Missouri


Dvojakost a rozpolcenost. Ta dvě slova plně vystihují Missouri. Napůl prérie, napůl lesy. Druhá polovina je zabrána kukuřičnými poli a bavlníkovými plantážemi, kde v historii žili otrokáři.

Název Missouri pochází z indiánského jazyka. První osada, jež tu byla založena francouzskými lovci a prospektory roku 1735, dostala název Sainte Geneviéve. Roku 1803 Spojené státy tuto oblast odkoupily a přiřadily ji pod svoji správu. Obyvatelé francouzského původu byly postupně převažováni anglosaskými přistěhovalci. Roku 1821 stanul na straně Unie, ale stále se řídil zákonem Missouri Compromise, jež reguloval šíření otroctví v západních teritoriích. Oficiálně sice stále Missouri na straně Unie, ale mnoho jejích členů bojovalo v řadách Konfederace. Otroctví sice bylo zrušeno roku 1865, ale rasová diskriminace a útisk menšiny tu přetrval až do 60. let minulého století.

Ekonomika navazuje na zemědělství (sója, kukuřice, tabák) a lesnictví. Ve 20. století se tu projevila produkce olova, zinku, železa, černého uhlí a cementu. V současné době převažuje finanční sektor, služby a stále se rozvíjející letecký průmysl.

 

Články