Doprava

Doprava v USA - autem, karavanem, motocyklem, autobusem, lodí, vlakem či letadlem

Doprava v USA všemi možnými způsoby Zdroj: www.bigstockphoto.com

Cestování automobilem

Americký západ je pro cestování automobilem přímo stvořen. Jízda skýtá pohodlí, svobodu a v konečném důsledku vyjde i levněji než cestování vlakem nebo autobusem. Zvlášť když se na cestu vydá více lidí a podělí se o cestovní náklady. Ostatně na některá místa se jinak než vozem ani nedostaneme. Vozy jsou v USA v drtivé většině vybaveny klimatizací, samočinným udržovačem rychlosti – cruise control a také automatickou převodovkou. Při dlouhých přejezdech a horku nám obojí nesmírně usnadní cestování. Do vozu naložíme kempovací potřeby a proviant v takovém množství, které bychom jen ztěží tahali v batohu po autobusových nádražích.

Automobil z půjčovny

Autopůjčoven je v USA nepřeberné množství, ale jen několik agentur poskytuje servis celostátně. Při častém přejíždění ze státu do státu to může být velmi důležité. Půjčovny se liší cenami i kvalitou vozů.

Ceny za pronájem

V zásadě platí, že pronájem pohodlného osobního vozu v kategorii Intermediate nebo Full Size pro čtyři lidi se spoustou zavazadel vyjde na 300 až 400 dolarů týdně. Menší vozy Standard, Compact a nejmenší Economy na $250-300. Nejdražší jsou limuzíny, sportovní a terénní vozy v e třídě Premium a Luxury za $400-750. Ceny zjistíme na internetové stránce, kde lze vůz okamžitě objednat. To se určitě vyplatí, internetové sazby bývají až o 30 procent nižší.

Doprava v USA - využít služeb půjčovny aut, pořídit si vlastní vůz či vyzkoušet Auto Driveaway?

Doprava v USA - vlastní vůz či autopůjčovna? Zdroj: www.bigstockphoto.com

Co půjčovny vyžadují pro zapůjčení

Šofér musí být starší nejméně 21 let. Půjčovny ale zpravidla vyžadují věk nad 25 let, jinak účtují navíc $10-15 za den. Některé půjčovny vyžadují při rezervaci číslo kreditní karty. Jiné, jako třeba Dollar, Alamo, Hertz atd, jen jméno, telefonní číslo a e-mailovou adresu.

Jak rezervovat?

Rezervaci pak můžeme on-line libovolně měnit podle aktuálních cen, časově přizpůsobovat nebo úplně zrušit. Také se na stránkách nejprve poohlédneme po speciálních zimních, letních nebo regionálních slevách. V případě vrácení vozu na jiném místě si účtuje půjčovna poplatek - drop-off charge ve výši $100 - 650. Vždy žádejme tzv. unlimited milage – neomezený počet ujetých kilometrů. U velkých společností to bývá samozřejmostí. Daleko nejjednodušší a rovněž nejlevnější řešení je obrátit se na specializovanou CK v ČR například: ESO travel, 233 377 711233 377 711, info@esotravel.cz, www.esotravel.cz., které umějí zajistit půjčení vozu za velmi přiznivé ceny a v programech zahrnujicích pojištění, milage, řidiče navíc, daně a všechny další poplatky.

Další poplatky a havarijní pojištění

Zhruba 10 až 20 dolarů denně chtějí za dalšího autorizovaného řidiče. K základní sazbě si půjčovny připočítají různé jiné poplatky (8-12 % z ceny), daň, která se liší stát od státu (také 8-12 % z ceny), a obdobu našeho povinného ručení – tzv. basic liability insurance ($9-10/den). Půjčovny se zpravidla snaží prodat i havarijní pojištění – tzv. liability demage waiver (LDW) nebo také collision demage waiver ($18-20/den). Tento i další typy pojištění může zákazník odmítnout. Krádež či poničení vozu jdou pak na jeho vrub.

