Ze Santa Fé do lidnatého Albuquerque a dál na západ k hranici Arizony
Santa Fé
Bez ohledu na to, v kterém ročním období zavítáme do novomexické metropole, budeme odjíždět nadmíru spokojeni. Santa Fé je opakem stísněných betonových aglomerací a v žebříčku turistické oblíbenosti sahá k nejvyšším příčkám. Úchvatného pohoří Sangre de Christo jen přikrášluje přirozený půvab tohoto starého města. Santa Fé je architektonickou zajímavostí. Nejen kvůli udržovaným historickým stavbám z dob španělské vlády, ale také kvůli zákonu z roku 1958, který nařizuje jednotný sloh města. V Santa Fé se nesmí žádná novostavba zásadně odklonit od tzv. španělsko-pueblového stylu, v němž převládá tradičně červený materiál adobe – směs hlíny, vody a slámy. Odpůrci zákona říkají, že v zásadě dobrý úmysl skončí nepochopením, neboť na klišé není nic hezkého.
Kam se vydat ve státě Nové Mexiko
Většina návštěvníků nejprve zamíří do střediska Department of Tourism (491 Old Santa Fé Trail, denně: 8-19 hod) uprostřed města, kde můžeme i zaparkovat. Úředně na půl hodiny, nikdo ale vozy nekontroluje. Odtud vyjdeme zadním východem a napravo spatříme kostelík Mission of San Miguel of Santa Fé. Pochází z roku 1610 a patří k nejstarším svatostánkům v USA. Původní velikosti modlitebny odpovídají zbytky obvodových zdí, které přežily požár a rabování Indiánů v roce 1680. Ulicí Old Santa Fe Trail překročíme řeku Santa Fe River a přijdeme k náměstí The Plaza s atmosférou domorodých prodavačů a fajnových restaurací. Indiáni nabízejí zboží v podloubí paláce Palace of the Governors, který dominuje severní straně náměstí. Snaží se směnit nějaký ten dolar z peněženky turistů za náramky, řetízky, spony a jiné ozdobné předměty. Jsou však nedůtkliví, chceme-li je vyfotit. Je udivující kolik galerií a krámků s nepřeberným množstvím ručně vyráběných šperků, koberců, obrazů či starožitností v Santa Fé nalezneme. Pouhým prohlížením výkladních skříní můžeme strávit celé hodiny. V mnoha případech spojuje nabízené výrobky jeden společný jmenovatel: jsou z Mexika.
Palace of the Governors pochází z roku 1610 a býval sídlem španělské úřední správy. Nyní v něm nalezneme Museum of New Mexico. K areálu patří rovněž další objekty - Museum of Fine Arts (107 West Palace Ave), Georgia O'Keeffe Museum (217 Johnson Street), Museum of International Folk Art (706 Camino Lejo) – všechny s obrazy moderních malířů - a nakonec Museum of Indian Arts and Culture (710 Camino Lejo) a Wheelwright Museum of the American Indian (704 Camino Lejo) s uměním indiánských kultur. Měli bychom také navštívit kostel Cathedral of St. Francis of Assisi z roku 1886. Kombinuje prvky adobe a románského slohu. Šlo o vůbec první arcibiskupství na západ od řeky Mississippi.
