Bronx

Bronx

Panorama čtvrtě Bronx v NYC. Zdroj: Bigstockphoto

Máte naplánovanou cestu do New Yorku a sbíráte informace o tom, co v jednotlivých čtvrtích navštívit? Chcete-li do svého cestovatelského plánu zahrnout Bronx, pak jste na správné adrese. Zjistěte, co je zde k vidění a čím vás může tato čtvrť ohromit!

Zajímavá fakta o čtvrti

1. Bronx bylo první území připojené k městu New York. Stalo se tak v roce 1874, kdy bylo připojeno území dnešního Západního Bronxu, později došlo i k připojení Východního Bronxu.

2. Jedna z hlavních tříd Bronxu, The Grand Concourse, byla navržena podle pařížského bulváru Champs-Elysées.

3. Z Bronxu vede na Manhattan nejvíce mostů. Z jiné čtvrti se po tolika mostech na Manhattan nedostanete.

4. V Bronxu je spousta zeleně. Alespoň tedy v parku Pelham Bay Park, který má 3x větší rozlohu než Central Park. Díky tomu má tato čtvrť celých 25 % území pokrytých zelení.

5. V Bronxu celé tři roky pobýval známý spisovatel E. A. Poe. Dodnes můžete navštívit jeho obydlí, malé a nenápadné stavení zvané Poe Cottage.

6. Bronx je rodištěm a bydlištěm slavného návrháře Calvina Kleina.

7. V Bronxu se nachází nejstarší národní veřejné golfové hřiště. Otevřeno bylo v roce 1895.

8. Že je Bronx místem, kde vznikal hip-hop, to ví spousta lidí. Ale věděli jste, že je to rodiště Batmana?

9. V Bronxu se natáčel pro Američany populární sitcom „Car 54 Where Are You?“. Bylo to v 60. letech.

10. Městská hromadná doprava zde funguje už od 90. let 19. století.

Slavné stavby

K Bronxu patří stavby, které jinde v New Yorku a možná ani v USA nebo na světě neuvidíte. Které to jsou?

Edgar Allan Poe Cottage

Domek, ve kterém tři roky přebýval slavný spisovatel E. A. Poe, dnes turisté hojně navštěvují. Stojí na Kingsbridge Road údajně už od roku 1797, spisovatel v něm prožil tři roky (1846-49). Ve skromném dřevěném stavení je dnes muzeum věnované právě jemu. Pokud milujete temná až hororová díla tohoto umělce, neváhejte sem „zabloudit“. Místo má úžasnou atmosféru.

Dům E. A. Poea v Bronxu

Pro obdivovatele spisovatele E. A. Poea je návštěva jeho obydlí takřka povinností. Zdroj: http://streeteasy.com/blog/bronx-gem-edgar-allan-poe-cottage/

Yankee Stadium

Velký a velkolepě moderní baseballový stadion byl otevřen v roce 2009 a nabízí přes 52 tisíc míst (k sezení a stání dohromady). Stadion poskytuje zázemí zdejšímu oddílu MLB New York Yankees a alespoň zvenčí byste ho vidět měli, když se rozhodnete zavítat do Bronxu.

Kingsbridge Armory

Tahle budova v románském stylu na West Kingsbridge Road z roku 1910 je nejen pěkná díky zásluze architekta Lewise Pilchera, ale také ohromující, například tím, že jde možná o největší zbrojnici na světě. Kromě původního účelu sloužila také jako dějiště boxerských zápasů, výstav i jiných akcí. Dnes jsou na stole plány na vybudování devíti ledových ploch čili jednoho ohromného ledového parku, do kterého by místní i turisté mohli chodit bruslit.

Muzea

Muzeum umění

Pokud milujete umění a ocitnete se v Bronxu, spojte obojí dohromady – navštivte zdejší muzeum. Najdete v něm stálé expozice i výstavy časově omezené, možná sem doputujete během konání některé akce, která přiblíží umění třeba i těm, kteří si na něj jinak moc nepotrpí.

