Nejslavnější přehrada Ameriky: Dělníci si máčeli čepice v asfaltu
Jsou 30. léta minulého století a v Mohavské poušti roste moderní technický zázrak. Frank Crowe – „otec přehrady“ – měl navíc i štěstí, že jeho tak trochu šílený návrh na přehradu přišel uprostřed hospodářské krize USA. Crowe tak mohl snadno najmout muže, kteří byli ochotní pracovat v absolutně nelidských podmínkách.
Hráz je vysoká 220 metrů, dlouhá 379 metrů a u svého základu silná asi 201 metrů. Zdroj: Bigstock.com
Za příplatek 60 centů mohli nejodvážnější muži provádět výškové práce za pomoci vrtáků a výbušnin stěny Černého kaňonu. Jejich jediná ochrana horkému pouštnímu slunci byly čepice máčené v asfaltu. Šílenství? Naprosté! Okolo 100 lidí za to také zaplatilo životem.
A teď si asi říkáte, jestli neproběhla stávka? Taky že ano – v srpnu 1931. Jenže nesmlouvavý Crowe dělníkům vysvětlil (20 tisíc dělníkům, kteří na přehradě pracovalo, 24 hodin denně, ve 3 směnách), že na místo 1 z nich čeká dalších 12 nezaměstnaných. I přes tyto problémy Hoover Dam vznikla v rekordním čase, a to o 2 roky dříve než bylo dokonce v původním plánu.
Po hrázi kdysi vedla dvouproudá silnice, ale ta po otevření nového mostu pár set metrů po proudu Colorada slouží už jen turistům. Zdroj: Bigstock.com