Jak je to s kreditními kartami

Některé kreditní karty – zejména platinové – toto havarijní pojištění automaticky pokrývají, pokud s nimi platíme. Je také potřeba vědět, že půjčovny vyžadují při placení pouze kreditní karty. Proti tvrzení, že jde o kreditní, a nikoli debetní kartu, ale nic nezmohou. Bez potíží pochodíme s platebními kartami Visa, Master Card a American Express. Na účtu musí být k dispozici částka pokrývající výlohy za půjčení vozu plus dalších 15 % z celkových nákladů.. K pronájmu potřebujeme platný řidičský průkaz a někdy rovněž mezinárodní řidičské oprávnění podle Ženevské úmluvy, které vydávají dopravní inspektoráty v ČR.

Nehoda a porucha

Když se nám porouchá vozidlo zavoláme do autopůjčovny, která nám zajistí odtah, opravu nebo výměnu auta. V případě nehody či krádeže přivoláme navíc policejní hlídku (tel: 911) a požádáme o vyhotovení protokolu kvůli pojišťovnám.

Celonárodní půjčovny:

Alamo: www.goalamo.com, tel: 800-462-5266800-462-5266
Avis: www.avis.com, tel: 800-230-4898800-230-4898
Budget: www.budget.com/, tel: 800-527-0700800-527-0700
Dollar: www.dollar.com, tel: 800-800-3665800-800-3665
Enterprise: www.enterprise.com, tel: 800-736-8222800-736-8222
Hertz: www.hertz.com, tel: 800-654-3131800-654-3131, Hertz v ČR, www.hertz.cz, tel: 02-333-267-14
National: www.nationalcar.com, tel: 800-227-7368800-227-7368
Thrifty: www.thrifty.com, 800-847-4389800-847-4389

Koupě vlastního auta

Ve chvíli, kdy plánujeme zůstat v USA delší dobu (několik měsíců), bychom měli zvážit koupi vlastního automobilu, neboť dlouhodobý pronájem se prodraží.

Vyplatí se koupě ojetého vozu?

Ceny ojetých vozů bývají nízké a lákavé. Do tisíce dolarů jde sehnat solidní, deset až patnáct let starý vůz, který se hodí do města k popojíždění. Pozor! Takové ojetiny se chovají nevypočitatelně a částky za opravy velmi snadno překročí pořizovací cenu. Za tři až čtyři týdny cestování zaplatíme v půjčovně tolik jako za levnější, ale nespolehlivou ojetinu. Hodně lidí vychází z toho, že vůz pak prodá a ušetří. Realita bývá o mnoho střízlivější. Leckdy budeme rádi, když se nám vrátí zlomek vložených peněz. Na delší cestu v řádu tisíců kilometrů potřebujeme kvalitnější vůz. Počítejme s cenami kolem dvou tří tisíc dolarů.

Jakou značku si vybrat?

Za osvědčené značky jsou považovány japonské hondy a toyoty. Ty se i nejlépe zpětně prodávají. Ford s přezdívkou „fix or repair daily – každý den v opravě“ má pověst nejhorší. Tržní hodnotu vozidla si nejprve překontrolujeme na internetových stránkách Blue Book - www.kbb.com a Edmunds -www.edmunds.com.

Co je nutné mít ke koupi vozu?

Ke koupi vozu potřebujeme vedle peněz i řidičský průkaz a pojištění - basic liability insurance. To získáme u pobočky některé z amerických pojišťoven, např. State Farm, Progressive (800-776-4737800-776-4737), Geico (800-861-8380800-861-8380). Pojistku můžeme sjednat na libovolné období, většinou ale na půl roku. Vyjde zhruba na $50 měsíčně. Záleží na věku, počtu let za volantem, zdraví, pohlaví atd. V okamžiku kdy zaplatíme, dostaneme klíčky a také title - rodný list a technický průkaz vozidla v jednom. Ten je potřeba přeregistrovat na svou osobu na úřadě Registry of Motor Vehicles. Nakonec požádáme o značku – licence plate. Tu získáme proti výsledku kontroly státního licencovaného servisu - emissions check. Tohle byrokratické kolečko spotřebuje v praxi pár dnů času, energie a spolyká také pár dolarů.

