Oregon


NP Crater Lake

Nádherné jezero a park v Oregonu. Zdroj: Bigstock.com

Charakteristika: Bobří stát, jak se Oregonu přezdívá, ukrývámnožství dech beroucích míst, která příroda vykouzlila se skutečnou láskou, ivynikající pivo.

5 nejúsměvnějších faktů

1. Na etiketách lahvového piva jsou zobrazována zajímavámísta Oregonu, takže mohou s trochou nadsázky posloužit jako průvodce.

2. V Hood River nesmíte žonglovat bez písemnéhopovolení.

3. V Portlandu platí zákaz šeptání pod vodou.

4. Ve Stanfieldu mohou z každé sklenice pít maximálnědvě osoby.

5. Během sexu tady nesmíte používat sprostá slova.

Na konci šestikilometrového mostu stojí nejstarší město Oregonu Astoria.Založil jej německý emigrant a obchodník s kožešinami John Jacob Astorv roce 1811. Osada sloužila jako základna a exportní překladiště kůžíbobrů, mořských vyder a jiné srstnaté zvěře, které trapeři sváželiz pobřeží Oregonu, ale i z hlubokého vnitrozemí Utahu, Kalifornie ataké Nevady. Jen pro představu. Evropští a čínští obchodníci tehdy kupovalikožešiny mořských vyder za neuvěřitelných 300 dolarů.

Případně jesměňovali za luxusní zboží, čaj, hedvábí a keramiku,  které žádala bohatáoligarchie v Bostonu a New Yorku. Panenské pobřeží Oregonu bylo vydřím rájem aAstor dobře odhadl budoucí zisky. Během několika desetiletí pohádkovězbohatnul, vybudoval obchodní impérium s vlastním loďstvem a pak jejvýhodně prodal. Díky Astorovým skautům pronikaly k východu zprávy o úrodnépůdě údolí Willamette Valley, kde dnes stojí Portland a hlavní městoSalem. Do zaslíbené kotliny převážně mířily v polovině 19. stoletíkaravany vozů s prvními farmáři (viz Oregonská stezka, Nebraska). Každýdospělý muž dostal zdarma 129 hektarů půdy a manželský pár dvakrát tolik.Oregon tedy sehrál podstatnou roli při osidlování západních území kontinentu.Do Unie byl Oregon přijat v roce 1859.

Skvostnéviktoriánské domy centra nevelké Astorie dokážou návštěvníka vrátit zpět doobchodně příznivých časů 19. století. K příjemné procházce se hodí zejménahistorická čtvrť nalevo od mostu. V muzeu Columbia River MaritimeMuseum (1792 Marine Dr, vstupné: $8) například zjistíme, že v místech,kde se stýká řeka s oceánem, leží přes dvě stovky ztroskotaných lodí. Díkytomu si tohle čilé přístavní místo vysloužilo přezdívku „pohřebiště Pacifiku“.Vrak škuneru Peter Iredale dokonce stále leží na pláži státního parku FortStevens 15 kilometrů západně od města.

Více jakšest set kilometrů oregonského tichomořského pobřeží slibuje svěží jízdu podélširokých pláží a skalních útesů, kde se rozbíjejí vysoké vlny, jejichž tříšťzpůsobuje bílý opar nad zemí. Silnice č. 101 míjí jeden státní park za druhým,ale i kolonie víkendových domů, které patří k oblíbeným místům rekreace,rybaření či pozorování velryb v zamlžených zátokách. Koupání v oceánuje i v létě spíše pro otužilce, neboť voda je ledová a chladné pacifickéklima udržuje teploty mezi 16 až 22 oC. Překrásný je například mys CapeMeares napravo od městečka Tillamook, které se proslavilo výrobouv USA oblíbeného sýru Cheddar. Odbočíme zde na pobřežní komunikacisilničku Bayocean Road a po ní dojedeme k syrovému pobřeží s hustýmporostem smrků Sitka a roztomilým majáčkem Cape Meares Lighthouse. V nejzaššímcípu uvidíme v oceánu tři skaliska Three Arch Rocks, na nichž sevyhřívají ptáci a lvouni hřivnatí. Tito příbuzní lachtanů rádi odpočívají i napísečných naplaveninách přímo u břehu.

