Georgia


Roku 1732 byl založena kolonie; na počest anglického krále nazvánaGeorgia. Poslední ze 13 kolonií měla poskytnout příležitost lidem bez majetku apozemku a také vězňům, kteří se tu objevili v hojné míře. Ještě před americkourevolucí se počal osidlovat především východní hranice, jež vedla podle řekySavannah. Přistěhovalci, kteří se sem po tisících stěhovali, vytlačili domorodékmeny až za řeku Mississippi. Budovali se obrovské bavlníkové plantáže, kteréale potřebovali lidskou sílu. Dovoz afrických otroků se zvýšil na míru, kterávedla k občanské válce.

Po občanskéválce, kdy byla Georgia skoro zničena, její půda a města zdevastována, stálejižanští politici odmítali poskytnout černochům základní práva. Celé dalšístoletí byli utlačováni a zabíjeni. Ještě v roce 1967 se ostře diskutovalo,zda-li mohou být černé a bílé děti společně v jedné škole. Od té doby se alehodně změnilo. Atlanta jako první zvolila za starostu občana černé pleti.

Nováprůmyslová odvětví vytlačovala tradiční textilní a bavlnářský. Nahradila jejelektronika, výroba letadel a četná vojenská zařízení. Georgia je známá prosvoje největší ložiska kaolínu v Americe. Větší věhlas jí také v roce přinesly Letní olympijské hry, které se konaly na její půdě ve městě Atlanta. Ty se do historie zapsaly spoustou jedinečných výkonů, ale bohužel také výbuchem bomby v Olympijském parku. Incident si vyžádal dva lidské životy.

 

Články

Fotky

Cloudland Canyon září barvami
Vyhlídková hora v Georgii je vskutku nádherná
Piedmont park a jezero, Atlanta, Georgia, USA - Amerika.cz
Ochutnávjka na farmářském trhu, Atlanta, Georgia, USA - Amerika.cz
Mrakodrapy v Atlantě, Georgia, USA - Amerika.cz
Panorama downtownu Atlanty, Georgia, USA - Amerika.cz
Scéna z pohádky? Ne, takhle to vážně vypadá v Georgii