Úchvatné zázraky Sierra Nevady

Yosemite NP – Kings Canyon NP – Sequoia NP
Yosemite Valley
Yosemite je nejvyhledávanějším parkem Kalifornie. Nejen kvůli svým krásám, ale zčásti i proto, že je snadno přístupný ze San Franciska
Zdroj: Chris M

Souvislé pásy hřebenů pohoří Sierra Nevada se zvedají na jihovýchodě Kalifornie v Mojavské poušti a pak se táhnou 640 kilometrů napříč Kalifornií k severu, kde srůstají s horami Cascade Range. Tahle téměř neprostupná, místy až 130 kilometrů široká hradba žuly a břidlice, je plna divoké přírody, jejíž podstatná část leží mimo dostupné trasy. Na západní hraně pohoří vznikly tři národní rezervace - Yosemite, Kings Canyon a Sequoia. Pouze Yosemitem ale prochází asfaltová silnice č. 120, která ústí na východních svazích Sierra Nevady poté, co se protáhne horským průsmykem Tioga Pass ve výšce 3031 metrů.

Národní park Yosemite

Yosemite je nejvyhledávanějším parkem Kalifornie. Nejen kvůli svým krásám, ale zčásti i proto, že je snadno přístupný ze San Franciska (4,5 hodiny jízdy). Má také tu výhodu, že dokáže uspokojit autoturistu i náročného horala. V létě se raději připravme na brutální návaly, obsazené kempy a také silniční zácpy. První kroky mnoha návštěvníků přijíždějících od západu vedou většinou na vyhlídku Glacier Point ve výšce 2199 m. Odtud se z ptačí perspektivy otevře omračující panoráma Yosemitského údolí – Yosemite Valley, které zde v dávnověku vyřezaly ustupující ledovce. Z kilometrové výšky uvidíme přímo pod sebou tenkou stužku řeky Merced River. Naproti se tyčí obrovitý žulový dóm Half Dome s chybějící polovičkou. Za ním pak ustupují další velikáni Sierra Nevady až k horizontu na východě. Po pravé straně jsou v oblacích vodní tříště vidět hučící vodopády Vernall a Nevada Falls. K oběma se snadno dostaneme populární pěšinkou Mist Trail z turistické základny Yosemite Village. Tady objevíme například návštěvnické středisko, poštu a také muzeum s fotografiemi vynikajícího krajináře Anselma Adamse. Velmi krátká a oblíbená stezka vede od hotelu Yosemite Lodge k patě horské stěny, z jejíhož vrcholu se do hlubiny řítí dvoudílný vodopád Yosemite Falls. Padá z výšky 739 metrů a je největší v celé severní Americe. Jiný žulový kolos El Capitan stoupá k nebi na západě Yosemitského údolí. Mezi horolezci je o něj takový zájem, že v létě čekají dvoudenní frontu, než se na stěně uvolní místo. Na křižovatce poblíž Crane Flat rostou v lesíku Tuolumne Grove sekvoje obrovské. U jižní brány, v háji Mariposa Grove, jsou tyhle obrovité stromy největší. Yosemitská rezervace je protkána dvanácti sty kilometry přírodních tras, které vyhoví trénovaným sportovcům i vyloženým amatérům. Podrobnou mapku získáme v jednom ze čtyř informačních středisek. Na východ, do vyšších partií národního parku, nás přivede silnice č. 120 neboli Tioga Road. Po levé straně vozovky se tady rozprostírají subalpínské louky Tuolamne Meadows. Po celé léto, kdy jimi protékají potoky živené tajícím sněhem, jsou rájem batohářů a rybářů lovících v bystřinách a horských plesech pstruhy. Louky jsou v téhle době plné života, který spěchá, aby co nejlépe využil krátké yosemitské léto.

Silnice pokračuje dál na východ a průsmykem Tioga Pass sestoupí do kotliny Mono Basin k čarokrásnému jezeru Mono Lake. Cesta na druhou stranu Sierra Nevady je zpravidla kvůli metrům sněhu uzavřena až do konce června.

Při kempování, vaření a skladování potravin je nutné udržovat čistotu a dbát stanovených pravidel. V rezervaci jsou totiž černí medvědi. Někteří huňáči si navykli chodit na lup právě do stanových táborů.