Auto Driveaway

Auto Driveaway je nejlacinější způsob, jak se v Americe přemisťovat autem. Službu provozují specializované agentury, které zákazníkům přepravují jejich vozy na určené místo s pomocí šoférů ochotných trasu odřídit bez nároku na odměnu.

Jak to funguje?

Spojení na kanceláře v jednotlivých městech a seznamy vozů a míst, které jsou právě k dispozici, najdeme na adrese: www.autodriveaway.com, (tel: 800-346-2277800-346-2277). Samozřejmostí je věk 21 let, platný mezinárodní řidičák, pas a třísetdolarová zástava v hotovosti. Ta funguje jako pojistka. V případě zaviněné nehody nebo poškození vozu vlastní chybou o část či celou zálohu přijdeme. Řidič dostane auto s plnou nádrží. Další benzin jde z jeho kapsy. Vůz přepraví v časovém limitu. Obvykle musí najet 400 mil denně. I tak je ale dost času na turistiku. Na přejezd z východního na západní pobřeží dostaneme zpravidla 10 až 12 dnů a 3000-3500 mil.

Tenhle typ cestování je báječnou příležitostí pro mladé lidi. Zavedené řidiče si agentura hýčká. V místě dojezdu zpravidla čeká nový vůz a s ním i další dobrodružství.

Obytná vozidla a karavany

Američané milují cestování karavany, kterým říkají campers nebo RV (Recreational Vehicle). Obytná vozidla pronajímá řada společností, např. Cruise America - www.cruiseamerica.com, tel: 480-464-7300480-464-7300.

Doprava v USA - populární obytné domy a karavany (Campers, RV)

Doprava v USA - obytné domy a karavany Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jakou značku karavanu si vybrat?

Mezi bezkonkurenčně nejoblíbenější značky karavanů v Americe patří karavany Thor. Ty nabízí luxusní vybavení pro početnou rodinu, ale i jednotlivce. Cena nového karavanu Thor samozřejmě odpovídá výše uvedeného, proto na něj nedosáhne jen tak někdo. Mnohem důmyslnějším a ve finále též levnějším řešením je zapůjčení karavanu. Kromě značky Thor máte ale k dispozici i karavany známých značek typu Ford nebo Fiat. Velmi oblíbené jsou i značky McLouis, Elnagh, Mobilvetta nebo Iveco. Při výběru vhodného karavanu je ale důležité zaměřit se primárně na jeho vybavení a technické parametry, nikoli na samotnou značku.

Cena za pronájem?

Finální cena pronájmu karavanu se odvíjí dle lokality, v níž se aktuálně nacházíte, typu a velikosti vozu, jeho technických parametrů a v neposlední řadě i době, po kterou budete karavan využívat. Sazby se pohybují mezi $800-1500 na týden. Pro větší party lidí to má možná smysl, ale mějme na paměti, že RV hravě spolyká 25 litrů benzinu na sto kilometrů a ani bydlení v něm není zadarmo, neboť vyžaduje parkovaní na speciálních stáních v kempech, kde lze vůz připojit k odpadu, elektřině a vodě.

Motocykly

Stylový přejezd Ameriky na motocyklu značky Harley Davidson umí nejlépe společnost www.eaglerider.com. Je třeba mít na paměti, že v porovnání s pronájmem vozu, jde o značně nákladný podnik. I zde platí pravidlo, že výhodněji daný dopravní prostředek pronajmete prostřednictvím cestovní kanceláře přímo v ČR viz ESO travel, 233 377 711233 377 711, info@esotravel.cz, www.esotravel.cz.

