San Francisco


Cestovat po Americe a nenavštívit San Francisco? Nesmysl! Není největší, nejstarší, nejzářivější, ale za nejkrásnější město ho leckdo označuje. Jedinečné kouzlo strmých ulic na svahu, lanovka uprostřed města,hodně zeleně, v dáli obrysy věznice Alcatraz a mostu Golden Gate. To vše nahuštěno na poměrně malém prostoru vytváří jedinečné malebné kouzlo „Frisca“. Vůbec si zde nepřipadáte jako ve velkoměstě. Jedinečné atmosféry si cení i producenti z nedalekého Hollywoodu, kteří zde natočili nejeden slavný film, za všechny jmenujme Základní instinkt, Mission: Impossible, Star Trek, Skálu nebo Absolventa.

Zajímavá místa San Francisco – TOP 5

Alcatraz

Jakověznice fungovala „Skála“ jen v letech 1934 – 1963. Za tu dobu ale získala obrovský věhlas. Nejen proto, že se v ní vystřídala skutečná kriminálnická esa, ale také pro originální vzhled, izolovanost od pevninského San Francisca a především pověstí, že není možné z ní utéct. 

Golden Gate Bridge

Dva a tři čtvrtě kilometru na délku, sto dvacet tisíc aut denně. Ve statistikách legendární stavby najdeme mnoho impozantních čísel (mimo jiné jde o most s největším počtem sebevražd v USA). Kolonky ve statistikách však ani v nejmenším nemohou vyjádřit skutečnou krásu a monumentálnost GGB. 

Kalifornská akademie věd

„Nejzelenější muzeum planety“ připomíná výtvor obřího krtka. Krtiny umožňují velmi efektivní průnik světla do všech prostorů. Také usnadňují vytápění, ale k čemu v Kalifornii topit, že? Všechny suvenýry prodávané ve zdejších obchodech vznikly ekologicky šetrnou cestou.

Lombard Street

Mluví se o ní jako o nejzakřivenější ulici světa. Velké převýšení a osm ostrých zatáček z jejího zdolání dělají opravdové dobrodružství. Sláva silnice ale způsobila, že na jízdu trvající necelou minutu tu čekají dlouhé řady aut s nadšenci, kteří si chtějí vyzkoušet cestu v nádherné scenérii originální ulice posázené odshora dolů květinami.

Fisherman’s wharf

Nejčastěji navštěvovaná atrakce v SanFranciscu. V rybářských docích najdeme několik zajímavých míst, trhy s místními výrobky, muzeum ponorek z Druhé světové války, ale především úžasné restaurace s čerstvými dary moře. Kraby, humry a ostatní pochoutky s klepety tu umí opravdu znamenitě.

Kde sehnat ubytování v San Franciscu?

Ubytování v San Franciscu bývá, vzhledem k velké poptávce, poměrně drahé, takže se spíše vyplatí nocovat kousek dál v jiných částech zálivu a do San Francisca dojíždět.

Levné ubytování v San Franciscu, tedy spíše v jeho bezprostředním okolí, najdete například zde:

Dá se však najít i levné ubytování v San Franciscu, a to přímo v centru města:

San Francisco: doprava, restaurace, další atrakce

Při návštěvě San Francisca se určitě vyplatí pořídit si SanFrancisco CityPass. Zahrnuje jízdenky na lanovku a dostat se s ní můžete levněji a bez front na řadu turisticky atraktivních míst. Proti CityPassu stojí Go Card. Ta obsahuje jen jednosměrnou jízdenku na lanovku, nedostanete se s ní k Alcatrazu, nabídka slev a volných vstupů je ale širší, navštívit s ní lze i nedaleké Monterey a Napu.

  • Doprava v San Franciscu – některé ulice, jako třeba Lombard Street, představují v kopcovitém terénu pro motoristy menší oříšek, ovšem pro turisty vítaný zážitek. Ten největší nicméně přichází uvnitř slavné cable car – historické lanovky. Chytit se rukou za sloupek, viset ven a nechat si tvář ošlehávat větrem (nu, to je při rychlosti vozů trochu přehnané) tu není zakázáno, tak s chutí do toho!
  • Muzea v San Franciscu – ve městě najdeme spoustu originálních muzeí, zejména Exploratorium, kde se hravou formou dá dozvědět leccos o fyzice a jiných přírodních vědách. Každou první středu v měsíci je navíc vstup zdarma.
  • Vyhlídkové plavby –projet se kolem Goden Gate Bridge, Alcatrazu a kouzelného kalifornského pobřeží? Velmi lákavé. Navíc se v těchto vodách pravděpodobně nachází několik dosud neobjevených vraků lodí, takže možná najdete poklad.
  • Restaurace v San Franciscu – vegetariánská, francouzská, baskická, čínská, mexická, indická, ale jsme v San Franciscu, takže pochopitelně americká, dokonce i lokální kalifornská kuchyně. Restaurace v San Franciscu nabízí široký výběr chutí. V orientaci vám mohou pomoci třeba stránky hodnotící stovku vynikajícíchrestauračních podniků v San Franciscu.
  • Čínská čtvrť –jedna z největších v Americe a mimo území Číny. Projíždí kolem ní lanovka, což násobí zážitek z obou turistických magnetů perly Kalifornie. Také se zde dá velmi levně a dobře najíst.

Videa

Články

Festivaly