Kalifornie


Kalifornienení pouze jedním ze států Unie. Pro mnohé Američany je mýtem o zrození moderníAmeriky. Možná také šťastnou hvězdou, která jako maják na tichomořském pobřežíukazovala cestu milionům přistěhovalců k novému životu. Ve státu větším nežVelká Británie je pro každého něco. V Kalifornii objevíme třpytivou fasáduúspěchu měst na pobřeží, elitářskou kulturu mercedesů a BMW v Los Angeles nebotaké uvolněné klima San Franciska. Průvodce po Kalifornii.

Kam v Kalifornii

Několikminut jízdy od přelidněných měst se ocitneme na obyčejném, ryze agrárnímvenkově. Cestovatelských možností je nespočet. Turisté zpravidla za týdenstihnou koupání v Kalifornii na prosluněné pláži, horskou túru v Sierra Nevaděa ještě propotit triko v pusté poušti Údolí smrti. Historie Kalifornie jestejně pestrá jako rozmanitost jejích životních stylů a přírody.

Španělskýobjevitel Juan Rodríguez Cabrillo proplul podél kalifornského pobřeží vroce 1542. Před ním zde žádný jiný Evropan nebyl. Rodríguez často zastavoval azabíral novou zemi pro španělskou korunu. O čtyřicet let později zopakovaltotéž mořeplavec Francis Drake. Zabíral také, jenže pro anglickou královnu.Bezmála dvě stě roků se nedělo nic. Španělé se probrali až kolem roku 1760, kdyse do Kalifornie začali ze severu tlačit Rusové, kteří zde pásli po cennýchkožešinách tuleňů a mořských vyder. Aby předešli koloniálním choutkám ruskéhocara, vybudovali Španělé mezi San Diegem a nynějším San Franciskem přes dvacetmisijních stanic s vojenskými posádkami a fakticky založili provincii AltaCalifornia. Jenže ani řetězec pevností nedokázal zastavit britské, francouzské aamerické obchodníky, kteří vesele obchodovali přímo pod hlavněmi děl, které takna ně nemohly mířit. Roku 1825 byla moc Španělů na západě amerického kontinentuzlomena a Kalifornie přešla do rukou Mexika. V těch se však ohřála jen dobřezna 1848, kdy po bleskové válce s Mexikem padla do klína rozpínavémuamerickému státu. Američané mohli být spokojeni. S Kalifornií získali i Texas aNové Mexiko – dohromady téměř čtyři miliony čtverečních kilometrů půdy a k tomutichomořské přístavy San Diego, Monterey a San Francisco.

Zlatý sen

Mezitím se vúpatí pohoří Sierra Nevada u řeky American River zrodil sen oZlatém státu – Golden State. Tesař z Pensylvánie James Marshallzde v lednu 1848 při běžné údržbě malé vodní pily objevil zlaté valouny. Zprávyo nálezech byly tak fantastické, že jim zpočátku nikdo nevěřil. Šílenstvízačalo, až když vykutálený trhovec Sam Brannan běžel ulicemi San Franciska slahví zlatého prachu a řval: „zlato, zlato u Americké řeky“. Brannan předtím veměstě a okolí skoupil lopaty, pánve a sekyry a pak je prodával stisícinásobnými zisky. Muž, který nevytěžil jedinou unci zlata, se později stalnejbohatším mužem Kalifornie. „Štěstí leží na zemi a je ho tolik jako bláta naulicích,“ psal The New York Tribune. Noviny měly pravdu, neboť zlato leželovolně v potocích a říčkách nebo jen nehluboko pod povrchem. Zpočátku stačilojen nepatrné úsilí a lidé se koupali v bohatství. Na to ovšem Amerika jenčekala. Zlatá horečka zachvátila zemi. Desítky tisíc lidí zamířily doKalifornie po nově ustavené Oregonské stezce a na lodích přes Panamskoušíji. Za nimi kráčela železnice a průmysl. V horách mezitím rostly nové osady,které ovšem vedle horníků potřebovaly i kuchaře, hospodské, prostitutky,dopravce a řemeslníky. Krejčí Levi Strauss například zpevnil kapsypracovních kalhot kovovými cvočky, aby se netrhaly pod vahou horniny. Tahledrobná inovace změnila vývoj americké i světové módy a udělala ze Strausseboháče. Podobných šťastlivců byly desítky, stovky. Měli jedno společné –vydělávali důvtipem, nikoli lopatou. Příliv dobrodruhů i obyčejných lidí nazápad neustal ani po vyčerpání zlatých zásob. Po kalifornském zlatu přišlonevadské stříbro. Pak nálezy v Kolorádu a s koncem století úžasné objevy dalekona severu na řece Yukon. Každý chtěl být u toho. „Díky kalifornskému snu ozlaté příležitosti se Amerika ocitla v plném pohybu. Díky tomu je v KaliforniiHollywood nebo třeba Silicon Valley (Křemíkové údolí),“ tvrdí historička SylviaSun-Minnicková.

 

Videa

Články