všude se dá platit kartou, ale pro „dobrý pocit“ u sebe můžete nějaké ty hmatatelné peníze mít. Je však zbytečné nosit jich hodně, toho byste mohli při střetu s kapsářem třeba litovat. Doporučuje se nosit s sebou 200 USD na osobu.

Jak platit kartou v USA

Bez sebemenších potíží uspějeme s kartami VISA, Master Card, American Express či Discovery. Obvykle se tu však platí jinak než u nás. Američané používají kreditní, nikoli debetní karty. Proto se vás může automat „vyptávat“ na PIN a další údaje, když budete chtít zaplatit debetní kartou.

Místo terminálů, které známe od nás, jsou v USA malé obrazovky s dotykovým perem. Karty se terminálem protahují a staráte se o to vy, nikoli obsluha. Jakmile se na displeji objeví hláška „schváleno“, vezmete si kartu, kupříkladu nákup a jdete.

Někdy po vás bude terminál vyžadovat podpis oním dotykovým perem. Budete-li vyzváni k zadání PINu, rovněž k tomu použijete dotykové pero, jeho prostřednictvím na klávesnici kód zadáte.

S embosovanými karty (to jsou ty s vystouplým reliéfem) tu problém nebývá, potíže mohou nastat s kartami elektronickými.

Rozdíly mezi debetní a kreditní kartou 

Jaký je rozdíl mezi debetní a kreditní kartou, když už je o nich řeč? Debetní karta je u nás vydávána k bankovním účtům. Na účtu máte peníze, které můžete utrácet. Jsou při tom vaše.

Kreditní karta u nás tak běžná není, v USA je však placení právě s ní na denním pořádku. S touto kartou nakupujete „na dluh“, jde o půjčky, které musíte do konkrétního data uhradit, jinak vás čekají tučné úroky.

Platba elektronicky v českých korunách

Jakou měnu vybrat, když platíte kartou? Na výběr jsou totiž dolary i české koruny. Druhá varianta je však značně nevýhodná, protože částka, kterou uhradíte v korunách, povyskočí o konverzní poměr, což jsou zhruba 3 %. Pokud terminál nabídne možnost placení v jiné měně než v USD, zbystřete, nabídku zamítněte a dále už vše proběhne tak, jak má – zaplatíte v dolarech v rámci běžného směnného kurzu.

Vyplatí se platit šeky?

Kompromisem mezi kartami a hotovostí jsou cestovní šeky společností American Express a Thomas Cook. Běžně s nimi zaplatíte v obchodech, restauracích, hotelích i na benzinových čerpadlech (bez poplatků) nebo si je vyměníte za hotovost. Bezpečnost je hlavní předností šeků. Při nákupu je podepíšete a při placení znova – obchodník jen srovná podpisy a zkontroluje pas. Při ztrátě či ukradení šeků volejte na klientskou linku, kde zařídíte jejich zablokování a vydání nových.

K čemu se hodí platit drobnými?

Drobné se hodí k placení parkovišť, tunelů a mostů na silnicích. Rovněž se vyplatí mít nějaké po kapsách pro případ, že byste potkali neodolatelný automat s nápoji nebo telefonní budku, kterou byste potřebovali použít.

Hodnota amerického dolaru

Peníze jsou v USA papírové i kovové. Americký dolar se dělí na 100 centů. Bankovky mají hodnoty $10, 20, 50, 100 (vzácně i 500 a 1000). Mince (change) pak: čtvrťák (quarter) – $0,25, desetník (dime) – $0.10, pětník (nickel) – $0,05 a cent (penny) – $0,01. V menších obchodech a na venkově se vám snadno přihodí, že neuspějete s padesátidolarovou či stodolarovou bankovkou, protože obchodník nemá nazpátek, proto je lepší mít u sebe drobnější.

Možná vás bude trochu mást fakt, že neplatí, že čím větší mince, tím větší hodnota. Lidé proto často nastaví při placení (především v obchodě) dlaň s drobnými a nechají obsluhu, aby si vybrala, co „potřebuje“.

Kurz amerického dolaru je stálý, v roce 2017 se pohybuje kolem 22 Kč za dolar.

Výběr z bankomatu

K výběru hotovosti slouží síť bankomatů tzv. ATM, které jsou v bankách, obchodech, na benzínových čerpadlech atd. Za výběr si bankomat strhne poplatek $1-2,5 plus přijdete o dalších 100-120 Kč (počítáno při výběru částky 5000 Kč), které vám vezme vaše vlastní banka v ČR. Přímé platby kartami jsou naopak zdarma.

Vždy se ptejte na „ATM“, slovu bankomat tu zřejmě nikdo neporozumí. Částky, které bankomaty vydávají, jsou obvykle v násobku 20 dolarů.

Jaké jsou rozdíly mezi výběrem v ČR a v USA

V USA se vás bankomat může „zeptat“, zda je vaše karta debetní, nebo kreditní. Prohlásíte-li ji za kreditní, budete mít volné ruce a budete moci vybírat. Bankomat vás požádá o PIN a celá transakce by pak měla proběhnout bez problémů.