Tennessee

Města: Memphis


Roku 1784 byla nabídnuta západní území Severní Karolíny Kongresu. To ale pobouřilo místní osadníky, kteří tu vytvořili svůj vlastní stát – Franklinův stát. Dlouho jej ale neudrželi. Roku 1789 byla oblast oficiálně oddělena od Severní Karolíny a o sedm let později vznikl stát Tennessee.

Ve válce roku 1812 získalo mnoho občanů tohoto státu slávu. Před občanskou válkou obyvatelé sympatizovali s Unií, ale ještě než vůbec válka vypukla, se v zemi objevily hluboké rozpory. Za občanské války se Tennessee stalo po Virginii nejdůležitějším bojištěm. Reorganizace státu nebyla nijak agresivní a násilná, ale přesto tu vznikla roku 1865 bělošská organizace Ki-Klux-Klan, jež byla zaměřena proti spoluobčanům z řad černochů.

30. a 40. léta přinesla velké změně do státu Tennessee. Zejména vybudováním hydroenergetické soustavy Tennesee Valey, která změnila celou tvářnost státu. Odstranila záplavy a zrychlila průmyslový vývoj a zároveň s jeho rozvojem se ukončila závislost na zemědělství, jež tu až do té doby panovala. Levná energie umožnila rozvíjení dalších oblastí průmyslu – výroba hliníku a barevných kovů, chemický, sklářský a elektronický průmysl. Služby, obchod a cestovní ruch také nejsou zanedbatelnou položkou.

 

Videa

Články

Fotky

Great Smoky Mountains
Ruby Falls, Tennessee
V Americe si připomněli bojovnici za lidská práva
Romantika, která se dá krájet. Proč jsou Kouřové hory stále v mlze