Jakou značku motocyklu si vybrat

Bezkonkurenčně nejoblíbenější a zároveň také nejstylovější jsou samozřejmě motocykly značky Harley Davidson. Na druhou stranu je potřeba vědět, že za takovou značku si odpovídajícím způsobem připlatíte. Pokud jste limitováni finančními prostředky, pak se dívejte po méně známých značkách. Mezi ty typické „americké“ patří třeba motocykly Alligator, Arlen Ness, BG Cycles, Boss Hoss, Brammo, Indian, MTT, Motus, Swift nebo Zero Electric. I zde je potřeba výběr přizpůsobit nikoli konkrétní značce, ale technickým parametrům daného stroje i vzdálenosti, kterou na něm hodláte urazit. 

Doprava v USA - cestování motocyklem, Harley Davidson

Doprava v USA - proč cestovat motocyklem? Zdroj: www.bigstockphoto.com

Cena za pronájem

Motocykl si můžete v Americe zapůjčit na několik dnů, ale i týdnů. Minimální doba výpůjčky je limitována 24 hodinami. Třeba pronájem takové Harley Davidson se pohybuje mezi 2700 – 6 000 korunami na den. Výhodnější je samozřejmě půjčit si motocykl na vícero dní, částka se totiž přijatelným způsobem snižuje. U značky Indian se pronájem pohybuje na hranici 3 600 – 5 000 korun. Myslete také na to, že pokud motorku nevrátíte v předem dohodnutém termínu, může si její pronajímatel účtovat další poplatky (cca 25 dolarů za každou započatou hodinu pozdního vrácení).

Autostop

Doba hippies je dávno pryč. Autostop – hitchhiking není v USA obvyklý, přesto ale možný.

Silniční síť a mýtné

Spojené státy jsou protknuty hustou sítí velmi kvalitních silnic, většinou čtyřproudových se žlutým dělícím pruhem. Na venkově se setkáme i s dvouproudovými silnicemi s bílým dělícím pruhem. Cesty a odbočky jsou dobře značené. Hnědé cedule upozorňují na zajímavost, státní či národní park. Mezistátní a nadregionální dálnice se nazývají Interstate – např. I-80. Zbývající silnice jsou Highway nebo Road. Silnice jsou v drtivé většině zdarma. Placené úseky jsou hlavně na východě. Vyjma několika mostů a tunelů se s mýtným (toll) na západě USA vůbec nesetkáme. Pro strýčka příhodu bychom měli mít po ruce alespoň pár drobných. Na dálnicích se předjíždí zleva i zprava.

Číslování a dopravní značení dálnic

Hnědé cedule upozorňují na zajímavost, státní či národní park. Mezistátní a nadregionální dálnice se nazývají Interstate – např. I-80. Zbývající silnice jsou Highway nebo Road. Silnice jsou v drtivé většině zdarma. Placené úseky jsou hlavně na východě. Vyjma několika mostů a tunelů se s mýtným (toll) na západě USA vůbec nesetkáme. Pro strýčka příhodu bychom měli mít po ruce alespoň pár drobných. Na dálnicích se předjíždí zleva i zprava.

U dálnic vás možná zaskočí počet jízdních pruhů. Někde jich může být dokonce až sedm. Často bývají jeden či dva pruhy úplně vlevo vyhrazeny buď pro platící řidiče, carpool auta nebo jiná speciální vozidla. V Americe neexistují dálniční známky, ale na některých dálnicích se platí mýtné (toll charge). Pokud jedete autem z půjčovny, mějte na mysli, že většina z nich je vybavena čtečkou mýtných bran. Pokud do některé vjedete, zaplatíte ve finále nejen mýtné, ale i poplatek za aktivaci této čtečky. 

USA má kvalitní dálniční síť a číslování silnic je v Americe velmi rozšířené. V USA jsou nejdůležitější dopravní tempy označeny písmenem I (Interstate) a číslem umístěném na červeno-modro-bílé značce. U mezistátních dálnic najdete sudé číslice (když vedou z východu na západ) nebo číslice liché (vedou ze severu na jih). Velmi podobné je číslování také u městských silnic. 

