Manhattan

Mrakodrapy na Manhattanu

Typický letní výjev, který zažijete jen na Manhattanu. Zdroj: Bigstockphoto

Chystáte se do New Yorku? Pak by vám neměla uniknout čtvrť Manhattan na stejnojmenném ostrově. Skrývá totiž úplné poklady americké duše a ohromné množství turisticky přitažlivých míst. Přidáte se k těm cestovatelům, které Manhattan ohromí.

Zajímavá fakta o čtvrti

1. Manhattan má vysokou hustotu zalidnění. Kdyby tato hustota byla na celém světě bez výjimky, vešlo by se lidstvo na území Nového Zélandu.

2. Na 740 Park Avenue žije nejvíce miliardářů na světě.

3. Obyvatelé Manhattanu využívají hromadnou dopravu nejčastěji z celých Spojených států. Celých 72 % jezdí MHD, v USA je však průměr 5 %.

4. V roce 1934 vznikl plán, který počítal se zaplněním Hudson River zeminou, aby vzniklo dalších 10 čtverečních mil plochy.

5. Cena za pizzu i za jízdenku hromadné dopravy zůstává stejná už 50 let. Ceny stoupají vždy stejně.

6. Po Manhattanu mohou ženy legálně chodit bez trička či jiného svršku, jako to dělají muži. Ač toho drtivá většina z nich nevyužívá, každoročně se v srpnu v Central Parku koná průvod na oslavu vyhlášky, který to umožňuje.

7. Ostrov Svobody je domovem sochy Svobody, nikoho jiného. Nikdo zde trvale nežije.

8. Na Manhattanu se nachází největší cukrárna z celého New Yorku. Patří společnosti M&M a její součástí je dvě patra vysoká stěna z čokolády.

9. V této čtvrti funguje více než 200 uměleckých galerií.

10. Na Manhattanu se nesmí od roku 1978 hrát pinball.

Slavné stavby

K Manhattanu neodmyslitelně patří některé světoznámé stavby. Jakmile se v této čtvrti ocitnete, nezapomeňte se aspoň na výběr z nich podívat.

Rockefeller Center

Komplex 19 obchodních budov na 22 akrech stojí díky rodině Rockefellerů v Midtown Manhattan. Počátky stavby, které dominuje styl art deco, se datují do roku 1928 a od roku 1987 je národní historickou památkou. Zároveň jde o největší soukromý komplex budov tohoto druhu na celé planetě. První Rockefeller zemřel už ve 30. letech, takže na stavbu musel dohlížet jeho syn. Ten kvůli krachu na newyorské burze financoval projekt z vlastních úspor. Na stavbě se během 9 let budování vystřídalo asi 400 tisíc dělníků.

Katedrála sv. Patrika

Největší neogotická katedrála na území severoamerického kontinentu slouží jako farní kostel a sídlo arcibiskupa římskokatolické diecéze New York. Kostel pojme až 2 200 osob a vznikal 20 let – mezi roky 1858 a 1878. Stavba, která je známá i tím, že je postavena z bílého mramoru, se nachází naproti Rockeffeler Center. Její výška dosahuje 100 metrů, ale v porovnání se zdejšími mrakodrapy je to „prcek“.

New York Public Library

Newyorská veřejná knihovna je další nepřehlédnutelnou budovou. Je jednou z nejvýznamnějších knihoven na světě a také je autoritou mezi výzkumnými knihovnami ve Spojených státech. Budova tu stojí už od roku 1911 a ve své době byla největším objektem postaveným z mramoru na území USA. Vstup do knihovny je volný, tak do ní při troše času alespoň nahlédněte. Stojí to za to!

Trinity Church

Kostel Nejsvětější trojice byl vybudován v letech 1839 až 1846, což z něj činí nejstarší episkopální kostel na světě. Dnešní kostel však není tím původním – stojí zde již třetí. Až do roku 1890 šlo o nejvyšší stavbu ve městě. U kostela spatříte i hřbitov, na němž odpočívá například první ministr financí Spojených států Alexander Hamilton, a nachází se zde také skulptura připomínající útok a oběti z 11. září 2001.

Trinity Church

Kdysi dávno i nejvyšší stavba města New York. Zdroj: Bigstockphoto

Hotel Hilton

Největší hotel v New Yorku, který nabízí 1 980 pokojů, je zároveň 101. nejvyšším hotelem na světě a vyveden byl ve stylu Fontainebleau. Svému účelu slouží už od roku 1963. Čtyřhvězdičkový, luxusně vybavený světově známý hotel je skvělým výchozím bodem k těm nejzajímavějším atrakcím na Manhattanu.

