Kudy v Americe chodil Jára Cimrman

Města: 
"Kdy zase budeš skákat po státech, prevíte?" ptal se v jednom dopise svého přítele Cimrmana vynálezce Thomas Alva Edison. Z korespondence vyplývá, že se největší Čech při svých cestách dostal i do USA. Ale kudy vynálezce stroje na výrobu samorostů a autor pohádkového hororu O třinácti tchyních vlastně kráčel?
Manhattan Zeppelin
New York v první polovině dvacátého století, z výšky z řiditelné vzducholodi vlastní konstrukce jej sleduje hrabě Ferdinand von Zeppelin.
Zdroj: U.S. Naval Historical Center

"Nový York a Liptákov, mé obce nejmilejší," napsal Jára Cimrman a není se mu co divit. Už při příjezdu do největšího města musel být učarován. Impozantní pohled na sochu Svobody a neobvykle vysoké domy si získaly i velkého myslitele. A on si získal přízeň Američanů, tedy alespoň jednoho z nich, zmíněného Edisona.

Američané o Cimrmanovi mlčí z technických důvodů

Chcete-li se podívat na svědectví o přátelství velikánů světových dějin, vydejte se na adresu 37 Christie Street v Edisonu ve státě New Jersey. Tam stojí Edisonovo muzeum. Při naší návštěvě jsme ho procházeli s tužkou a blokem a dělali si čárky u každé z expozic, v níž bylo zmíněno jméno Cimrman. Přátelé, ani jednou! A přitom právě náš velikán Edisona k některým vynálezům Edisona inspiroval a s některými přišel na patentový úřad jen pár minut po Američanovi.

Muzeum má otevřeno od úterka do soboty od deseti do šestnácti hodin. Kdyby obsahovalo i sekce o Járovi Cimrmanovi, prodloužila by se jeho otevírací doba, vzhledem k šíři mistrových zájmů, o minimálně patnáct hodin. Na to ovšem nemá muzeum prostředky a prostory. Cimrman je tak vynechán pravděpodobně jen z kapacitních důvodů.

Socha svobody

Symbol Ameriky, který spatřil i Jára Cimrman. Zdroj: ESO travel

Cimrmanovy kontakty v Americe

  • V době, kdy se ocitl největší Jaroslav všech dob na vrcholu sil, budovaly Spojené státy panamský průplav. Cimrman vypracoval plán na vykolíkování stavebních parcel a složil k příležitosti otevření kanálu operu. Logicky tedy předpokládal, že díky tomu se stane hlavním architektem stavby.  Nestalo se tak, na pozici byl jmenován G.W. Goethals. Při vyjednávání ale vyšlo najevo, že Cimrman má v USA známé, kteří jsou ochotni za něj bojovat, především Jim Hronek, velice podnikavý obchodní cestující s pánskými vestami obchodního domu Westinghouse a washingtonský cukrář George Kulikowski, který marně nosil do Bílého domu indiány, aby získal prezidenta na Cimrmanovu stranu.
  • Ale copak Panamský průplav, ale jmelí! Všimli jste si, kolik se ho letos urodilo?

Muzea možná trochu podceňují přínos vídeňsko – českého velikána, ale noviny si ho všimly. New York Herald Tribune, který v jednom úvodníku označil Edisona ve srovnání s Cimrmanem jako technika druhé kategorie, patřil k prvním. Stalo se tak po dovolené jeho redatora v České republice. Navštívil při ní i představení divadla nesoucího géniovo jméno. Kdosi z přítomných mu ovšem při vysvětlování fenoménu J.C. namluvil, že nikdy neexistoval. Novinář tak tento blud otiskl i v americkém deníku.

Cimrmana si všiml i kolega génius Albert Einstein. Hojně si spolu dopisovali.  Je pravděpodobné, že během géniovy cesty do Ameriky se oba velikáni setkali. Ve státech New York a New Jersey (kde Einstein dožíval a zemřel) se zdržoval jak Einstein, tak Edison. Drobný škudlil Jára Cimrman se určitě zaradoval, že oba pánové, s nimiž se chce setkat, pobývají tak blízko od sebe, ušetří tedy peníze za dopravu. Kdo se porozhlédne po New Jersey, určitě zjistí že se tu někde (možná v místě, kde Einstein zemřel – v Princetonu) Jára pohyboval.

Kapitol

Ani v Kapitolu, podobně jako v Bílém domě, neuspěli Cimrmanovi přátelé při jednání se zatuchlou americkou byrokracií o angažování největšího z Čechů jako hlavního architekta stavby Panamského průplavu. Zdroj: ESO travel

Kde možná Cimrman zanechal stopu

V kruzích literárních odborníků se všeobecně ví, že Jára Cimrman během svého pobytu u kmene Huronů, kteří sídlili poblíž jezera Ontario, napsal hru Opeřený had. Méně známý fakt je, že s indiány s oblibou, alespoň jednou, možná podnikal i cesty po okolí jezera. Tak se mohl dostat třeba k Niagarským vodopádům nebo k Thirty Mile Point Light, majáku vzdáleném přesně třicet mil od řeky Niagara. Tato neobvyklá turisty navštěvovaná stavba byla na konci devatenáctého století vybudována z ručně opracovaného kamene. Nikdo doposud nepodal důkaz toho, že žádný z kamenů neopracovával právě Jára Cimrman. Pokud tedy náhodou někdy půjdete okolo tohoto majáku, vyfoťte si každý kámen. Možná zvěčníte kus, kterého se dotýkala ruka génia.

Podívejte se na videa z míst, kde Jára Cimrman pravděpodobně nikdy nebyl:

Chcete-li mít pravidelný přísun informací o návštěvy hodných místech v Americe, přidejte se mezi naše fanoušky na našem facebookovém profilu. 

Autor: Jan Švestka Po, 04/01/2013 - 09:29

Zájezdy do této oblasti

Metropole východu USA a Kanady

Z New Yorku do Montrealu

již od
55 990,-

Velká cesta velkou zemí

Napříč USA aneb od Pacifiku k Atlantiku

již od
83 990,-

Města a příroda východu USA

New York – Niagarské vodopády – Washington D.C.

již od
39 990,-