Hotely/motely: | ESO travel, 233 377 711, ubytovani@esotravel.cz |
---|---|
Kempy: | KOA – Santa Fe, 934 Old Las Vegas Hwy, res: 800-562-1514, 17km východně od Santa Fé po dálnici 25, exit 290 |
Jídlo: | Lola’s Cafe Libertad, 311 Old Santa Fe Trail, levná moderní restaurace s kubánskými dekoracemi, Mu du nodles, 1494 Cerrilos Rd, vegetariánská jídelna, Ore House on the Plaza, 50 Lincoln Ave |
Bar: | Cowgirl Hall of Fame, 319 S Guadalupe St, velmi navštěvované místo s kvalitními a hlavně živými muzikanty; dobrá volba, když dostaneme chuť na jedno dvě piva |
Zhruba 15 kilometrů od Santa Fé odbočí z dálnice I-15 malebná cesta (silnice č. 14) novomexickým venkovem. Cestou polesím Cibola National Forest potkáme městečka, která pamatují doby, kdy se v přilehlých horách těžilo zlato. Kupříkladu v Cerrillos bývalo 21 salonů a čtyři hotely. V ovzduší zlaté horečky vyrostla i městečka Madrid a Golden. Ani po sto letech se příliš nezměnila. Filmaři z Hollywoodu si tady proto podávají ruce. Jízda pokračuje k odbočce se silnicí 536, po níž pak šplhá strmě vzhůru k Sandia Crest s astronomickou observatoří. Odtud je úžasný pohled na řeku Rio Grande, město Albuquerque a vzdálený štít hory Taylor. Za mimořádný zážitek je považován výlet v kabince nejdelší lanovky v USA. Šplhá 1500 výškových metrů z Albuquerque k úplnému vrcholu Sandia Peak (3254 m). Milovníci alpského lyžování si zde přijdou v zimě na své, protože panenským terénům s hlubokým prašanem nelze nic vytknout. Cestou k hvězdárě mineme unikátní budovu muzea miniatur Tinkertown Museum (vstupné: $3). Majitel poslepoval muzeum ze 40 tisíc lahví.
Albuquerque
Dlouho bývalo nejlidnatější město Nového Mexika Albuquerque (500 tis) jen tečkou na mapě. Zasvěcenci ale vědí, že v něm v roce 1945 založila vláda laboratoře Sandia National Laboratories s tzv. „Divizí Z“, která v rámci supertajného projektu Manhattan Project pracovala na výrobě atomové pumy. V 70. letech protnuly Albuquerque důležité mezistátní dálnice I-40 a I-25. Díky nim se město stalo dopravní tepnou státu. V roce 1975 přijel do Albuquerque mladičký Bill Gates a založil zde společnost Microsoft. S ní o dvě desetiletí později, už v Seattlu, ovládl světové trhy s počítačovými programy a stal se nejbohatším člověkem světa s majetkem za 59 miliard dolarů. Největším šlágrem města je podzimní slet horkovzdušných balónů – The Kodak International Balloon Fiesta (6.-14. říjen). To se nebe nad městem promění v překotnou symfonii barev, kvůli níž přijíždí na sto tisíc fandů. Lety balóny jsou velmi atraktivní a turisté nelitují utratit zhruba 150 dolarů za požitek spatřit zemi z ptačí perpektivy. Zašlou slávu Route 66 ucítíme v ulici Central Avenue s blikajícími neony a architekturou předválečných let. Táhne se z východních předměstí k mostu Old Town Bridge až do nejnavštěvovanější čtvrtě Old Town. Na náměstí starého města je soustředěna veškerá - a není jí mnoho - historie města. Nad plochými střechami koloniálních budov s červenou fasádou vykukují dvě adobové věže kostela San Felipe de Neri Church postaveného v roce 1706. Na podívanou z trochu jiného soudku si přijdeme v ulici San Felipe. V hadí říši Rattlesnake Museum (202 San Felipe St. NW, vstupné: $2,5, denně: 10-18 hod) jsou v teráriích uvězněny tisíce živých chřestýšů. Je to bizarní, avšak hojně navštěvovaná atrakce. Kdyby nic jiného, pak Albuquerque poslouží velkým počtem levných motelů jako výhodná základna k výletům do Santa Fé či návštěvě puebel novomexickýh Indiánů. Z posledního důvodu bychom neměli rozhodně vynechat středisko Indian Pueblo Cultural Center (2401 12th Street NW, denně: 9-17:30 hod., vstupné $4) s detailními informacemi o kořenech pueblové civilizace, revoltě roku 1680 a kulturních dopadech španělské kolonizace.