Rychlost a pokuty

Evropským turistům přijdou rychlostní limity na amerických silnicích směšné a otravné. Obvyklá povolená rychlost je 65 mil za hodinu (104 km/hod), ale liší se stát od státu. Na dálnicích zpravidla platí daleko příznivějších 70, 75 i 80 mil za hodinu. Oproti Evropě je ale provoz mnohem plynulejší a cesta rychleji ubíhá.

Rychlá jízda je v USA nemilosrdně trestána. Pokuty jsou vysoké a často šplhají ke stovkám dolarů. Někdy skončí zvlášť nápadný „rychlojezdec“ i za mřížemi. Z pevných, automatických radarů si šoféři dělat starosti nemusejí. Vážnější hrozbu představují šerifové, kteří číhají za mosty, stromy, zatáčkami. Nejhorší jsou "lovci" - policisté jedoucí po silnici a měřící zezadu. Objevují se hlavně v blízkosti měst. Překročení limitu o deset mil bývá většinou tolerováno. Šerifové nezastavují se stopkou v ruce. Jednoduše se nalepí na nárazník a houkají, blikají. Řidič musí okamžitě zastavit (i za krajnicí) a trpělivě počkat s rukama volně na volantu, až policista přistoupí k vozu. To může trvat i několik minut. Hledání dokladů v náprsní kapse, v palubní desce či dokonce vystoupení z vozu znamená koledovat si o malér, a dokonce riskovat život! Z auta se nehneme, dokud o to nejsme vysloveně požádáni. Extrémní podezřívavost ze strany policistů je vyvážena slušným a férovým zacházením.

Dopravní pravidla a odlišnosti

Vážným dopravním přestupkem je také nezastavení za výstražně blikajícím školním autobusem - School Bus. Totéž platí i pro řidiče jedoucí v protisměru! Systém stopek je jiný než v Evropě. Pokud je na křižovatce značka STOP s nápisem 4WAY či ALL WAY platí, že první z křižovatky odjíždí ten, kdo první i přijel. V USA je dovoleno zatáčet doprava na červenou, pokud ovšem nevidíme nápis NO TURN ON RED. Tohle pravidlo neplatí v New York City. Blikající červená znamená totéž, co značka STOP. Američané znají jen důležité dopravní symboly. Zbytek na značky jednoduše píší. Z těch klíčových značek bychom měli znát alespoň: U-TURN povoluje otáčení na silnici; XING neboli Crossing označuje přechod; HOV-2 nebo HOV-3 (High Occupancy Vehicle) říká, v kterých pruzích mohou jet vozy s alespoň dvěma nebo třemi pasažéry; FLASH FLOODS upozorňuje na náhlé záplavy po dešti (hlavně na jihozápadu).

Řídit se v USA smí od 16, v některých jižních státech dokonce už od 14 let. Testy jsou jednoduché, podřízené obecnému přesvědčení, že auto je pro každého. To znamená, že ve složitějších situacích mnozí Američané zmatkují. Často při odbočení a předjíždění nepoužívají blinkry. Někdy dokonce blikají doprava a jedou doleva. Jindy blikají pořád. Raději si udržujme dostatečný odstup a buďme stále ve střehu. V oblastech, kde Arizona, Nové Mexiko a Texas (hlavně El Paso) sousedí s Mexikem, potkáme hraniční hlídky – Border Patrol. Důvodem jsou ilegální přistěhovalci z Mexika. Ale i turisté zde musejí mít dokumenty v naprostém pořádku. Na hranicích Kalifornie projedeme kontrolním stanovištěm Agricultural Inspection. Tady klidně přijdeme o tašku meruněk či rajčat, neboť dovoz rostlin, sazenic, semen a ovoce je do „Zlatého státu“ zakázaný. Dát si sklenku piva a sednout si za volant v zásadě jde. Limity pro obsah alkoholu v krvi existují, ale v každém státě jsou úplně jiné. Raději nepokoušejme muže zákona, neboť na opilé řidiče jsou obzvláště vysazení. Ve voze není dovoleno pít vůbec. To platí i pro spolujezdce. Alkohol včetně plechovky piva nesmí být v kabině ani vidět,.