Památky

Fordham University Church

Tato nádherná stavba je součástí objektu Fordham University a je jednou z nejstarších budov v Bronxu, její vznik se datuje do 40. let 19. století. Říká se, že okna byla vyrobena v Evropě pro jiný kostel, do jehož rámů však nakonec nesedla. Přijali je proto zde a kostel prý vybudovali podle nich.

The Van Cortlandt House

Nejstarší budovou Bronxu je The Van Cortlandt House. Pochází z roku 1748. Zdroj: Bigstockphoto

Hall of Fame

Síň slávy v Bronxu je vlastně venkovní galerie soch amerických velikánů. Najdeme zde sochy umělců, politiků, právníků, vynálezců či vědců. Síň slávy se nachází v areálu Bronx Community College. Vzhled místa má na svědomí architekt Stanford White.

Restaurace

Hudson Garden Grill

Budete-li si chtít při prohlídce Bronxu dát nějakou tu typickou americkou dobrotu, zajděte si do populární restaurace Hudson Garden Grill, kde najdete příjemné posezení, širokou nabídku specialit americké kuchyně a polévek, navíc je tu velký výběr v baru. Skvělé je, že jsou tu připraveni i na rodiny s dětmi a prostředí je dětem přizpůsobené. Zajít sem můžete na oběd a brzkou večeři, otevírací doba totiž končí v 18.00 hod.

Full Moon Pizzeria & Restaurant

Na pizzu a na jiné italské pochoutky zase zajděte do tohoto podniku. K dispozici je tu standardní venkovní i vnitřní posezení, potěší vás milá obsluha a poměrně nízké ceny. Jídlo si můžete odnést i s sebou. A zastavit se tu můžete na oběd i na večeři – když se nic nezmění, otevřeno je od 11.00 do 22.00 hod., v neděli od 12.00 do 21.00 hod.

Mexicozina Taqueria

Mexickou, latinskoamerickou a španělskou kuchyni zase najdete v této restauraci. Hosté si jídlo často pochvalují a i místní se sem rádi vracejí. Najíte se tu po celý den, jídlo si můžete sníst na místě nebo odnést s sebou, dobře se tu najedí i děti a nijak vás nejspíš nerozhodí ani cena. Určitě si pochutnáte!

Kavárny                      

De Lillo Pastry Shop

Tahle kavárnička tedy nemá chybu. Naservírují vám tu lahodnou kávu, čaj i jiné nápoje a k tomu přidají vámi vybraný dortík. Věřte, že jich tu mají spoustu druhů a všechny dobře vypadají, takže je docela těžké si vybrat. Ale nakonec určitě učiníte správné rozhodnutí! Zamlsat si tu můžete během celého dne a jsou tu extra připraveni i na dětské návštěvníky.

Palombo Caffe Bakery and Gelateria

Vynikající káva, luxusní zákusky a milá obsluha je to, co dělá tento podnik tak vyhledávaným místem. Tedy alespoň pro všechny, kteří chtějí dopřát skvělý zážitek svým chuťovým buňkám. Ohromný výběr dobrot vás nenechá chladným, ale jakmile si vyberete, nejspíš se vám uleví. Bude vám totiž chutnat!

Moss Caffe

Domácí zákusky, skvělé teplé i studené nápoje, rodinný přístup i zdravé mlsání, to jsou hlavní důvody, proč se občerstvit právě v Moss Caffe. Zajímavé je i to, že zde podávají košer pokrmy. Posedět můžete uvnitř i venku, připraveni jsou tu i na děti a otevřeno mají od rána do večera. Paráda!

Yankee Stadium v Bronxu

Přes 50 tisíc míst k sezení a více než 52 tisíc míst celkem nabízí moderní Yankee Stadium. Zdroj: Bigstockphoto

Bary

Hard Rock Cafe Yankee Stadium

Příjemné prostředí v sobě pojí atmosféru sportu a hudby, to druhé je pro podniky Hard Rock Cafe přece typické. A kromě toho, že tu uvidíte nejeden hudební a sportovní suvenýr, můžete si tu dát lahodné drinky dle svého uvážení. A že je jich v nabídce dost! Pokud nevíte, kde odstartovat večer, tak tady rozhodně neuděláte chybu.

