Aljaška


Aljaška – to je něco docela jiného. Od Spojených států je oddělena celou Kanadou, a tak se není čemu divit, že na tomhle cípu kontinentu panuje tolik rozdílná atmosféra. Lidé jsou tu nadmíru milí a přívětiví – pomůžou vám za všech okolností snad proto, že zdejší příroda umí být pořádně krutá. Právě v tom ale spočívá krása Aljašky – v nedotčené, masovou turistikou nezničené krajině, které si stále žije vlastním životem.

Aljaška je výjimečná hned z několika důvodů:

  •  Aljaška je rozlohou největší stát USA – má více než 1 700 tisíc km²
  •  Na území Aljašky se ukrývají rozsáhlé zásoby ropy a nerostných surovin
  • Na Aljašce leží nejvyšší hora Severní AmerikyMount McKinley, vysoká 6194 m n.m.
  • Na území Aljašky se nacházejí největší pevninské ledovce Severní Ameriky
  • Aljaška ukrývá pře 3 miliony převážně ledovcových jezer
Zamrzlá Aljaška

Mráz na Aljašce: Zamrzlé jezero Mendenhall Lake v nádherné krajině Aljašky je oblíbeným bruslařským rájem. Jeho plocha bez sněhu vypadá jako zrcadlo, protože zamrzla velmi rychle, aniž by sněžilo. Na některých místech blízko okraje jezera můžete dokonce vidět na dno. Zdroj: FOTO: Michael Penn/AP

Historie Aljašky: Odpravěkých lidí až ke zlaté horečce

Historie tohoto kousku země je více než zajímavá – prvními obyvateli byli zřejmě lidé z doby ledové, kteří sem přišli přes (tehdy zamrzlý) Beringův průliv. Po nich sem připluli Rusové, kteří tu postupně začali rozvíjet obchod s kožešinami. Spojené státy odkoupily od Ruska Ameriku v roce 1867 a na této transakci patřičně vydělaly. Aljaška stála Američany7,2 milionu dolarů a ještě ke všemu tu záhy objevili významné nerostné bohatství.

Největší rozmach čekal Aljašku s nástupem zlaté horečky, kdy tu, převážně okolo aljašské nejdelší řeky Yukon, byla objevena bohatá naleziště zlata. Rozvíjel se také lov lososů, velryb a později těžba ropy. Dodnes si můžete v městečkách při řece Yukon zkusit vyrýžovat svůj valounek zlata anebo se vypravit křivolakými stezkami, po kterých chodili kopáči.

Aljaška: Národní parkDenali

Nejlákavější doménou Aljašky je ale její příroda. Členité vnitrozemí poloostrova je prošpikováno horskými štíty Kordiller nebo Mackenziho pohoří a na celém území Aljašky najdete bezpočet národních parků. Za zmínku stojí také ostrov Kodiak, kde žijí medvědi Kodiaci. Nejznámějším národním parkem Aljašky je asi NP Denali, v jehož centru stojí hora Mount McKinley.V parku se můžete projet na psím spřežení, pozorovat medvědy, losy, vlky anebo se jednoduše toulat tundrou.

Přečtěte si víc oAljašce v našich článcích a průvodci!

Zamrzlá Aljaška
Mráz na Aljašce: Zamrzlé jezero Mendenhall Lake v nádherné krajině Aljašky je oblíbeným bruslařským rájem. Jeho plocha bez sněhu vypadá jako zrcadlo, protože zamrzla velmi rychle, aniž by sněžilo. Na některých místech blízko okraje jezera můžete dokonce vidět na dno.
Zdroj: Michael Penn/AP

Videa

Články