Doprava v USA - pravidla silničního provozu, zácpy

Doprava v USA - jak se orientovat na amerických silnicích Zdroj: www.bigstockphoto.com

Jak v USA získat řidičský průkaz

Řídit se v USA smí od 16, v některých jižních státech dokonce už od 14 let. Testy jsou jednoduché, podřízené obecnému přesvědčení, že auto je pro každého. To znamená, že ve složitějších situacích mnozí Američané zmatkují.

Pokud o řidičský průkaz požádá člověk starší 18 let, na úřadě pro motoristy (DMV) zaplatí pouze 31 dolarů (oproti 300 dolarech, které musí uhradit člověk mladší 18 let). Poté opět vyplní test a během půlhodinové jízdy předvede, co s automobilem zvládne. Jakmile tuto „zkoušku“ absolvujete, získáte řidičský průkaz skupiny C (nikoli B jako u nás). Některé zdroje dokonce uvádějí, že tento řidičák je dokonce platný ještě rok po návratu do České republiky. To za předpokladu, že si k němu dokoupíte International driving permit ($15).

Jak Američané jezdí?

Vzhledem k jednoduchosti testu při získání řidičského oprávnění, ale i nátuře Američanů může Evropan na silnicích zažít čirý chaos. Na druhou stranu kvalita silnic a dálnic je na tak vysoké úrovni, že k dopravním nehodám zde i přes výše zmíněné dochází pouze sporadicky. Silnice a dálnice jsou zde široké a provoz je i přes početnost řidičů umírněný. Možná vás na cestách ale vyděsí skutečnost, že někteří Američané při odbočení a předjíždění nepoužívají blinkry. Někdy dokonce blikají doprava a jedou doleva. Jindy blikají pořád. Raději si proto udržujme dostatečný odstup a buďme stále ve střehu. Obecně ale můžeme říci, že na silnicích v USA se méně spěchá a méně riskuje. Všichni řidiči ale bezmezně dodržují systém zipu. Obecně když se 2 pruhy mění na jeden, tak neplatí jako u nás že jeden je hlavní a druhý vedlejší. Ve většině případů se sbíhají „doprostřed“ dohromady.

Na co si dát dobrý pozor?

V oblastech, kde Arizona, Nové Mexiko a Texas (hlavně El Paso) sousedí s Mexikem, potkáme hraniční hlídky – Border Patrol. Důvodem jsou ilegální přistěhovalci z Mexika. Ale i turisté zde musejí mít dokumenty v naprostém pořádku. Na hranicích Kalifornie projedeme kontrolním stanovištěm Agricultural Inspection. Tady klidně přijdeme o tašku meruněk či rajčat, neboť dovoz rostlin, sazenic, semen a ovoce je do „Zlatého státu“ zakázaný. 

Dát si sklenku piva a sednout si za volant v zásadě jde. Limity pro obsah alkoholu v krvi existují, ale v každém státě jsou úplně jiné. Raději nepokoušejme muže zákona, neboť na opilé řidiče jsou obzvláště vysazení. Ve voze není dovoleno pít vůbec. To platí i pro spolujezdce. Alkohol včetně plechovky piva nesmí být v kabině ani vidět.

Pokud si hodláte půjčit auto v Americe, nezapomeňte si ještě doma vyřídit mezinárodní řidičský průkaz. Během jízdy se nenechte vyvést z míry auty s automatickou převodovkou ani semafory, které se nacházejí až za křižovatkou. Na této křižovatce můžete odbočovat vpravo na červenou. Stačí dát případně přednost vozidlu jedoucímu zleva. Ještě před tím než do auta usednete, si zjistěte maximální povolenou rychlost, ať nejste pokutováni. Pozornost věnujte i úsekům, na nichž se platí mýtné. 

