Nejvyšší budova západní polokoule stojí od letošního roku v New Yorku

Města: 
11. září dopadaly stíny v New Yorku leckam, ale na jedno místo určitě ne. To místo najdeme v One World Trade Center, v budově, která nyní stojí na místě tragicky padlých dvojčat World Trade Center. Onen prostor bez stínů je záměrem architektů, kteří takto vzdali hold zemřelým při známé katastrofě.
one-world-trade-center-1
72 Vesey Street, New York City. To je adresa gigantické stavby One World Trade Center.
Zdroj: Siriusly (Wikimedia Commons)

Práce na OWTC ještě úplně neskončily, nicméně stavba už stojí, dlouhatánská špička je na svém místě, takže nové obchodní centrum už se svou výškou zapsalo do statistik. Co se týká výšky budovy, tak v celosvětovém měřítku na čtvrté místo, v rámci západní polokoule dokonce úplně na čelo. Celkově centrum měří 541,3 metru

1World Trade Center je symbol. Ale čeho?

Možná vás napadne, proč vlastně Američané nepostavili úplně nejvyšší budovu na celém světě. Předběhli by tím třeba i nejvyšší budovu Mekky, což by bylo jistě pikantní. Ona výška ale má svou symboliku. Pravda, v údaji 541 metrů toho moct vyčíst nejde, ovšem nezapomeňme, že v USA se měří ve stopách a v těch výška činí 1776. Toto číslo koresponduje s rokem vyhlášení nezávislosti Spojených států.

Symboliky je v gigantické stavbě dost. Už před vstupem do mrakodrapu musíme projít kolem pomníků připomínajících více než 2500 lidí, které stálo neštěstí v roce 2001 život. Při pohledu na střechu zase odhalíme, že je mírně vychýlená k východu, tak jako pochodeň sochy Svobody. Kromě letadlových útoků se tak OWTC snaží připomenout bytostně americké věci, události a čísla.

one-world-trade-center-2

Hromy a blesky nové obchodní centrum neskolí. Je konstruováno, aby odolalo velmi tvrdým přírodním podmínkám, ale třeba i nárazu letadla. Zdroj: Anthony Quintano (Flickr)

Mrakodrap se zahradou a větrnou turbínou se plní

Vedle symbolických připomínek se stavba honosí celou řadou zajímavostí jako třeba zahradou v horním patře, úctyhodných 104 pater nebo třeba energetickým systémem poháněným větrnými turbínami umístěnými v budově. Nevídaná je také rychlost, s jakou se kancelářské kapacity mrakodrapu zaplňují. V úhrnu jich je k dispozici čtvrt kilometru a v již polovině roku jich byla polovina rozebrána.

Zcela opačný osud potkal kdysi Empire State Building, která bývala nejvyšší budovou USA i světa více než čtyřicet let. Dostavění se dočkala roku 1931, pouhé dva roky po krach na newyorské burze, a dlouhou dobu nemohla přilákat dost nájemníků. Lidé jí proto začali přezdívat Empty State Building (empty = prázdná). Dnes je z ní obdivovaný a hojně navštěvovaný architektonický skvost.

Podívejte se na další články z New York City:

Nejvyšší budova Ameriky je zase na Manhattanu díky šílenému architektovi

V souvislost s Empire State Building One World Trade Center musíme zmínit ještě něco: budova vrátila titul nejvyšší stavby USA zpět na Manhattan. Do té doby jej držela chicagská Willis Tower, dříve známá jako Sears Tower. Nové světové obchodní centrum ji ovšem trumfnulo o přibližně 110 metrů. Může za to především špička, která měří 120 metrů. Prodloužený vrchol, jenž většinou nemívá valné praktické využití, se stal v poslední době hlavním nástrojem boje o titul nejvyšší budovy světa, což se mnoha architektům nelíbí.

one-world-trade-center-3

Stavba nejvyšší budovy Ameriky z pohledu helikoptéry. One World Trade Center je ta nejvyšší budova, na které trůní jeřáb. Zdroj: David Jones (Flickr)

Architektu OWTC Danielu Libeskindovi to ale nevadí, a tak právě díky špici dosáhl kýžené výšky 1776 stop. Tento pán vůbec nemá s netradičními řešeními problém a jeho díla proslulé různě zakřivenými zdmi vyvolávají diskuse po celém světě. Má za sebou například zrealizované projekty mediálního centra univerzity v Hongkongu, židovského muzea v Berlíně či další muzea v Londýně, Drážďanech a na mnoha dalších místech.

Kdo se chce na to, co vyrostlo na legendárním nultém podlaží dvojčat nazývaném „Ground Zero“ podívat zvenku, může už dnes. Dovniř se však dostane až někdy na začátku roku 2014, tehdy by se centrum mělo otevřít pro veřejnost.

Autor: Jan Švestka Čt, 10/24/2013 - 12:55

Zájezdy do této oblasti

Velká cesta velkou zemí

Napříč USA aneb od Pacifiku k Atlantiku

již od
83 990,-

To nejlepší z východu USA

Z New Yorku na Floridu.

již od
56 990,-

Metropole východu USA a Kanady

Z New Yorku do Montrealu

již od
55 990,-