Nové Mexiko


Když španělský objevitel Vásquez de Coronado hledal v roce1540 bájná tajemství Sedmi měst Cíboly přineslo mu putování územím NovéhoMexika neobyčejné zklamání. Namísto pokladů objevil jen hliněná obydlípueblových Indiánů. Coronádův neúspěch ale nezastavil španělskou kolonizaci ataké často násilnou katolizaci původních obyvatel. V době, kdy Britovénesměle pronikali k východnímu pobřeží amerického kontinentu, už spojovalyšpanělské obchodní trasy osady u tichomořského pobřeží se vzdálenými místyjižního okraje Skalistých hor.

V roce1607 založili Španělé osadu Santa Fé, která se stala hlavním městemkolonie. Intenzivní práce misionářů nesla ovoce jen zčásti. Zatímco někteříIndiáni vstřebali katolickou víru, jiní odmítli a kuli revoltu. Pod vedenímpueblového vůdce Popého vytlačili Indiáni Španěle do Mexika. V roce1680 se zmocnili Santa Fé – tzv. pueblová revolta a pobili 3500osadníků. Španělé dobili državu o dvanáct let později a zůstali do roku 1821,kdy je o kolonii připravilo Mexiko. Po nově otevřené trase mezi Santa Fé aIndependence v Missouri - Santa Fe Trail - proudily brzy do NovéhoMexika vozy narvané americkým zbožím. Opačným směrem ale jen vysoké zisky. Doroku 1846, kdy vypukla americko-mexická válka kontrolovaly Spojené státy bezezbytku ekonomiku Nového Mexika. Mexičané si neporadili s americkou expanzí aztratili půdu pod nohama. Nové Mexiko se v 1848 stalo americkým teritoriem av roce 1912 bylo připojeno jako 47. stát k Unii.

Prolínajícíse vlivy španělské katolizace, indiánského odporu a americké rozpínavostitrvale určily rozmanitost novomexické populace. Přírodní kontrasty utajenýchúdolí, strmých pohoří, neobvyklých skalních formací a lávových polí dokreslujípohodovou atmosféru tohoto státu. Přezdívka „kouzelná země – Land ofEnchantment“ proto Novému Mexiku sluší víc než cokoli jiného.

 

Videa

Články

Fotky

Elephant Buttle, Nové Mexiko, USA
Skála Shiprock, Nové Mexiko, USA - Amerika.cz
Radioteleskopy v Novém Mexiku, USA - Amerika.cz
Kaňon Chaco, Nové Mexiko, USA - Amerika.cz
Národní památník Bílé písky, Nové Mexiko, USA - Amerika.cz
Největší festival horkovzdušných balonů v Albuquerque - Amerika.cz
Oblast 51
UFO maketa
Lidé pozorující UFO
Šediví mimožemšťané.
UFO a pasoucí se kůň
Žluté bábovičky jsou nudné, ve White Sands se dají dělat bílé
Zakletá Amerika: čarodejnice na ni z Carlsbadské jeskyně zdvihá prst
White Sands Missile Range