Ověřte si také, že máte zažitý zdejší metrický systém. Vzdálenosti jsou v USA totiž uváděny v mílích a rychlosti v mílích za hodinu (mph). Objem benzínu se měří v galonech. Spotřeba benzínu se měří v počtu ujetých mil na jeden galon paliva (MPG). Z toho vyplývá, že jde o zcela opačný vztah než u nás. 

Zácpy a kolony

Větší silnice a dálnice mohou mít až 7 jízdních pruhů. Zácpy a kolony zde proto obvykle nehrozí. Výjimku však tvoří velká města, mezi která patří třeba Los Angeles nebo San Francisco, kde se zácpy poměrně často vyskytují. Dopravní zácpy v USA ale nejčastěji vznikají kvůli tomu, že ve 3 z každých 5 aut sedí pouze řidič. Řidiči dále nevyužívají speciálních pruhů, které jsou pro ně v takovém případě určeny. Tyto pruhy jsou většinou označeny symbolem diamantu (kosočtverce). 

Carpools lane

Tyto speciální jízdní pruhy můžeme najít zejména ve velkých městech. Určeny jsou pro vozy, jejichž osádku tvoří dva a více cestujících. Tyto pruhy jsou často volnější a jejich použití snižuje riziko vzniku dopravní zácpy. Pruhy jsou zdarma, tudíž zde neplatíte dálniční známky ani mýtné. Pruhy jsou označené diamantem (kosočtvercem) a nápisem „Carpools only“. Carpool pruhu se taky někdy říká HOV lane (High Occupancy Vehicle lane).

Aktuální informace o stavu silnic

Provoz na komunikacích a aktuální dopravní zácpy (nejen) včetně omezení v Americe, zkontrolujete na tomto odkazu

Parkování a benzin

Parkování bývá v USA nejčastější příčinou pokut. Ve městech parkujeme v ulicích s parkovacími hodinami. Platíme 25ti, někdy i 10ti a 5ti centovými mincemi. V sobotu, neděli a ve všední dny večer nemusíme v některých větších městech na parkometrech platit. V obytných čtvrtích bývá parkování zdarma. Dáme si ale pozor na nepřehledné tabulky s mnoha omezeními. Parkování u hydrantu znamená pokutu a někdy i odtažení vozu. Zdarma a spolehlivě se parkuje na parkovištích fastfoodových řetězců (MacDonald's, Taco Bell atd.). Nemá se, ale funguje to dobře.

Síť benzinových čerpadel je v USA velmi hustá. V méně obydlených krajích amerického západu je ale pump málo a někdy mezi nimi bývají stakilometrové odstupy. Za benzin platíme v hotovosti nebo platební kartou buď přímo u terminálu s čerpací pistolí, kde je čtečka karet, či uvnitř čerpací stanice. V USA je benzin stále velmi levný. Průměrné ceny se pohybují kolem 20 korun za litr – tedy $3,2/galon.

Instrukce pro čerpání s kartou:

Insert Card - vlož kartu
Remove Card - vyjmi kartu
Lift nozzle and begin pump – vyjmi čerpací pistoli a začni čerpat

Cestování autobusem

Autobus někdy vytrhne trn z paty. Ale je spíše pro otrlejší typy, kterým nevadí hodiny a hodiny nepohodlné jízdy. Společnost Greyhound (tel: 800-229-9424800-229-9424) je až na výjimky monopolním přepravcem. Greyhoundem se dostaneme do nejznámějších parků a všech měst. Výhodná časová jízdenka Americapass vyjde od $149 na týden až po $429 na dva měsíce. Kolik za tu dobu stihnete najet, záleží jen na vás. Na adrese www.greyhound.com zjistíme podrobnosti i mapu pokrytí. Při přestupech mějme neustále zavazadlo pod dohledem. Snadno se jinak stane, že pojede opačným směrem. Hlavně ve velkých městech mají zastávky Greyhoundu pověst nebezpečných míst, kde dochází k přepadením a krádežím. Na západě USA konkuruje společnost Green Tortoise, www.greentortoise.com, tel: 800-867-8647800-867-8647. Tyto autobusy jsou pověstné uvolněnou atmosférou, rockovou muzikou a matracemi k přespání.

