Burning Man

Uprostřed pouště plují lidé na lodích, jezdí na prapodivných kolech, jsou oblečeni jako policisté, faraoni, mimozemšťané, nosí na zádech ovocný bar… na přelomu srpna a září v Black Rock Desert v Nevadě můžete vážně vidět cokoliv.
Burning Man
Na konci festivalu je zapálen velký oheň.
Zdroj: bigstock.com

Příběh festivalu začal roku 1986 na pobřeží San Francisca. Larry Harvey tam s tuctem kamarádů v den letního slunovratu spálil dvouapůlmetrovou sochu v podobě člověka. Z akce se stal pravidelný rituál a každý rok se na ni chtěli podívat noví a noví lidé. Dnes jich festival navštěvuje více než 60 tisíc.

Na Burning Man nejde jen o zapalování obří sochy (dnes už má přes 30 metrů). Hlavní myšlenkou je shromáždit kreativní jedince, kteří se chtějí svobodně vyjádřit, ať už kostýmem, chováním, světelnou show, netradičním hudebním vystoupením či nějakou uměleckou instalací. Během akce to v nevadské poušti vypadá jako na jiné planetě.

Festival originálním způsobem parodoval seriál Simpsonovi:

Proč v nevadské poušti? Kalifornským úřadům se přílišná svoboda v areálu festivalu nepozdávala, a tak organizátoři akci v roce 1990 raději přestěhovali do pouště 150 km severovýchodně od jednoho ze zábavních center Nevady – města Reno.

Ačkoliv Burning Man narostl do obřích rozměrů, hlavní myšlenka je stále stejná: užít si zábavu, kreativně se vyjádřit a nic a nikoho neomezovat (platí zákaz rychlé jízdy, jakýchkoliv zbraní a pyrotechniky; návštěvníci si musí sami přivézt jídlo a pití a odvézt všechny odpadky).

Takto vypadala akce v roce 2015:

Státy: 
Autor: Jan Švestka So, 05/07/2016 - 17:18

Zájezdy do této oblasti

Vzhůru do Yellowstonu

Národní parky severozápadu USA.

již od
66 990 ,-

To nejlepší z USA

20 dní letecky - z New Yorku do Kalifornie

již od
80 490,-

Velká cesta velkou zemí

Napříč USA aneb od Pacifiku k Atlantiku

již od
83 990,-