Na skok do Zkamenělého lesa

Štěstí, že příroda nadělila rovinám východně od města Holbrook Národní park Petrified Forest - Zkamenělý les. Třísetkilometrový úsek dálnice I-40 mezi novomexickou hranicí a Flagstaffem totiž znudí otrlé šoféry i bystré pozorovatele. K příjezdu do rezervace použijeme výjezd č. 311, který ústí u návštěvnického centra.
Painted Desert
Painted Desert
Zdroj: Paul Fundenburg

Asfaltová silnice učiní nejprve oblouk severem rezervace s vyhlídkami na Malovanou poušť - Painted Desert. Erozí obnažené útesy popelavého pískovce v poušti doplňují černé vrstvy bohaté na uhlík, rudé naplaveniny a načervenalý krevel. Před 250 miliony lety se v bažinatém povodí řek Puerco River a Little Colorado a v lesích borovicím příbuzných stromů proháněli prehistoričtí ještěři. Tlení padlých dřevin zpomalovaly nánosy bahna a sopečného popílku. Kmeny postupně sytily křemičité silice, které nakonec dovršily chemický proces zkamenění. O pár stovek milionů let později vítr a déšť trpělivě zapracovaly na odkrytí fosilií v jižní části rezervace. Místa jako Blue Mesa, Jasper Forest, Crystal Forest, Giant Logs a Long Logs zavedou k samotným nalezištím zkamenělých stromů, jejichž kmeny se jaksi nedopatřením povalují ve zvlněném erodujícím terénu. Krátká stezka Agate House Trail, prakticky na konci parku, končí u zbytků tisíc let starého indiánského puebla postaveného z kamenných kmenů duhových barev. Strážci parku dávají zvlášť velký pozor na to, aby lidé zkamenělé dřevo nekradli. Když někoho nachytají, slibují pokutu $500 nebo vězení, případně obojí. (www.nps.gov/pefo, Visitor Centerv – denně: 8-16 hod, vstupné: $10/vůz, Park Pass lze uplatnit, kemp: není)

Hotely/motely: ESO travel, 233 377 711, ubytovani@esotravel.cz
Kemp: KOA – Holbrook, 102 Hermosa Drive, res: 800-562-3389, $20/stan/2 osoby

Podél dálnice I-40

K 170 metrů hlubokému a více jak jeden a půl kilometru širokému kráteru Meteor Crater, do něhož by se vešlo dvacet fotbalových hřišť, vede dobře značená odbočka z dálnice I-40 (výjezd č. 233). Gigantická díra je výsledkem kosmické kolize meteoritu, který skřížil svou dráhu s arizonským územím před zhruba 22 tisíci roky. Ačkoli je kráter v soukromých rukou rodiny jeho objevitele Daniela Barringera, využívala jeho nerovného dna americká NASA k tréninku astronautů mířících k Měsíci. Návštěvnické středisko nabízí i poutavou animaci srážky. (Visitor Center – denně: 6-18, zima 8-17 hod, vstupné: $15)

V okamžiku příchodu prvních osadníků z Bostonu v roce 1876 se Flagstaff stal důležitou přepravní křižovatkou. Později město protla legendární silnice Route 66, která otevřela zemi automobilismu a nyní jím vede důležitá mezistátní dálnice I-40. Více jak sto let také ve Flagstaffu houkaly vlaky železnice Santa Fe Railroad. Městu chybějí pozoruhodná místa či historické pamětihodnosti. Místo nich má přívětivou atmosféru s mnoha restauracemi, bary a kavárnami - hlavně severně od nádraží mezi bloky domů z rudě pálených cihel. S mnoha hotely, supermarkety a levnými motely poskytne solidní útočiště k průzkumu okolí a zejména arizonské atrakci číslo jedna - Velkému Kaňonu.

Autor: admin Po, 06/22/2009 - 00:00

Zájezdy do této oblasti

Americký západ - zlatý okruh

16 dní letecky - města v záři slunce a přírodní divy USA

již od
63 490,-

Velké jižní dobrodružství

Velké jižní dobrodružství – Texas, Nové Mexiko, Arizona

již od
79 990,-

To nejlepší z USA

20 dní letecky - z New Yorku do Kalifornie

již od
80 490,-