Boneville Speed Week

Do městečka, v němž za války "parkoval" bombardér Enola Gay, který svrhl atomovou bombu na Hirošimu, každý rok jezdí fanoušci rychlých aut. Tedy ne rychlých, ale superrychlých. Na Boneville Speed Week často nejde jen o to porazit soupeře, ale i pokořit rychlost 1.000 km/h.
Motocyklista na solné dráze Boneville
Motocyklista na solné dráze Boneville jede za rekordem.
Zdroj: Tai Gray from Layton, USA - Hayabusa, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8022794

Solná pláň v Utahu nedaleko čtrnáctisethlavého městečka Wendover už několik desetiletí slouží jako dráha pro pokusy o překonání různých rychlostních rekordů. Není divu, že si příznivci rychlých kol dávají dostaveníčko na jednom z největších automobilových setkání právě tady. Obvykle se tu k závodění a dosahování rekordů používá výsek dráhy dlouhý 2,5 míle (4 km), ovšem potřebám festivalu Speed Week slouží celá devítiapůlmílová dráha (15 km).

Během jednoho týdne se na solné pláni koná série vysokorychlostních závodů. Tedy pokud jsou vhodné podmínky. Roku 2015 byl povrch narušen a kvůli slabé vrstvě soli, jež tvoří rovnou a bezpečnou dráhu, organizátoři akci zurušili. Přes 600 přihlášených závodníků tak přišlo o možnost ukázat světu jejich rychlost. Mimochodem, na této dráze roku 1970 jel jistý Gary Gabelich v autě (i když to spíš vypadalo jako raketa na třech kolech) rychlostí 1001,67 km/h. To by na dálnici bylo na slušnou pokutu. Dráha vybudovaná roku 1912 se k překonávání rekordů používá převážně od 30. let 20. století.

Státy: 
Autor: Jan Švestka St, 07/13/2016 - 08:52

Zájezdy do této oblasti

Zemí kaňonů a puebel

Skalisté hory a přírodní klenoty středozápadu USA.

již od
66 990 ,-

Velká cesta velkou zemí

Napříč USA aneb od Pacifiku k Atlantiku

již od
83 990,-

Americký západ - zlatý okruh

16 dní letecky - města v záři slunce a přírodní divy USA

již od
63 490,-