Pensylvánie


Stát Pensylvánie patří do severovýchodníčásti Ameriky, vyhledávané oblasti pro cestování po USA. Lákavý je i pro místní,takže ačkoliv Pensylvánie zdaleka nepatří mezi největší státy co do rozlohy, jev rámci celé země šestá nejlidnatější. Může za to rozvinutý strojírenskýprůmysl, který poskytuje spoustu pracovních míst.

Turisty lákají především okrajestátu Pensylvánie. Na západě Erijské jezero a Pittsburgh, na východě zase Philadelphia a hlavní město Harrisburg. Navzdory průmyslovému charakteru státu alenávštěvníci rádi poznávají přírodu, třeba v loveckých oblastech nebo přirybaření a plavbách pořekách a jezerech, například v okolí ostrova LighthouseIsland.

Zajímavá místa, která stojí za to je navštívit

Nejzářivější hvězdy pensylvánského nebe - Pittsburgh a Filadelfie

Pittsburgh a Filadelfie - mapa
"Nejzářivější hvězdy" na mapě.

Město Pittsburgh známe díky ocelárnám a výkonům místních hráčů amerického fotbalu a ledního hokeje, mezi něž svého času patřili třeba Jaromír Jágr, Martin Straka nebo Jiří Šlégr. Z velké popularity se město těší i mezi českými studenti, kteří v hojném počtu navštěvují místní univerzitu a po večerech si vychutnávají pohledy na řeku s desítkami pěkných mostů.

Filadelfie je největší, nejslavnější a s jedním a půl milionem obyvatel také nejlidnatějším městem státu Pensylvánie. Více lidí na území USA žije pouze v New Yorku, Los Angeles,Chicagu a Houstonu. Na konci osmnáctého století byla dokonce po deset let hlavním městem USA. Nejvyšší představitelé země tu také sepsali Ústavu Spojených států a Deklaraci nezávislosti

Nejzajímavější národní park – Gettysburg National Military Park

Gettysburg National Military Park
Bitva u Gettysburgu - významná bitva za občanské války v USA.

Psal se rok 1863, kdy se v USA – v rámci občanské války – odehrála bitva u Gettysburgu; bitva dodnes zůstává největším ozbrojeným střetnutím na severoamerickém kontinentu. Právě tuto událost reflektuje výše zmíněný národní historický park v Gettysburgu. Doporučujeme vyhradit si 4-6 hodin, abyste se s touto historickou etapou důkladně seznámili. Chcete-li se dozvědět více o průběhu prohlídky, zhlédněte video.

Slavná stavba v Pensylvánii – PPG Paints Arena

PPG Paints Arena | Amerika.cz
PPG Paints Arena – ideální místo, kam vyrazit za sportovními i kulturními aktivitami.

Přejděme nyní od historie k troše kultury a sportu. PPG Paints Arena (dříve Consol Energy Center) je multifunkční aréna, již naleznete v druhém největším městě Pensylvánie – Pittsburghu. Tato aréna například hostí hokejový tým pittsburských Tučňáků, ale lze se zdě věnovat i basketbalu, fotbalu, gymnastice či wrestlingu. Navíc se zde rovněž pořádají koncerty slavných hvězd, vystupovali zde například: Lady Gaga, Justin Bieber či Céline Dion.

Nejlepší zábavní park – Knoebels Amusement Resort

Knoebels Amusement Resort
Zažijte den plný rodinné zábavy v zábavním parku Knoebels!

Knoebels Amusement Resort je největším americkým zábavním parkem s volným vstupným a nachází se v pensylvánském Elysburgu. Na výběr máte ze široké škály aktivit – ať už je to jízda na tradiční horské dráze, plavání, kempování, golf a další zábava pro celou rodinu. Samozřejmě zde naleznete také něco k snědku, a dokonce si lze v parku zařídit narozeninovou oslavu!

