Z Washingtonu do Charlottesville
Shenandoah Valley
Shenandoah Valley leží jen několik hodin jízdy od Washingtonu. Do národního parku Shenandoah Halley National Park dojedeme po silnice Skyline Drive. Před vstupem do parku navštivte informační středisko a pořiďte si podrobnou mapu, kde se dozvíte vše potřebné pro to, abyste se neztratili. Navíc také získáte přehled, kde se rozkládají a táhnou různé turistické trasy, vodopády, přírodní zajímavosti, řeky a krápníkové jeskyně. Uděláte si celkový obrázek, podle kterého potom můžete řídit svoje kroky. V National Park se dá tábořit. Je to tu zákonem povolené, ale pouze na vlastní nebezpečí. S velkou pravděpodobností tu můžete očekávat návštěvu černých medvědů, kteří tu jsou jako doma a nebojí se ani lidí.
Na okraji silnice najdete tabuli upozorňující na vše potřebné a na věci, které zcela jistě stojí za zhlédnutí. Přes 60 vyhlídkových míst, kde se díváte z výše 700-1000m na kopcovitou krajinu pod sebou. Svým rázem trochu připomíná naši evropskou se zemědělskými usedlostmi. Však se tu také v 19. století usazovali především německé a irské rodiny. Shenandoah znamená v řeči indiánů „Dcera hvězd“ a svoje jméno si plně zaslouží.
Kam byste měli určitě zavítat, je Central Distrikt. Oblast nacházející se mezi Thorton Gap a Swift Run Gap. Jedny z nejkrásnějších krápníkových jeskyní najdete v Skyline Caverns a Luray Caverns. Nejsou to jenom krápníky, jejich příbuzní a krásné vápencové útvary, jež tu můžete obdivovat. Příroda tu vytvořila i něco zcela jiného, co na mnoha místech světa nenajdete. Stalaktity se tu totiž uspořádaly do tvaru jakýchsi varhan, které vyluzují různé tóny a s jistou šikovností se dá na ně i hrát.
Charlottesville
Po dálnici Interstate 64 se dostaneme do Charlottesville, v němž se nachází jedno z nejznámějších míst Spojených států – Monticella. Thomas Jefferson si tu postavil velký panský dům. Podle vlastních plánů to v roce 1809 vyrostla stavba podobající se sídlu jižanských bohatých plantážníků. Stojí na kopci (ponticello znamená v italském jazyce „malý kopec“) uprostřed syté zeleně virginských hor a shlíží ze svého stanoviště na dění pod sebou.
Jefferson začal budovat Monticello po svém pětiletém pobytu ve Francii. Sbíral zkušenosti a poznatky, které tu poté v plné míře mohl uplatnit. Schopný státník, architekt a vědec v jedné osobě použil k vybudování města francouzské a anglické prvky architektury. Tím tak zavrhl tradiční koloniální styl, podle kterého se tu do té doby stavělo. Čtyřicet let mu trvalo, než své sídlo vybudoval. Ale nikdy nezapomněl na svoji vášeň – shromažďování pokladů a vynálezů. Jeho sbírka knih činila skoro neuvěřitelných 7000 svazků. Části sbírek se dochovaly do dnešní doby a zájemci si je mohou prohlédnout. I obrázek není těžké zhlédnout. Uhnízdil se totiž na každé pěticentové minci. K vynálezům, které Jefferson shromažďoval, patřil i polygraf. Dvě pera přístroje umožňovaly automatické kopírování každého dokumenty, který se na něm psal.
Jen o několik mil dále od honosného sídla uvidíte další produkt Jeffersonova neutuchající ducha. Ducha, který toužil něco dokázat, něco udělat. University of Virginia, jíž opět vtiskl pečeť svého nápadu v podobě plánu projektu. Roku 1825 byla založena a od té doby prosperovala.
Areál školy se koncentruje kolem ulice, jíž dominuje budova s kupolí, jež našla předlohu v římském Pantheonu. I v tomto projektu vyšlo na světlo světa, jak moc byl Jefferson pokrokovým myslitelem, architektem a vizionářem. Prosazoval „Student Generale“, jež účelně spojovalo teorii s praxí. Nejznámějšími osobnostmi, které tu studovali, se staly Edgar Allan Poe a Woodrow Wilson.
Virginské historické pamětihodnosti
Vydáme-li se po dálnici dále na sever, dostaneme se do města Staunton. Jenom kousek za ním leží Museum of American Frontier Culture (Museum hraničářské kultury). Tady si uděláte obrázek o tom, jak žili farmáři 19. století v údolí Shenandoah. Jak bojovali, vítězili a prohrávali v každodenním měření sil s divočinou a jejími obyvateli.
Lexington, město na dálnici Interstate 81. Město si uchovalo něco ze své dávné koloniální historie, která se tu podepsala do celého jeho vzezření. Sem se uchýlil generál Robert Edward Lee, aby tu přednášel na místní univerzitě po porážce jižanské armády. Spočinul v kapli Lee Chapel.
Asi 15 mil jižně leží Natural Bridge. Přírodní kamenný most, jež je malou hříčkou přírody. Vytvořily jej každoroční přívaly vody, které se tu přehnaly a vymlely tak za dlouhá tisíciletí pevný podklad skály. Na výšku měří 150m, 27m na délku. Na pohled opravdu krásný. Thomas Jefferson by mohl povídat. I jeho most okouzlil tak, že jej koupil roku 1774 od anglického krále Jiřího III. Za směšnou částku 20 šilinků.
Appomatox Courthouse – na tomto místě skončila 9. dubna 1865 americká občanská válka. Osud Konfederace byl zpečetěn. Unie obklíčila vyhladovělá vojska Jihu a generál Lee nemohl dělat nic jiného než kapitulovat.