Plánujeme cestu

 

Žena balící kufr

Pořádně si zabalit kufr je důležité. Zdroj: Bigstock.com

Chystáte se na turistickou dovolenou do USA, ale tápete v tom, co byste si měli zjistit a co zařídit? Přichystali jsme pro vás přehled nejdůležitějších informací pro různé příležitosti cestování, abyste nezůstali ve Spojených státech napospas systému.

Cesta do USA za prací

To, kde vás nejlépe za vaši práci ocení, úzce souvisí s průměrným ročním platem (často počítaným vzhledem k velkoměstům) a s celkovou životní úrovní. Na špici se drží Kalifornie (průměrná roční mzda necelých 76 tisíc dolarů), dále pak Washington DC (necelých 65 tisíc dolarů), Massachusetts (60 500 dolarů), New York (necelých 60 tisíc dolarů) a Washington (57 tisíc dolarů).

Minimální mzda je ve Spojených státech docela příjemná. S nekvalifikovanou prací si vyděláte zhruba 30 tisíc Kč měsíčně, ale i mnohem více. Například budete-li se věnovat úklidu, můžete si přijít až na 50 tisíc Kč měsíčně, jako skladník i na 60 tisíc Kč. Minimální mzda činí 7,25 USD za hodinu, což je 181,25 Kč.

A co cizinci nejčastěji v USA dělají? Věnují se úklidu (supermarketů, kin), různorodé práci v restauracích a hotelech (úklid, obsluha, mytí nádobí a jiné pomocné práce), pracují jako pomocní stavební dělníci. Když budete mít štěstí, povede se vám sehnat kvalifikovanou a lépe hodnocenou práci, tento proces je však značně složitý.

Cestování s dítětem

Chystáte se navštívit Spojené státy na kratší či delší dobu s dítětem? Může to mít své klady a zápory.

Pozitiva:

 • dítě pozná cizí zemi, rozšíří si obzory
 • dítě získá zkušenost s cestováním letadlem (se vším všudy)
 • při delším pobytu se může dítě snadno naučit anglicky

Zápory:

 • dlouhá cesta letadlem může být pro dítě nepříjemná a úmorná, zvlášť pokud se mu bude dělat špatně
 •  na dítě si v USA musíte dávat velmi dobrý pozor, přece jen je zde ve městech větší ruch a chaos

Důležité je vědět, že mladiství do 18 let sice nemusí vycestovat do Spojených států s oběma rodiči, ale pokud opravdu vycestují, například s učitelem, sourozencem nebo známým, je nejlepší mít písemné potvrzení podepsané rodiči, že s touto cestou souhlasí. Souhlas nemá pevně danou formu a nepředkládá se, cestující ho využijí jen tehdy, když ho bude někdo výslovně žádat nebo vznikne nějaká komplikace. Primárním důvodem je zde ochrana dítěte.

Cestování se psem

Chcete si na dovolenou na dlouhodobý pobyt do USA vzít svého čtyřnohého mazlíčka? Pak si pamatujte, že pes musí mít:

 • pas zvířete v zájmovém chovu,
 • mikročip nebo tetování,
 • platné očkování proti vzteklině (pes musí být očkování nejpozději 30 dní před odletem).

Dále je vhodné brát v potaz, že vás do USA nepustí se psem, kterému ještě nebyly 4 měsíce. Máte-li s sebou více než 5 psů, musíte mít s sebou také veterinární osvědčení, že zvířata byla 24 hodin před odletem shledána jako zdravá a schopná přepravy.

Cestování letadlem může být pro psy pěkně nepříjemné. Zaprvé – samozřejmě musí letět v kleci či bedně v zavazadlovém prostoru, kde je zima, tma a pořádný hukot. Zadruhé – po celou dobu svého psa neuvidíte, nenakrmíte a při mezipřistání ani nevyvenčíte, nejde to. Zatřetí – některé společnosti vyžadují několikahodinovou karanténu na letišti před odletem, takže je vhodné zjistit si, jestli je to i případ společnosti, s níž letíte vy.

Psi a jiná zvířata vážící méně než 8 kg s vámi mohou letět v kabině, ale musí být v přepravce pro zvířata.

Co se ceny týče, za přepravu psa zaplatíte asi tolik, co za nadměrné zavazadlo podle platného tarifu aerolinky. Pro psa musíte mít pevně zarezervovanou letenku.

