Aljaška


Aljaška – to je něco docela jiného. Od Spojených států jeoddělena celou Kanadou, a tak se není čemu divit, že na tomhle cípu kontinentupanuje tolik rozdílná atmosféra. Lidé jsou tu nadmíru milí a přívětiví –pomůžou Vám za všech okolností snad proto, že zdejší příroda umí být pořádněkrutá. Právě v tom ale spočívá krása Aljašky – v nedotčené, masovouturistikou nezničené krajině, které si stále žije vlastním životem.

Aljaška je výjimečná hned z několika důvodů:

  •  Aljaška je rozlohou největší stát USA – má vícenež 1 700 tisíc km²
  •  Na území Aljašky se ukrývají rozsáhlé zásobyropy a nerostných surovin
  • Na Aljašce leží nevyšší hora Severní AmerikyMount McKinley, vysoká 6194 m n.m.
  • Na území Aljašky se nacházejí největší pevninskéledovce Severní Ameriky
  • Aljaška ukrývá pře 3 miliony převážněledovcových jezer
Zamrzlá Aljaška

Mráz na Aljašce: Zamrzlé jezero Mendenhall Lake v nádherné krajině Aljašky je oblíbeným bruslařským rájem. Jeho plocha bez sněhu vypadá jako zrcadlo, protože zamrzla velmi rychle, aniž by sněžilo. Na některých místech blízko okraje jezera můžete dokonce vidět na dno. Zdroj: FOTO: Michael Penn/AP

Historie Aljašky: Odpravěkých lidí až ke zlaté horečce

Historie tohoto kousku země je více než zajímavá – prvnímiobyvateli byli zřejmě lidé z doby ledové, kteří sem přišli přes (tehdyzamrzlý) Beringův průliv. Po nich sem připluli Rusové, kteří tu postupně začalirozvíjet obchod s kožešinami. Spojené státy odkoupily od Ruska Amerikuv roce 1867 a na této transakci patřičně vydělaly. Aljaška stála Američany7,2 milionu dolarů a ještě ke všemu tu záhy objevili významné nerostnébohatství.

Největší rozmach čekal Aljašku s nástupem zlatéhorečky, kdy tu, převážně okolo aljašské nejdelší řeky Yukon, byla objevenabohatá naleziště zlata. Rozvíjel se také lov lososů, velryb a později těžbaropy. Dodnes si můžete v městečkách při řece Yukon zkusit vyrýžovat svůjvalounek zlata anebo se vypravit křivolakými stezkami, po kterých chodilikopáči.

Aljaška: Národní parkDenali

Nejlákavější doménou aljašky je ale její příroda. Členitévnitrozemí poloostrova je prošpikováno horskými štíty Kordiller nebo Mackenzihopohoří a na celém území Aljašky najdete bezpočet národních parků. Za zmínkustojí také ostrov Kodiak, kde žijí medvědi Kodiaci. Nejznámějším národnímparkem Aljašky je asi NP Denali, v jehož centru stojí hora Mount McKinley.V parku se můžete projet na psím spřežení, pozorovat medvědy, losy, vlkyanebo se jednoduše toulat tundrou.

Přečtěte si víc oAljašce v našich článcích a průvodci!

Zamrzlá Aljaška
Mráz na Aljašce: Zamrzlé jezero Mendenhall Lake v nádherné krajině Aljašky je oblíbeným bruslařským rájem. Jeho plocha bez sněhu vypadá jako zrcadlo, protože zamrzla velmi rychle, aniž by sněžilo. Na některých místech blízko okraje jezera můžete dokonce vidět na dno.
Zdroj: Michael Penn/AP

Videa

Články