The Dakota

The Dakota nebo také Dakota Apartments je bytový dům postavený v letech 1880 až 1884 a proslavil ho jeho obyvatel John Lennon. Člen skupiny The Beatles v něm žil a také v něm byl zavražděn. Dům je velice prestižním místem k bydlení, ceny za apartmán začínají na čtyřech miliónech dolarů, ale mohou se vyšplhat i na několik desítek miliónů. Dům patří od roku 1969 k významných historickým památkám města.

Madison Square Garden

Madison Square Garden je multifunkční velkokapacitní hala na Manhattanu. Konají se zde sportovní, zábavní a hudební akce, ale nevyhýbá se jí ani politika – například v roce 2004 se zde konal republikánský volební kongres. Co se koncertů týče, vystupují tu opravdové hvězdy – byl tu třeba Bob Marley, Elton John, Elvis Presley a další.

Stavba je již 4. v pořadí s tímto názvem, nejde tedy o stavbu původní. Se stavbou té první se tu začalo už v roce 1857.

Muzea

Muzeum moderního umění

Muzeum moderního umění, The Museum of Modern Art, funguje už od roku 1929, nachází se v Midtownu na Manhattanu a nabízí návštěvníkům více než tisícovku obrazů od 500 umělců. O muzeu se říká, že je jedním z nejvlivnějším muzeí moderního umění na světě. O jeho vznik se zasloužila manželka Johna D. Rockeffelera Juniora. Do sbírky pronikla dokonce česká díla – ta od Františka Kupky nebo Františka Drtikola.

Americké přírodovědné muzeum

Americké přírodovědné muzeum je jedním z největších muzeí na světě. Skládá se z 25 propojených budov s celkovým počtem 46 sálů. Nachází se tu asi 32 miliónů děl, ale jen zlomek je vystavován. Kromě výstav jsou tu i výzkumné laboratoře a knihovna. Muzeum funguje už od roku 1869, ale dříve se nacházelo v Central Parku. Zhlédnout zde můžete několik tematických expozic – například o vývoji člověka, o meteoritech, zkamenělinách, minerálech a drahokamech a dalších.

Muzeum města New York

Expozice tohoto muzea, Museum of the City of New York, se věnují umění a historii města New York. Muzeum jako instituci založil v roce 1923 historik Herny Collins Brown, typická stavba z červených cihel však vznikala v letech 1929 a 1930. Chcete-li se dozvědět střípky z historie města, neváhejte a muzeum navštivte.

Památky

Socha Svobody

Socha Svobody je neodmyslitelnou součástí Manhattanu a patří k těm nejnavštěvovanějším místům v této čtvrti. Socha i s podstavcem dosahuje výšky 93 metrů. Co je ale důležitější než parametry, je její význam. V jedné ruce má socha pochodeň, ve druhé desky symbolizující deklaraci nezávislosti a u nohou jí leží přeťatá pouta tyranie. Na hlavě má korunu se sedmi paprsky, které značí sedm kontinentů.

Socha Svobody

Majestátní symbol města. Zdroj: Bigstockphoto

Socha zde stojí od 2. pol. 19. století a připomíná pomoc, které se americkým osadníkům dostalo od Francouzů v boji za nezávislost na Velké Británii. Hotová socha byla symbolicky předána ve Francii americkému velvyslanci, následně byla rozebrána a odeslána do Spojených států. Ač by se to mohlo zdát, socha Svobody není nejvyšší stojící postavou světa.

Turisté se zajímají hlavně o výhled ze sochy – ten si mohou užít z podstavce nebo z čelenky sochy. Pochodeň je veřejnosti nepřístupná už od roku 1916 a čelenka byla dlouho uzavřena v reakci na teroristický útok v září 2001. Nyní se na ni můžete vydat, ale rezervaci doporučujeme udělat několik měsíců před plánovanou návštěvou.

Empire State Building

Budova o 102 patrech je také jedním z hlavních symbolů Manhattanu. Její stavba byla dokončena v roce 1931 a celých 40 let byla nejvyšší budovou světa. Zajímavý je i fakt, že nejvyšší budovou světa byla také po teroristickém útoku v roce 2001, a to až do té doby, než vzniklo obchodní centrum One World Trade Center.

