Washington D.C.


Politické centrum Spojených států amerických je město pojmenované po prvním vůdci USA – Washington. Pro odlišení od stejnojmenného státu na druhém konce země se na konci používá dodatek D. C. (podle sátu District of Columbia, v němž se nachází a s nímž se plně kryje). Podíváme se, jak to v něm chodí.

5 nejzajímavějších míst Washingtonu, D. C.

•    Bílý dům – 35 koupelen, 28 krbů, 12 komínů, to je pár věcí, které mohou vidět návštěvníci sídla amerického prezidenta, když vejdou dovnitř některými ze 412 dveří v celém objektu. Ročně jich sem zavítají skoro dva miliony. Mimochodem, věděli jste, že Bílý dům nebyl od začátku bílý? Specifickou barvu dostal až roku 1812.

•    Kapitol – Kdo by neznal bílou kupoli na vrcholu washingtonského Kapitolu, sídla Sněmovny reprezentantů a Senátu. Sídlí zde i Knihovna Kongresu, s 30 milióny knih, 60 milióny dokumentů a 100 milióny dalších předmětů největší knihovna naší planety.

•    Washingtonův monument – Měří přesně 555 stop a 5,125 palce, tedy asi 170 metrů. Jde o nejvyšší stavbu v celém městě, protože na území Washingtonu, D. C. nikdo nesmí postavit nic vyššího. Budovatelé stavbu na 23 let přerušili, protože jim těsně před první třetinou došly peníze. Onen přechod lze dodnes na monumentu rozpoznat.

•    Hřbitovy a památníky – Washingtonovým monumentem jsme se dotkli pomníků a památníků – těch slavných tu můžeme napočítat hodně. Například Lincolnův památník s 618 metrů dlouhou vodní nádrží, před níž ve filmu Forrest Gump řečnil Tom Hanks, nebo Památník korejské války se sochami vojáků pročesávajících krajinu. Ze hřbitovů jmenujme především slavný Arlingtonský národní hřbitov, který ovšem leží za řekou, tedy už na území státu Virginie.

•    Národní muzeum letectví a kosmonautiky – Je součástí mamutího komplexu Smithsonova institutu a najdete v něm opravdové skvosty jako návratový modul Apolla 11 (tím se posádka Neila Armstronga vrátila na Zem po dobytí Měsíce), balistické rakety Pershing II, autentický vesmírný skafandr, část Boeingu 747 nebo raketoplán Discovery.

Nejvyšší soud ve Washingtonu

Budova nejvyššího soudu. Zdroj: davidevison (Bigstockphoto.com)

Ubytování – kde ho sehnat?

Hotely v centru Washingtonu, D. C. jsou trochu (spíše ale více) drahé – cena pokoje se běžně pohybuje v přepočtu kolem 2500 – 3500 Kč. Ve špičkovém hotelu Renaissance přijde přespání nanecelých 5000 Kč. Podobná cenová situace je i v dalších lepších hotelech jako Marriott nebo The Graham Georgetown.

Doprava

Hlavní město USA je napojeno na tři letiště. Na letiště Ronalda Reagana, dále na Mezinárodní letiště Washington Dulles a na Baltimore. Kdo jede po zemi z New York City, ten může použít silnici Route 1, spojnici severu a jihu východního pobřeží, a přijet sem přes Filadelfii. Přímo ve Washingtonu, D. C. funguje rozvinutá hromadná doprava se šesti linkami metra (šestá stříbrná začíná fungovat roku 2016).

Washingtonův monument

V celém městě nesmí být nic vyššího než Washingtonův monument, tedy asi 170 metrů. Zdroj: BILLPERRY (Bigstockphoto.com)

Festivaly a zábava

Když mezi partnerská města patří kulturně tak vyspělá města jako Paříž, Atény nebo Peking, vzbuzuje to velké očekávání. O Kongresové knihovně a památnících už padly zmínky, ale to je tak trochu tichá odnož kultury. Daleko víc to „žije“ během festivalů. K těm nejznámějším patří:

  • Washingtonský filmový festival (červenec)
  • Hudební festival na Washington square (červen – červenec)
  • Festival židovské muziky (květen) – existuje i festival židovského filmu
  • Washingtonský pivní festival (červen)
  • Ústřicový festival (duben – květen)

Zajímavosti

  • Bílý dům byl postaven rok po smrti George Washingtona, který v něm tedy nikdy nežil.
  • V 19. století měl Bílý dům dobře zapamatovatelné telefonní číslo 1.
  • National Mall, park obklopující Kapitol, je tak velký, že papežský stát Vatikán by se do něj vešel skoro jedenapůlkrát.
  • Mezi americkými městy drží Washington, D. C. spoustu prvenství. Najdeme v něm nejvíce právníků a vypije se tu nejvíce vína v celých Státech!
  • Přestože tu dost prší, lidé rádi chodí po svých. Městští architekti se snaží město velebit, a přitom ho udržovat co nejpřátelštější k chodcům.

Videa

Články