Praktické informace: www.nps.gov/yose, cena: $20/vůz; Park Pass lze uplatnit; kempy: v parku je celkem 13 kempů, bývají ovšem obsazeny už během dopoledne, větší šance jsou ve White Wolf a Porcupine Flat, rezervace je možná na tel: 800-436-7275, 301-722-1257, nebo on-line: http://reservations.nps.gov; cena: $5-20/stan

Národní parky Kings Canyon a Sequoia

Národní park Kings Canyon východně od Fresna je dobrou volbou pro ty návštěvníky, kteří chtějí aktivně odpočívat v panenské přírodě Sierra Nevady, ale vadí jim přitom lidí v Yosemite nebo sousední rezervaci Sequoia. Do rezervace vede z návštěvnického střediska Grant Grove Visitor Center silnice Kings Canyon Scenic Byway. Během necelé hodinky sestoupí cesta serpentinami, které berou dech o neskutečných 609 výškových metrů až na dno hluboké rokle, kterou protéká řeka Kings River. Napravo i nalevo jsou jen svislé zdi hor, až bolí za krkem z věčného zaklánění hlavy. Okraje tohoto kaňonu leží o dva a půl kilometrů výše. Je tedy vůbec nejhlubším kaňonem ve Spojených státech. Pokud neplánujeme delší návštěvu, můžeme se alespoň zastavit u vodopádu Roaring River Falls, který leží jen pár stovek metrů od silnice. Najdeme zde čtyři velké kempy, které i v čilé letní sezóně zejí prázdnotou.

Hlavní atrakcí Národního parku Sequoia jsou bezesporu lesy sekvojí obrovských (sequoiadendron giganteum), které jsou nejmohutnějšími živoucími organismy planety. Kdo nikdy předtím neviděl tyhle obrovité stromy na vlastní oči, zůstane při pohledu na ně stát s otevřenými ústy. Sekvoje váží obvykle 600 tun, dorůstají do stametrové výšky a běžně se dožívají věku 3200 let. Více jak polovina těchto rostlinných velikánů roste právě v rezervaci Sequoia. Štíhlejší příbuzné Redwoods na severním pobřeží Kalifornie jsou dokonce ještě o něco vyšší, ale ne tak robustní. Krále mezi králi spatříme na místě Giant Forest čtyři kilometry jižně od návštěvnického střediska Lodgepole Visitor Center. Je jím gigantická sekvoje General Sherman Tree. Obvod stromu je 32 metrů a jeho váhu odhadují přírodovědci na 1385 tun. Kromě člověka neexistuje nic, co by ohrožovalo existenci těchto sekvojí. Tlustá kůra je bezpečně chrání před požáry, hmyzem i parazitujícími houbami. Na překážku může být jen výška a váha, neboť mělký kořenový systém někdy neudrží hmotu dřevin. Strom se pak jednoduše vyvrátí. Cestou k vyhlídce Moro Rock mineme několik takto padlých kmenů.  Například bizarní Auto Log s parkovištěm vybudovaným na vrcholu vyvráceného velikána nebo Tunnel Log, kde je naopak v podobném kmeni vydlabán tunel, kterým projíždějí vozy. Na vrchol žulového bloku Moro Rock vede krátký chodníček přímo z parkoviště. Na vrcholu je malá terasa s naprosto strhujícím výhledem do údolí přiklopených k západní hraně Sierra Nevady. Odtud se můžeme vydat ke Crescent Meadows a pak na velmi hezký pěší výlet (10 km) k sekvojovému háji Senator Group.

Praktické informace: www.nps.gov/seki; vstupné $10/vůz, Park Pass lze uplatnit, vstupné platí i pro Kings Canyon NP; kempy: Dorst Creek Campground, Lodgepole Campground, cena: $16/stan, rezervace možná na tel: 800-365-2260, nebo v on-line rezervacích na oficiální stránce správy národních parků USA - oba bývají brzy obsazené; kempy Buckeye Flat $15, Cold Springs $8 a Potwisha Campground $14 rezervovat nelze.

Autor: admin So, 12/10/2011 - 16:40

Zájezdy do této oblasti

Města a příroda západu USA

12 dní letecky - na skok do měst a národních parků západu

již od
51 990,-

Americký západ - zlatý okruh

16 dní letecky - města v záři slunce a přírodní divy USA

již od
63 490,-

Velká cesta velkou zemí

Napříč USA aneb od Pacifiku k Atlantiku

již od
83 990,-