Hotely/motely: | ESO travel, 233 377 711, ubytovani@esotravel.cz |
---|---|
Kempy: | KOA – Albuquerque Central, 12400 Skyline Rd, res: 800-562-7781, $23-26/stan/noc |
Acoma Pueblo – Město v oblacích
S působivým odkazem domorodých obyvatel Nového Mexika se nejlépe seznámíme v úžasném Acoma Pueblo - Městu v oblacích. Vydáme se k němu na západ dálnicí I-40 a na výjezdu č.108 k jihu silnicí Indian Route 22. Cesta nezabere víc jak hodinku. Acoma Pueblo stojí na vrcholu obdélníkové skalní lavice v nadmořské výšce 2000 metrů. Pískovcový monolit s výškou strmých stěn něco přes sto metrů skýtal bezpečí pro obránce města a nedobytnou tvrz pro útočníky. V roce 1540 jej poprvé spatřil španělský průzkumník Francisco Vasquez de Coronado. Přírodní opevnění ocenil slovy: „Výstup byl tak obtížný, že jsme litovali šplhání k vrcholu.“ Padesát let nato Španělé město vyplenili, aby potrestali smrt 13 vojáků, které Acomové zabili kvůli krádežím obilí. Na důkaz usmíření postavili v pueblu v roce 1629 katolickou misii San Esteban del Rey Mission. Zhruba padesátka Acomů žije za zdmi puebla dodnes. Většina se věnuje prodeji ozdobných předmětů, šperků a vybírání vstupného. Osm dolarů za vstup není mnoho, dalších deset za možnost udělat si vlastní fotku je však přeci jen přehnanou honbou za dolary.
Národní monument El Malpais
O něco více na západ, jižně od dálnice I-40 (exit 89, doleva na č. 117) se k horizontu rozkládají černá lávová pole Národního monumentu El Malpais. Naučná stezka u přírodního oblouku La Ventana Natural Arch postačí k vstřebání téhle vulkanické hříčky přírody. Nehostinná krajina sopečného štěrku přimněla na konci 19. století americkou armádu, aby zde otestovala nové způsoby přepravy vojáků a techniky. Muly a koně se totiž nehodily do tvrdé polopouště. Trpěly nedostatkem vody a brzdily postup vojska. V Egyptu a Turecku proto armáda zakoupila stádo velbloudů, kteří se v terénu Nového Mexika ale i Texasu výborně osvědčily. S koncem občanské války však potřeby vysoce mobilní skupiny operující v pouštích jihozápadu poklesly k nule a velbloudí jednotka zanikla.
Národní monument El Morro
Podél západního okraje rezervace El Malpais se před staletími stáčela obchodní stezka - Ancient Way. Vydáme-li se v jejích stopách (nyní silnice č. 53) k vesničce El Morro spatříme brzy strmý obelisk El Morro National Monument. Byl by jen mrtvým kusem kamene, nebýt ovšem měkkého pískovce, který jako tabule sváděl Indiány, španělské dobyvatele, průzkumníky a pionýry k vrývání podpisů a zpráv. Proto také hovoříme o tzv. Inscription Rock, čili Skále zápisů. To, co v dnešní době považujeme za vandalství, bývalo zřejmě oblíbeným zlozvykem i našich předků. Na rozdíl od čmáranin turistů mají nápisy na El Morro nesmírnou historickou hodnotu. K nejvzácnějším patří oslavné sdělení zakladatele Nového Mexika dona Juana De Oñate z roku 1605, že při výpravě na západ „objevil jižní moře“ – Kalifornský záliv. Skála byla ideálním tábořištěm. Nechyběly stín a přírodní studna s vodou, která nevyschla ani v největších vedrech. Vůbec tedy nepřekvapí, že zde v dávnověku žili prehistoričtí Anasáziové. O tom svědčí ruiny obydlí na vrcholu skály a řada petroglyfů – znaků obrázkového písma. (www.nps.gov/elmo, Visitor Center - denně: 9-19, zima 9-17 hod, vstupné: $54/auto, kemp: $8/stan, poplatek jen v létě)
Dále na západ můžeme pokračovat po trase „Od Zkamenělého lesa k Velkému kaňonu“.