Arizona


Stejně jako v případě Nového Mexika je i moderní historie Arizony psána španělským perem. Prvním Evropanem na půdě nynější Arizony byl mořeplavec Álvar Núñez Cabezade Vaca, který v roce 1528 ztroskotal u břehů Mexického zálivu. Odtudputoval Cabeza s několika druhy osm let do Mexico City. Strastiplná odyssea jejpřivedla i na území Arizony a přinesla zprávy o nových územích. Další expediceuž doprovázeli katoličtí misionáři. Pokusy osvítit Indiány však většinouskončily jejich zavražděním.

Nesmělákolonizace pokračovala zakládáním misijních posádek a potyčkami převážněs Hopii, Navahy a později i Apači. S prvními úspěchy se mohl pochlubit ažitalský jezuita a kartograf ve španělských službách Eusebio Francisco Kino.V letech 1692 až 1711 zasel křesťanství hlavně v jižních částechArizony mezi lidmi kmene Yaqui, Pima a Yuma. SlábnoucíŠpanělsko ztratilo během dalšího století kontrolu nad arizonským územím, čehožvyužili Indiáni a vyplenili - až na výjimky - všechny španělské osady a misijnístanice. V roce 1824 přešla Arizona do rukou Mexika.

Ne nadlouho, neboťmladá a rozpínavá americká Unie už hezkých pár let pásla po jižních územích.Vojenské manévry amerických vojáků na východ od Rio Grande přerostlyv roce 1846 ve válku s Mexikem. Téhož roku obsadil čistěmormonský pluk Tucson a vztyčil v něm vlajku USA. Zbývající územíArizony, které Američané nedobili, koupili později za deset milionů dolarů -tzv Gadsdenova koupě.

 

Videa

Články