Náš tip: Jakmile překonáte let, v USA se můžete mít se svým miláčkem báječně. Co takhle vyrazit na dog friendly pláž, kde můžete společně strávit nádherné dny?

Jak dlouho trvá a kolik stojí cesta do USA

Loď

Cesta lodí přes oceán obvykle trvá 14 až 17 dní, některé lodě plují 7 dní. Cena se pohybuje od necelých 4 tisíc dolarů. Vyplout lze z Německa, Španělska a dalších zemí.

Letadlo

Doba letu do USA se odvíjí od toho, kam přesně letíte. Například do New Yorku poletíte 9 hodin a 30 minut, do Washingtonu 11 hodin a do Los Angeles 13 hodin 45 minut.

Cena se pochopitelně také odvíjí od toho, kam letíte. Zpáteční letenka do New Yorku se dá sehnat za necelých 11 tisíc korun, do Washingtonu za 15 tisíc korun a do Los Angeles za 14 tisíc korun.

Americké dívky

Americký patriotismus v akci. Zdroj: Bigstock.com

 

Cesta do USA – blogy

Chcete si přečíst zkušenosti lidí, kteří po USA cestují? Tady je seznam některých z nich:

Cesta do USA – vlogy

Rady a tipy

 • Předně nezapomeňte vyplnit cestovní registraci ESTA, a to v případě, že váš pobyt nebude delší než 90 dní (pokud ano, je nutné žádat o standardní vízum).
 • Vezměte si s sebou kopie rezervací – jízdenek, letenek, ubytování, cestovních dokladů, případných smluv. Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit.
 • Nepodceňte přípravu na změnu časového pásma. V USA je podle polohy o 6-10 hodin méně, proto choďte spát pár dní před odletem až na ránem, budete přesun lépe snášet.
 • Mějte cestovní pojištění. Obyčejné ošetření by vás v USA mohlo vyjít pěkně draho, proto si nezapomeňte sjednat vhodné cestovní pojištění.
 • Seznamte se s imperiálními jednotkami, protože s metrickým systémem se nesetkáte.
 • Chcete-li platit kartou, ověřte si u své banky, že právě tou vaší budete moct platit. Občas se stane, že to prostě nejde.

Jak je to se zavazadly

Myslete na to, že v letadlech se velmi dbá na bezpečnost a panují přísné předpisy pro to, co můžete a co nesmíte v zavazadle mít. Do kabiny si s sebou smíte vzít příruční zavazadlo, tedy kabelku nebo malý batoh, přikrývku či kabát, deštník nebo vycházkovou hůl a kameru, fotoaparát, dalekohled či notebook. Ostatní patří do zavazadla, které budete mít po dobu letu v zavazadlovém prostoru.

Extra si zjistěte, jaké předpisy má společnost, s níž letíte, ohledně tekutin – pod těmi si představte nejen vodu nebo jiný nápoj, ale také sprchové gely, šampóny, parfémy a spreje, oleje, krémy, zubní pasty a nádoby pod tlakem (deodoranty, tužidla, pěny na holení).

Kufr může vážit max. 23 kg. Za další zavazadla se připlácí.

Cigarety, alkohol a léky

Pro převážení léků, cigaret a alkohol vždy platí zvláštní předpisy, a to obecně, nejen při cestě do USA. Jak je to ale s nimi? Docela přísné předpisy regulují i dovoz potravin.

 • Do USA smíte dovézt 1 l alkoholu na osobu starší 21 let.
 • Cigaret si můžete vzít až 200 kusů, doutníků 100 kusů.
 • Užíváte-li léky s obsahem narkotin nebo léky, které je nutné vpichovat, vezměte si s sebou potvrzení lékaře o tom, že je skutečně berete. Také si berte jen takové množství léků, které potřebujete. Dovoz samotných narkotik je přísně zakázán.

Cesta z USA do Mexika

S turistickým povolení ESTA, které platí pro pobyt do 90 dnů, můžete směle překročit hranice USA s Mexikem. I dny strávené v těchto zemích se ale započítávají do oněch 90 dnů. K cestě do Mexika není nutné speciální vízum, jestliže sem nejedete pracovat.

Cesta z USA do Kanady

Do Kanady také nemusíte mít speciální vízum, a to i k pobytu až do 6 měsíců. I při návštěvě této země vám však ubíhá 90 dní, které můžete strávit v USA. Stačí vám jen platný pas, tedy v případě, že sem nejedete pracovat.