Havaj

Města: Honolulu


Stát Aloha – tak sepřezdívá Havaji, sopečným ostrovům uprostřed Tichého oceánu, jednomuz nejkrásnějších míst světa. Zdejší obyvatelé jsou milí a přátelští a hnedpo tom, co vás ověnčí barevnými věnci z omamných květin, zatančí vámtradiční tanec hula-hula v květinových sukýnkách. Přesně tohle vyjadřujecelou havajskou atmosféru – nebýt děsivých sopek všude kolem, dala by se Havajs čistým svědomím označit za ráj na zemi.

Havaj – základní informace

Americký stát Havaj serozkládá na Havajských ostrovech a hlavním městem je slavné Honolulus ještě slavnější pláží Waikiki. 19 hlavních ostrovů je dílem bohatésopečné činnosti, kterou se Havaj může dodnes pyšnit. I proto tu najdemevlastně nejvyšší horu světa – pokud by se výška vulkánu Mauna Kea počítalaode dna moře, je vyšší než Mount Everest.

Havajské obyvatelstvoje směsí Asiatů, původních obyvatel ostrovů, Hispánců a bělochů, kterých tuovšem není většina, tak jako v ostatních amerických státech. Havajskýmpoznávacím znamením je kromě květinových věnců ještě svatý Josef de Veuster,patron Havaje, jehož sochy tu potkáte na každém kroku. Koncem 19. století tupůsobil jako misionář a pomáhal malomocným, načež se stal jednouz nejváženějších osobností havajské historie.

Havajské ostrovy – na který se vydat?

Při cestě na Havajskéostrovy se rozhodně zastavte na čtyřech nejznámějších ostrovech: Havaj, Oahu,Maui a Kauai. Na každém najdete fantastické pláže, tropické pralesy afascinující sopečné vrcholy, ze kterých se derou divoké vodopády. Dominantou ostrovaHavaj je někdy i sněhem pokrytá sopka Mauna Kea, na jejíchž svazíchse v zimě lyžuje. Nejvíce turistů tu proudí do národního parku HawaiiVolcanoes – celý ostrov je totiž doslova protkán sopkami a jejich projevy.

Na ostrově Oahu,kde leží i hlavní město Honolulu, žije 75% obyvatel Havaje. Právě tadyleží slavná pláž Waikiki anebo neblaze proslavený Pearl Harbor,kde začala válka mezi USA a Japonskem. Ostrov Maui je slavný pro svékřišťálové moře a nádherné písčité pláže jako z pohádky, ostrov Kauai,nejstarší z Havajských ostrovů, je zase místem panenské přírody. Využiliji i hollywoodští tvůrci, kteří tady natočili Jurský park – není se čemu divit– třeba zdejší bažiny Alaka‘iSwamp vypadají doslova jako z pravěku.

Přečtěte si víc oHavaji v našich článcích a průvodci!

Videa

Články