Horské oblasti – Blue Ridge Mountains

Blue Ridge Mountains | Amerika.cz
Pokochejte se „namodralým“ pohořím Blue Ridge Mountains spadajícího pod Appalačské pohoří.

Blue Ridge Mountains (v doslovném překladu „Hory modrého hřebene“) jsou fyzickogeografickou provincií Appalačského pohoří táhnoucí se z Georgie až po Pensylvánii. Nejvyšším vrcholem je hora Mount Mitchell o výšce 2 037 m.n.m. Svůj název pohoří získalo z toho důvodu, že se – zejména z větší vzdálenosti – jeví jako namodralé. Navštívit zde můžete i dva hlavní národní parky: NP Shenandoah či NP Great Smoky Mountains.

Vodní úkazy – Dingmanské vodopády

Dingmanské vodopády | Amerika.cz
Dingmanské vodopády – nepříliš vysoké, avšak o to malebnější vodopády.

Digmanské vodopády sice nepatří mezi ty nejvyšší, o to větší kouzlo však mají. Nalezneme je v lesnaté pensylvánské krajině, v okolí osady Dingmans Ferry, jejíž obyvatelé v minulosti žili o pár metrů dál, neboť v původní oblasti byla plánovaná stavba velké přehrady. Ačkoliv k realizaci projektu nakonec nedošlo, obyvatelé zůstali v nové lokalitě. Chcete-li si oddechnout od ruchu velkoměsta a zažít magické kouzlo panenské přírody, určitě zavítejte právě sem.

Slavné silnice – The National Road

The National Road, Pennsylvania | Amerika.cz
The National Road, Pensylvánie – původní most stojící na této silnici.

The National Road (aneb US route 40) byla první americkou dálnicí financovanou z federálních prostředků. Došlo k tomu na přání George Washingtona a Thomase Jeffersona v první třetině 19. století. Budete-li tudy projíždět, zpozorněte a prohlédněte si staré značky k označení vzdáleností či starobylé penziony. Z obecného hlediska je tato silnice vhodná pro historické nadšence.

Pláže – Presque Isle State Park

Presque Isle State Park | Amerika.cz
Presque Isle State – písečný poloostrov skládající se z 11 pláží. Věnujte se aktivitám ve vodě i na souši.

Pensylvánie mimo jiné disponuje i plážemi; v tomto případě se jedná o rozsáhlý písečný poloostrov skýtající celkem 11 pláží a táhnoucí se až k jezeru Erie. Vzhledem k tomu, že se jedná o jediný „mořský břeh“ Pensylvánie, můžete si udělat procházku kolem pobřeží, případně si vyjet na lodi a rybařit či si zaplavat. Nejste-li vodními nadšenci, můžete si zde i zabruslit, projet se na kole či si zajít na výšlap.

Filmová místa – Rocky

Pensylvánie – filmová místa | Amerika.cz
Podívejte se, kde se točila jedna z nejslavnějších scén kultovního filmu Rocky!

Každý zajisté zná kultovní film „Rocky“ a určitě si vzpomene na vítězný běh Rockyho, jenž byl zakončen výstupem do schodů. Tyto schody náleží Muzeu umění ve Filadelfii, přičemž v blízkosti muzea se rovněž nachází socha tohoto filmového hrdiny.

Významná historická místa – Independence National Park

Independence National Park | Amerika.cz
Independence National Park – historické místo, kde byla podepsaná Deklarace nezávislosti a navržena americká Ústava.

Independence National Park – jedna z nejhistoričtějších amerických oblastí a zároveň národní poklad střežící tzv. zvon Svobody (Liberty Bell). Seznamte se s místem, kde – jak již bylo zmíněno - byla podepsána Deklarace nezávislosti a kde došlo ke tvorbě návrhu Ústavy. V okolí jsou k vidění rovněž historické budovy a muzea (například muzeum zasvěcené B. Franklinovi).

Videa

Články