Empire State Building si můžete užít nádherný výhled na New York i New Jersey a jiná města. Vyhlídky se nacházejí v 86. a 102. patře. Budova je také osazena reflektory a při nejrůznějších příležitostech svítí – například několik měsíců po útocích na Světové obchodní centrum svítila v národních barvách nebo v roce 2007 při premiéře snímku Simpsonovi ve filmu žlutě.

World Trade Center – 9/11 Memorial

Komplex kancelářských budov, který svět znal pod názvem Světové obchodní centrum, byl 11. září 2001 částečně zničen při teroristických útocích. Dvě věže, Dvojčata, byly dominantou celého komplexu díky své výšce 417 m. Obě se zřítily, s nimi i budova č. 7 a další byly tak poničeny, že musely být strženy. Dnes místo označujeme jako Ground Zero.

Na místě, kde původně stála Dvojčata, se v současnosti nachází památník 9/11 National Memorial & Museum. Jde o dva čtvercové bazény, které kopírují půdorysy zničených budov. Po jejich okraji je uvedeno asi 2 800 jmen obětí teroristického útoku.

Restaurace

Daniel

K celkově nejoblíbenějším restauracím na Manhattanu patří Daniel. Tato restaurace se specializuje na francouzskou kuchyni a potěší i ty, kteří se vyhýbají lepku. Vzhledem k otevírací době od 17.30 do 23.00 hod. je perfektní na to, abyste sem zavítali na dobrou večeři. Místní si restauraci vybírají spíše pro zvláštní příležitosti, ale vaše návštěva Manhattanu dost možná zvláštní příležitostí je, tak proč toho nevyužít? Průměrná útrata v tomto podniku v přepočtu činí 640-2 600 Kč.

Per Se

V restauraci Per Se si také pochutnáte na francouzských dobrotách, ale kromě nich je ve hře i americká kuchyně. Během všedních dní je skvělé zajít sem na večeři, o víkendu je otevřeno i v době oběda. Nespornou výhodou restaurace je její poloha, protože se odsud můžete celé hodiny kochat pohledem na město. Místo je ideální pro romantické schůzky, ale návštěvu si užijete i při běžných příležitostech. Průměrná útrata se pohybuje stejně jako u předešlého podniku od 640 do 2 600 Kč.

Russ & Daughters

Je libo kuchyni americkou, ale také východoevropskou či košer? V této restauraci to není problém, specializují se tu na všechny jmenované druhy dobrot. Zajít sem můžete na snídani, na večeři i na občerstvení během celého dne, jídlo si můžete odnést i s sebou. Jsou tu dobře připraveni na rodiny s dětmi.

Kavárny

Two Little Red Hens

Typická americká kavárna, v níž si hosté kromě dobré kávy pochvalují třeba místní cupcakes, přesně to je Two Little Red Hens. I jiné dezerty jsou tu ale hodně oblíbené. Chcete-li si osladit dočasný život na Manhattanu, neváhejte a zajděte sem. Průměrná útrata činí v přepočtu 130-260 Kč.

Laduree New York Madison

Budete-li chtít spíš ochutnat něco z francouzských sladkých lahůdek, zamiřte do této kavárničky. Luxusní káva mnoha druhů v doprovodu typických makronek nebo jiných dortíků vám zpříjemní den ještě více, než už ho při své návštěvě města budete mít. Plusem je, že tu nabízejí i bezlepkové pokrmy.

Doughnut Plant

Na tradiční americké koblížky si zajděte do Doughnut Plant, kde vám nabídnou spoustu druhů a ještě dobrou kávu nebo jiný nápoj k tomu. Otevřeno je od brzkého rána až do podvečera, takže se tu můžete občerstvit po celý den. Tenhle podnik rozhodně stojí za návštěvu!

Bary

Mc Sorley’s Old Ale House

Perfektní místo pro strávení večera po americku. Úžasná atmosféra připomínající divoký západ a staré časy vás nadchne. Alkohol nejrůznějších druhů, barev a chutí tu teče proudem a zajisté si vyberete. Podnik je populární mezi místními i mezi turisty.

The Village Vanguard

Tady vám k dobrému pití i zahrají – pěstují tu jazz a zahrát sem přijde přes rok spousta nadšených umělců. Bývá tu docela dost lidí, protože jeho obliba je prostě vysoká. Pokud ale chcete zažít nezapomenutelnou atmosféru podniku, jaký u nás jen těžko najdete, vydejte se sem.

