Při canyoneeringu se velká prsa nehodí. Prolezte kaňony Utahu!
Varování: Po přečtení tohoto článku budete mít neodolatelnou chuť odjet do Utahu. Než odjedete, uvědomte si, že canyoneering může být velmi nebezpečný a nepouštějte se do žádných velkých akcí bez patřičné průpravy a vybavení.
Červený pískovec se odráží v hladině řeky, nebe je vidět jen v úzké škvíře nad vaší hlavou a vy se, daleko od lidí, brodíte chladnou vodou. Při canyoneeringu musíte počítat se vším a pak si ho vášnivě zamilujete. Poplést hlavu vám poměrně snadno zvládne Utah a v něm pak NP Zion. Právě tohle je místo, kam se jezdí za nefalšovaným a dobrodružným canyoneeringem.
The Subway v NP Zion v Utah je impozantní kaňon, kde si vyzkoušíte brodění. Zdroj: True God of War
NP Zion – nejlepší trasy pro canyoneering
- The Narrows – jednodenní brodění kaňonem Virgin River
- Pine Creek – jednodenní průchod jeskyňovitým kaňonem s plaváním a slaňováním
- Neon Canyon – slanění oknem golden Cathedral
- Brimstone Canyon – temný kaňon, připomínající gotické chrámy
- Gravel Canyon – několikadenní náročná výprava za indiánskými ruinami
Jak už bylo řečeno, canyoneering můžete provozovat na turistické nebo na více sportovní úrovni. Pro tu první je charakteristický průchod suchým kaňonem s občasným broděním. Kocháte se skalními převisy, aniž byste je museli zlézat a vodopád je pro vás příjemným zpestřením. Sportovní verze zahrnuje nechráněné lezení, plavání a slaňování a vodopád je spíš překážka, kterou je nutné překonat.
Elephant Butte je populární "kaňonýrská" cesta v NP Arches v Utahu. Zdroj: bigstock.com
Vždy záleží na tom, na jaký typ canyoneeringu. Nicméně dobré vybavení a informovanost je základ. Nejdůležitější součást výbavy je průvodcovská kniha, která je speciálně určena „kanonýrům“. Najdete v ní podrobné informace o tom, jak je která cesta obtížná, jaké jsou na ní překážky, kudy vedou únikové cesty a jak dlouho vám výprava bude trvat.
Nutná výbava pro canyoneering
- Průvodcovská kniha – obsahuje podrobné informace o kaňonech
- Mapa a GPS – v kaňonu snadno ztratíte orientaci
- Boty do vody a neoprenové ponožky – snadno vysychají
- Neopren – pro rozsáhlejší brodění nebo plavání
- Horolezecká výbava – slaňovací provaz, skoby
- Hořák na benzin nebo campiGaz na vaření
- Krém na opalování, mast na odřeniny
- Pumpu na pitnou vodu – v poušti voda je, ale musíte ji umět najít
- CDMA telefon – má možnost přepnout na analogovou síť
Suché horké klima americké Coloradské plošiny je pro canyoneering ideální, před každým sestupem do kaňonu si ale vždy ověřte aktuální předpověď počasí a to i na úsecích kaňonu „nad“ vámi. Bleskové povodně jsou totiž velmi nebezpečné – z kaňonu prostě tak jednoduše neutečete a příval vody vás může třeba zaklínit ve skále. I proto je dobré dlouhé úseky bez možnosti úniku procházet co nejrychleji. Základním pravidlem je vždy někomu „na pevnině“ říct, kam jdete a kdy se vrátíte – vrtulník vás ve škvíře jednoduše neuvidí.
V Mystery Canyon v NP Zion v Utahu místy musíte slaňovat skrz vodopády. Zdroj: wikimedia commons
Americké soutěsky jsou často hluboké několik desítek metrů. Dole je příjemný chládek, ale příval ledové vody nebo delší pobyt v ní může být nebezpečný. Proti prochladnutí je dobré mít neopren a kvalitní obuv do vody, která rychle vysychá. Ve vyprahlých škvírách zřejmě nepotkáte velké množství turistů, zato nechtěné setkání s chřestýšem je poměrně časté.