San Francisco a okolí

Tohle kosmopolitní město (750 tisíc) podmanivého kouzla a atmosféry leží na severním hrotu pahorkatého poloostrova v obrovské zátoce San Francisco Bay.
San Francisco
Tohle kosmopolitní město (750 tisíc) podmanivého kouzla a atmosféry leží na severním hrotu pahorkatého poloostrova v obrovské zátoce San Francisco Bay.
Zdroj: Thierry

Tohle kosmopolitní město (750 tisíc) podmanivého kouzla a atmosféry leží na severním hrotu pahorkatého poloostrova v obrovské zátoce San Francisco Bay. Když se nad střechami bílých domů válejí cáry mlhy z Pacifiku, vypadá San Francisco jako přízrak. A když se pak v třpytu zapadajícího slunce rozzáří město do zlatova, lidé naprázdno polykají neschopni vstřebat gejzír nádhery. Žádný div, že v průzkumech veřejného mínění je trvale považováno za nejhezčí a nejoblíbenější město USA.

Španělé zde v roce 1776 postavili misijní stanici Misión San Francisco de Asís – nyní Mission Dolores (3321 16th Street, denně: 8-16 hod, $3). Ale až do roku 1848, kdy vypukla zlatá horečka, mělo San Francisco pověst venkovské díry. Pak během pouhých dvou let zešestinásobilo svou rozlohu i populaci. Jen v padesátých letech 19. století proteklo městem neuvěřitelných 500 milionů dolarů. Většinou z kapes zbohatlých zlatokopů, kteří zde po dlouhých měsících v horách hledali ženy, whisky, hazard a zásoby. Syrovou realitu překotně rostoucího města dobře popsal spisovatel Mark Twain, který tehdy pracoval v místním plátku Call. „…tihle drsní hoši dokázali prohýřit stovky a tisíce dolarů za jedinou noc. Mohli mluvit o štěstí, když se ráno probudili živí.“ Díky zlatu přerostlo později San Francisco v kulturní Mekku a finanční metropoli amerického západu. Nebýt zlata, nikdy by sem nepřišli lékaři, právníci, kazatelé, obchodníci a vědci. To alespoň tvrdí historik J. S. Holliday. Rozkvět města nepatrně přibrzdilo ničivé zemětřesení a třídenní požár v roce 1906. Větší část San Franciska lehla popelem, ale brzy povstala v ještě větším lesku.

Nejnápadnější atrakcí a symbolem města je bezesporu slavný mostGolden Gate Bridge, který hlídá vjezd do štíhlé zátoky San Francisco Bay severozápadně od centra. Most byl postaven v roce 1937 a jeho konstrukce ve stylu art deco visí dohromady na 130 kilometrech ocelových lan. Některá z nich mají až metr v průměru. Od svého postavení v roce 1937 byl vždy oranžový. Jeho kontruktér Irving Morrow vybral tuto barvu, neboť nejlépe ladila s okolím. Měl pravdu. Zapadající sluníčko činí z mostu nejfotografovanější objekt města. Nejlepší výhled vychutnáme z protějších kopců zátoky, v přírodním prostředí parku Golden Gate National Recreation Area. Ale i na jižní straně, kde je návštěvnické středisko s odstavným parkovištěm, existuje několik dobrých míst pro fotografy. Hlavně pak ve svahu západního útesu. U jižní paty mostu stojí historická pevnost Fort Point z roku 1861. Tahle skvělá práce armádních inženýrů chránila stovkou děl vstup do zátoky. Za průjezd po mostě se vybírá mýtné $5/vůz, ale jen v jižním směru.