Dalšíz kouzelných úseků začíná hodinu jízdy od Newportu, v přímořskémměstečku Yachats. Ani zde, podobně jako v drtivé většině malebnýchrybářských osad, nechybí stylová kavárna s rybárnou a výhledem na moře. Odva kilometry níže se můžeme vydat na krátkou vycházku (3,5 km) k vrcholupahorku Cape Perpetua Overlook - jinak nejvyššímu bodu oregonskéhopobřeží, z něhož je nádherný výhled na vlny valící se skalnatou zátokou aúzkými kanály. Ve státním parku Devil’s Elbow (17 km jižněji) opětpotkáme lvouny. Můžeme se za nimi dokonce vypravit výtahem do obrovskýchsedmdesát metrů hlubokých skalních dutin Sea Lion Caves, kde přežívápočetná kolonie těchto směšně chraptících zvířat (vstupné: $12).

Po průjezduměstečka Florence s galeriemi, kavárnami a obchůdky cesta nejdřívepřejede řeku Siuslaw River a pak vstoupí do pásma vysokých písečných dunOregon Dunes National Recreation Area, které se táhnou 80 kilometrů najih, až do městečka Coos Bay. Některé z písečných vln dosahujívýšky 16 metrů a jejich vrcholky jsou z větší části zarostlé vegetací. Jdetedy o přírodní souhru dun, lesa, rostlin – mezi nimi i masožravé lilie cobra- a skrytých jezírek. Výletníci jezdí hlavně do rezortu Siltcoos. Odzáří do března zde spatříme majitele terénních vozů, jak parkují své plechovémiláčky přímo na širokých a odkrytých plážích. Tuhle kratochvíli, dalekotypičtější pro atlantické pobřeží, chtějí zákonodárci v budoucnu úplnězakázat.

Za městečkemBandon v jižní části oregonského pobřeží uhne cesta trochu dovnitrozemí, kde se objeví rozsáhlé močálovité plochy a plantáže brusinek. Napodzim zde uvidíme kráčející farmáře ve vysokých holínkách při sběru těchtokyselých dobrot. Oblast zemědělských usedlostí zvolna skončí u přístavu PortOrford. Odtud se cesta zvedne do výšek hornatého pásma Coast Range.Silnici v těchto místech dělí od mořské hladiny stovky metrů prudkéhosrázu, do něhož kdesi dole v hloubce naráží neúnavné vlnobití. Za státnímparkem Humbug Mountain sklouzne cesta opět dolů k oceánu, alekrajinná scenerie si zachová opuštěný a strohý ráz. S příjezdem doměstečka Wedderburn vstoupíme do údolí Rogue River Valley, kteréprotíná jedna z nejhezčích řek Oregonu Rogue River. Vzhůru protijejímu proudu vyjíždějí motorové čluny některé z místních agentur (např.Jerry’s Jet Boats, 800-451-3645) a vozí turisty hluboko do vnitrozemí, kde řekateče mezi vysokými a divokými stěnami úzkých kaňonů. Před stopadesáti lety sev nepřehledných stržích schovávali před armádou Indiáni kmene Takelma.Francouzští trapeři jim říkali coquins, anglicky rogues – ničemové, kvůliotevřené nenávisti k bílým lovcům, později osadníkům a zlatokopům. Pomnoha měsících strádání a hladové mizérie zakopali Indiáni válečnou sekyru avzdali se.

Bydlenípodél oregonského pobřeží
V zásadě platí, že u pobřeží je dráže a i nejlacinější motely přijdou na $60-85za pokoj. Laciné kempy najdeme ve státních parcích, kterých jsou po cestědesítky.
Hotely/motely: ESO travel, 233 377 711, ubytovani@esotravel.cz

 

Videa

Články