Rambling House

Dobré jídlo, pestrá škála alkoholických i nealkoholických nápojů, rychlá a milá obsluha i celkově příjemná atmosféra dělá z Rambling House podnik, ve kterém rádi jen tak konci dne posedíte. Taková normální hospůdka s přátelským nádechem.

Skyline Bar & Lounge

Hledáte-li bar jako takový, zamiřte do tohoto podniku. Kromě příjemného posezení, profesionální obsluhy a úžasného výběru z nápojů si tu také zatančíte a starosti hodíte daleko za hlavu. Když budete mít štěstí, přijdete v době konání nějaké té akce. Věřte, že nudit se tu nebudete!

Noční život a kam za hudbou

Claro Lounge

V tomto podniku si dokonale odpočinete za doprovodu moderní hudby, na malém parketu si můžete zatančit, u stolku posedět s přáteli a samozřejmě si dát své oblíbené pití, případně můžete ochutnat dosud neochutnané. Claro Lounge je dokonale pohodový podnik, ze kterého se vám nebude chtít odejít.

El Patron Night Club

Noční klub, ve kterém to žije, ať už reprodukovanou nebo živou hudbou, to je El Patron. V pátky, soboty a neděle se tu pořádají nejrůznější hudební akce, na kterých je o zábavu postaráno, a DJ střídá DJe. A pokud si chcete jen tak zatančit, není o čem přemýšlet. Tady se dá strávit spousta času.

Mingles

Super hudba, skvělá zábava, vynikající jídlo a hlavně spousta druhů nápojů a míchaných drinků, z nichž nebudete vědět, který si dát hned a který až později. Mingles je klub, jak se patří a v kterém rádi strávíte večer. Často se tu pořádají nejrůznější show, takže se tu možná pobavíte při některé z nich.

Parky

New York Botanical Garden

Newyorská botanická zahrada rozhodně stojí za návštěvu, i když nejde o park jako takový. Pokud vám jde především o zeleň a rostliny, tady si přijdete na své. Kromě samotných rostlin a stromů se vám jistě zalíbí i nejrůznější modely staveb či železnice vedoucí mezi přírodními exempláři. V téhle botanické zahradě to bude bavit i ty, kteří jinak tento druh zábavy nevyhledávají.

Wave Hill

K parkům, v nichž si můžete odpočinout při prohlídce města a třeba se tu i v klidu občerstvit, patří Wave Hill. Ticho, příroda, cestičky, jezírko, místo ideální nejen k odpočinku, ale i k poklidné procházce, to je přesně tento park. Až budete mít tedy ruchu velkoměsta tak akorát a když budete poblíž, zajděte na chvíli sem.

Pelham Bay Park

Pelham Bay Park je 3x větší než Central Park, takže nabízí spoustu místa pro relaxaci, procházky nebo třeba piknik. Mají ho rádi turisté i místní. Tolik zeleně ve městě a ještě k tomu u vody by tu jen tak někdo nečekal. Součástí parku jsou i hřiště, stezky pro pěší, běžce či cyklisty a místa jako stvořená k odpočinku.

Kam s dětmi

Bronx Zoo

Vydejte se s dětmi do zdejší zoo a zpestřete jim vycházku po Bronxu. Uvidíte zde nejrůznější druhy ptáků, populární gorily, medvědy a třeba i oddělení hlodavců nebo motýlů. Podívat se sem můžete denně od 10.00 do 16.30 hod. a touto návštěvou rozhodně nic nezkazíte!

Orchard Beach

Během slunečného dne vezměte své děti na zdejší pláž. Určitě ocení, když kromě prohlídky New Yorku zažijí i nějaké to dovádění ve vodě a stavění hradů z písku. Poblíž pláže najdete i hřiště na basketball a volejbal, takže s většími dětmi si tu můžete i něco zahrát.

Little Italy

Kousek Bronxu zvaný Malá Itálie děti (ale i vás) potěší. Nachází se zde spousta možností tradičního italského občerstvení, nedaleko je Ciccarone Park s několika hřišti a místy k odpočinku. Uvidíte, že tady vaše ratolesti ožijí i po dlouhé procházce Bronxem!