Top of the Strand

Chcete si užít skvělých drinků a ještě k tomu strávit večer na neobyčejném místě s neobyčejným výhledem na město? Pak by měla vaše volba padnout na bar Top of the Strand. Nachází se v 21. poschodí a je docela malý, takže si přijďte vybrat své místo dřív než všichni ostatní výhledu chtiví lidé.

Noční život a kam za hudbou

Cafe Wha?

Klasický americký bar a klub i diskotéka na jednom místě, to je Cafe Wha. Když tu zrovna nehraje hudba z reproduktorů, vystupuje zde kapela a to si pište, že si své publikum pořádně rozehřeje! Nikdo se tu nikdy nenudí a všichni si kromě hudby pochvalují milou obsluhu. Tady se dá strávit obyčejný večer i večer naprosto ojedinělý!

Joe’s Pub

A dobře hrají i v tomto podniku. Živá hudba je tu běžně, takže už záleží jen na tom, jestli se vám v daný den trefí do vkusu. Kromě hudebních vystoupení můžete být také svědky zábavné show. A pití? Toho tu rozhodně není málo!

The Copacabana Times Square

Za pořádnou diskotékou a moderní hudbou zamiřte do tohoto podniku, kde vám ji budou servírovat po celý večer a vy si tu můžete klidně vytančit duši z těla. Dost často se tu ale konají soukromé party, tak si předem zjistěte, zda se to netýká večera, který se tu chystáte strávit. Podnik rádi navštěvují zdejší i turisté lační zakusit americký noční život.

Parky

City Hall Park

Kouzlo City Hall Parku na Manhattanu spočívá v jeho blízkosti k radnici a také v obklopení krásnými starými budovami z počátku 19. století. Celý park ožívá hlavně v čase oběda a odpoledne, kdy si sem místní chodí odpočinout nebo si udělat velkolepý piknik s přáteli. Krásné místo pro chvilku odpočinku od ruchu velkoměsta a k občerstvení. Dominantou parku je nádherná fontána.

Central Park

Central Park nesmí v našem výčtu parků na Manhattanu chybět. Jeho ohromné rozměry (4 km x 800 m) skýtají dost místa pro všechny, kteří si chtějí chvíli hovět v zeleni, a přesto ve velkoměstě. Veřejnosti byl park otevřen v roce 1859 a od té doby se těší značné oblibě. Ročně se zde prý zastaví 25 miliónů lidí. Kromě zeleně a vody zde můžete obdivovat i sochy významných postav, například Simona Bolívara, Sira Waltera Scotta, Williama Shakespeara nebo psa Balta, jenž zachraňoval života na drsné Aljašce.

Madison Square Park

Různá hřiště, místa, kam můžete i se svým čtyřnohým miláčkem, možnost připojení k wifi nebo možnost občerstvení a samozřejmě spousta krásných míst pro odpočinek nebo setkávání s blízkými. Přesně tak vypadá Madison Square Park a na své si tu přijde opravdu každý – rodiny s dětmi, mládež, páry i starší lidé.

Kam s dětmi

Central Park Zoo

Může se stát, že se vaše dítko bude při prohlídce těch nejzajímavějších míst v Manhattanu nudit. Pak ho můžete rozptýlit třeba návštěvou zoologické zahrady, kde zajisté ožije – šelmy, zvířata z tropických i arktických oblastí ho zaručeně pobaví. Kromě toho si zde můžete užít i 4D divadlo!

Obchodní dům Toys R

Tady bude váš potomek ve svém živlu od doby, kdy začne pobírat rozum, až do doby, kdy si ještě stále bude chtít s něčím hrát. Obchodní dům Toys R na Times Square a nabízí tisíce hraček a třeba i 20 m vysoké ruské kolo. Tady se bude bavit celá rodina!

Dětské muzeum

Vyrážíte-li do New Yorku s dětmi, můžete zamířit třeba do muzea pro ně určené. Vaše dítku se tu ledacos naučít a pochopí. Muzeum ročně navštívi asi 350 tisíc rodin, což svědčí o jeho atraktivitě. Kromě prohlídek se zde můžete přihlásit na společnou lekci čehokoli s vaším potomkem. Jde však o to, jak moc oba mluvíte anglicky.