Cestování vlakem

Oproti autobusům nabízejí vlaky státní železniční společnosti Amtrak, www.amtrak.com, tel: 800-872-7245800-872-7245, vyšší standard cestování, ale mnohem omezenější pokrytí. Některé trasy, jako třeba jízda z Los Angeles do San Franciska podél pobřeží Pacifiku – tzv. Coast Starlight, jsou velmi populární. I v nabídce Amtraku jsou speciální časové jízdenky USA Rail Pass. Ušetříme i tím, že jízdenku omezíme na určitou vymezenou oblast. Například jízdenka pro celý západ USA vyjde v sezoně na $405 za 30 dnů a mimo sezonu na $270. Kdežto jízdenka pouze po západním pobřeží na $285/235/30 dnů. Vagony Amtraku jsou většinou dvoupatrové – Superliners. Horní patro s velkými skleněnými okny je určeno k sezení a spodní pro zavazadla.

Doprava v USA - cestování vlakem, Amtrak, USA Rail Pass

Doprava v USA - proč využívat vlaky? Zdroj: www.bigstockphoto.com

Cestování lodí

Ve východní části země jsou rozšířené vodní cesty. Nejvýznamnější jsou na Mississippi a na Velkých Kanadských jezerech. Námořní doprava je soustředěna na jih a východ státu. Pokud byste se chtěli do Ameriky vydat lodí, zajímat vás pravděpodobně budou zaoceánské lodě Queen Marry II nebo Queen Elizabeth, vyrážející ze Southamptonu. Ovšem ceny plaveb jsou vskutku astronomické (cca 2200 USD za mini kajutu). 

Finančně dostupnější možností jsou tzv. repositioning cruises. Jejich princip spočívá v tom, že klasické výletní lodě vozí v létě turisty po Středozemním moři a v zimě po Karibiku. Mimo sezónu je ale potřeba je přesunout a to je vaše příležitost. V akčních slevových nabídkách pořídíte třeba i jednosměrnou jízdenku z Miami do Doveru už od 400 dolarů.

Kromě luxusních jachet a lodí i zde plují obyčejné nákladní lodě, které prodávají omezený počet míst pro civilní pasažéry. Cena za tuto nepříliš komfortní a nadmíru zdlouhavou cestu začíná okolo 2000 EUR a trvá asi 15-20 dnů.

Vyhledávač plaveb a lodí najdete v případě zájmu zde.

Cestování letadlem

Létání se velmi prodraží. Když už musíme v USA letět, měli bychom se držet následujících pravidel. Vždy porovnáme ceny více aerolinek a také si všímáme speciálních nabídek v tisku. Na internetu nalezneme servery, které takové porovnání v reálném čase a zdarma udělají za nás. Například Q-I-X-O nebo Lowest Fare. Nejlacinější letenky získáme u společnosti Priceline, která funguje jako aukce. Optimální cena zpátečního letu z východního na západní pobřeží je cca $350-500.

Seznam amerických aerolinek:

Alaska Airlines, www.alaska-air.com, (800-426-0333800-426-0333)
American Airlines, www.im.aa.com, (800-433-7300800-433-7300)
Delta Air Lines, www.delta-air.com, (800-241-4141800-241-4141)
Northwest Airlines, www.nwa.com, (800-447-4747800-447-4747)
Southwest, www.iflyswa.com (800-435-9792800-435-9792)
Tower Air, www.towerair.com, (800-348-6937800-348-6937)
United Airlines, www.ual.com, (800-538-2929800-538-2929)
US Airways, www.usairways.com, (800-622-1015800-622-1015)