S prohlídkou města můžeme začít třeba u štíhlého jehlanu mrakodrapu Transamerica Pyramid Building na rohu ulic Columbus a Washington. S 257 metry je suverénně nejvyšší budovou San Franciska a dá se podle ní dobře zorientovat. Jen o pár desítek metrů západněji se kolem náměstí Portsmouth Square rozkládá Čínská čtvrť – China Town. S vlastními školami, bankami, divadly a novinami je tohle malé město ve městě zcela soběstačné. V úzkých ulicích s motivy draků a asijskými bránami kypí život pouličním prodejem ryb a zeleniny. Všude je plno trhovců, bylinkářů, obchůdků a bufetů. Odtud pocházejí i tradiční sušenky „štěstíčka“ (fortune cookies) .V minulosti si Číňané vytrpěli své. Starosta města John Geary vítal v roce 1850 „čínské hochy“ kvůli houževnatosti a ochotě pracovat téměř zadarmo. Pro tutéž vlastnost je lidé v hubených časech hospodářské deprese nenáviděli. Ze zákona nesměli dolovat zlato, volit, vypovídat před soudem, vlastnit majetek a brát si nečínské partnery. Na sever od pyramidy najdeme v ulici 584 Pacific Avenue českou stylovou kavárnu Café Prague. Sice zde dostaneme plzeňské i porci svíčkové, ale žádná pivní putyka to není. V neděli v sedm večer zde probíhají literární večery. Nikoli náhodou. Jsme totiž ve čtvrti North Beach mezi pahorky Russian a Telegraph Hill. Od roku 1953, kdy v ulici 261 Columbus Avenue otevřel básník Lawrence Ferlinghetti a Peter Martin malé paperbackové nakladatelství a knihkupectví City Lights Bookstore, byla tahle oblast středem kulturní nezávislosti a společenské vzpoury tzv. generace beatniků. Allen Ginsberg zde například vydal svou báseň Howl, kvůli níž byl zatčen, poněvadž úřadům přišla příliš oplzlá. Vedle knihkupectví si všimneme baru Vesuvio Café (255 Columbus Ave.), kam chodil pít Jack Kerouac. Původně žili v téhle oblasti Italové. To vysvětluje četnost pizzerií, kaváren a pekáren. Až s beatniky se na roh ulic Columbus a Broadway nastěhovaly jazzové bary a striptýzové kluby.

Ulice Columbus nás zavede dál na sever až k nábřeží Fisherman’s Wharf, zde se ku všeobecnému překvapení kumuluje nejvíce turistů. V minulosti zde lovili čínští a italští rybáři krevety, ústřice, lososy a kraby a na místě je připravovali k snědku. Tahle tradice stále trvá, ale romantika přístaviště kvůli obchodům s turistickou veteší a drahým restauracím vyprchala. Člověk znalý poměrů by tady nic nekupoval. Zboží je velmi předražené a často nekvalitní. V místech, kde se kříží ulice Hyde a Jefferson se u mola houpe flotila historických lodí. Mezi nimi například kotví v zátoce obchodní plachetnice Balclutha nebo parní škuner Wapama (Hyde Street Pier, 9:30-17 hod, cena: $6). Ve stejných místech je i konečná zastávka slavné sanfranciské tramvaje Cable Car, kterou městem táhne kabel vedený pod povrchem ulice. Odtud vyjíždí do strmého kopce ulice Hyde k šestnáctikilometrové jízdě do Powell Station. Až do zemětřesení v roce 1906 poháněl tenhle unikátní systém 600 vozů na trati dlouhé více jak 1600 kilometrů. Pak ale chyběly peníze na údržbu a radnice tramvaj s výjimkou onoho úseku zrušila. Obrovské motory, které pohánějí kabely uvidíme v muzeu Cable Car Museum and Powerhouse (1201 Mason Street, denně: 10-17 hod, zdarma).

Když se v kopci ulice Hyde otočíme, uvidíme panoráma zátoky a také skalnatý ostrůvek Alcatraz. V letech 1934 až 1963 tady byla obávaná káznice, kde byl vězněn například mafián Al Capone, gangster George „Machine Gun“ Kelly nebo Henry Young – vrah, kterého později Hollywood obdařil svatozáří nevinnosti. Útěk z ostrova byl téměř nemožný. Za celou historii to zkusilo 36 trestanců. Většina se vzdala, utopila v ledové vodě nebo byla lapena později. Pouze Franku Morrisovi a bratřím Anglinovým se podařilo v roce 1961 uprchnout. Policie míní, že utonuli. Jejich těla ale nebyla nikdy objevena. Opuštěné vězení navštíví téměř milion turistů ročně. Lodě odjíždějí z přístavu Pier 41 na pravé straně nábřeží Fisherman’s Wharf (denně: první loď 9:30, poslední 3:55 hod; cena: $22/dospělý, rezervace předem na http://www.alcatrazcruises.com). Ještě o něco výše křižuje ulici Hyde ulice Lombard. Ta se pak spustí dolů z kopce v neobyčejně ostrých zatáčkách, pročež si vysloužila přezdívku „nejklikatější ulice světa“.

Jestliže si v ulici Hyde naskočíme na tramvaj (jezdí tak pomalu, že to skutečně jde, $3), vyveze nás o pár bloků jižněji do nejstrmějších výšin města Nob Hill. Na tomto návrší stála oslnivá sídla mogulů a železničních magnátů, kteří nepředstavitelně zbohatli na zlaté horečce. Nyní zde najdeme luxusní hotely Fairmont, Huntington a Mark Hopkins. Také tu lépe porozumíme pravidlu: čím výše bydlíš tím si bohatší. Náměstí Union Square severně od ulice Market Street je pravým středem San Francisca. Je obklopeno noblesními obchody s posledními výstřelky módy a honosnými hotely. Za povšimnutí stojí St. Francis Hotel, do jehož prostředí zasadil Dashiell Hammett svou novelu „Maltézský sokol, a u něhož točil režisér Francis Ford Coppola film „Rozhovor“. Náměstí dominuje památník Dewey Monument z roku 1903, coby vzpomínka na španělsko-americkou válku. Ve východním rohu Union Square je hektická pěší zóna Maiden Lane s drahými galeriemi a kavárnami. Před rokem 1906 to byla oblast s tou nejdrsnější pověstí, kde docházelo i k deseti vraždám měsíčně.

Stejně jako americký stát Vermont se San Francisco proslavilo liberálním přístupem k homosexuálům. Čtvrť Castro, kolem spojnice ulic Market a Castro, je toho živým důkazem. Z neoficiálních průzkumů veřejného mínění vyplývá, že jich ve městě žije přes osmdesát tisíc, čili více jak deset procent populace města.

Praktické informace

Návštěvnické středisko: roh ulice Powell a Market
Motely: ESO travel 233 377 711, ubytovani@esotravel.cz
Kempy: Candlestick RV Park, 650 Gilman Ave, San Francisco, tel: 415-822-2299, další dva kempy nalezneme v parku Golden Gate National Recreational Area za mostem Golden Gate Bridge, rezervace nutná, tel: 415-331-1540, Mt. Diablo State Park, 60 km východně za Oaklandem, překrásný výhled na zátoku, cena: $12/stan, tel: 800-444-7275

Silicon Valley

Osobitá atmosféra San Franciska končí s přejezdem mostu v Oaklandu, východně od zátoky San Francisco Bay. Šedivé a v noci i docela nebezpečné město zvolna srůstá s o něco jižnějším San Jose. Dohromady má tento obrovitý konglomerát průmyslu a dálnic přes šest milionů obyvatel a jeho růst se pořád zrychluje. San Jose se nachází v údolí Santa Clara Valley, kde rovněž stojí městečka Palo Alto, Santa Clara, Sunny Vale, Mountain View, Los Altos nebo Cupertino. Za posledních 15 let se tato oblast proměnila v unikátní laboratoř počítačového, leteckého a kosmického průmyslu. Proto téhle líhni špičkových technologií říkají lidé spíše Silicon Valley - Křemíkové údolí. Z lídrů zvučných jmen zde namátkou sídlí společnosti Intel, Hewlett Packard, Sun Microsystem, Lockhead Martin a IBM.

Autor: admin So, 12/10/2011 - 16:28

Zájezdy do této oblasti

To nejlepší z USA

20 dní letecky - z New Yorku do Kalifornie

již od
80 490,-

Velká cesta velkou zemí

Napříč USA aneb od Pacifiku k Atlantiku

již od
83 990,-

Americký západ - zlatý okruh

16 dní letecky - města v záři slunce a přírodní divy USA

již od
63 490,-