Filadelfie


Cestování do Filadelfie (nebo, chcete-li v originále, do Philadelphie) je stále populárnější, a to z několika důvodů. Jednak se zde nachází několik opravdu zajímavých míst, Filadelfie je kromě toho ale také ideálním výchozím bodem pro cesty po této části Ameriky. V okruhu 200 kilometrů se nachází New York City, hlavní město Washington, ráj námořního plachtění Annapolis nebo centrum hazardního hraní na východním pobřeží – Atlantic City. Ale pojďme se podívat přímo do města.

Filadelfie - největší město Pensylvánie

Panorama Filadelfie, pátého největšího města Spojených států. Zdroj: Alex Grichenko (Publicdomainpictures.net, licence Public Domain Image)

Zajímavá místa Filadelfie – Top 5

Z našeho průvodce po USA se na této stránce stává průvodce po Filadelfii. Tedy jen takový stručný. Posvítíme vám na pět míst, které patří do kategorie „must see“.

Zvon svobody

Je prasklý, ale to jeho slávě nijak neškodí. Zvon svobody patří k největším symbolům Spojených států amerických. Rozlomil se už během prvního zvonění v roce 1752, nicméně radní si ho ponechali a začali se jím svolávat ke zvláštním příležitostem. Z jeho přesídlení do důstojného prostoru Liberty Bell Center se stala akce celonárodního významu.

Rockyho schody

Je jich přes sedmdesát, ale to není nic tak zvláštního. Nacházejí se před muzeem umění – ani to z nich nedělá velkou atrakci. Ale zahrály si ve filmu Rocky, který viděly miliony lidí po celém světě. Od té doby si velká část turistů, kteří přijeli do Filadelfie, neodpustila to, aby si je po vzoru herce Sylvestre Stalloneho vyběhla.

Philadelphia Museum of Art

Pokud bychom udělali mezi turisty anketu na téma zajímavá místa Filedelfie, vyhrálo by toto muzeum, které jsme už zmínili v souvislosti s před ním stojícími Rockyho schody. Jde totiž o jednu z největších uměleckých expozic v celé Americe.

The Barnes Foundation – přehlídka starých mistrů

Podle hodnocení turistů na cestovatelském webu TripAdvisor jasná dvojka hned po muzeu umění. Také je ze stejné škatulky kultury. Sběratel Barnes tu nashromáždil pěknou řádku děl světových malířů nevyjímaje takové velikány, jakými byli například Paul Cézanne, Henri Matisse, Pierre – Auguste Renoir.

Simeone Automotive Museum – muzeum závodních aut

Až dosud jsme se drželi standardních turistických magnetů, ale nakonec nám to nedalo a museli jsme zařadit jeden méně tradiční – muzeum Simeone Automotive Musem. K vidění je tam „sporťák“ z roku 1912, nejstarší modely Bentley nebo Alfy Romeo z konce dvacátých let dvacátého století a další motorové klenoty.

Ubytování

Ubytování ve Filadelfii seženete i za celkem rozumné ceny, v přepočtu to vyjde třeba i na pětistovku (taková zařízení můžete najít na stránce webu Hostelworld – sekce Philadelphia). Není tedy nutné se nechat ubytovávat daleko za městem a potom dlouho dojíždět jako v některých jiných lokalitách.

Doprava

Jak už jsme uvedli, Filadelfie se nachází mezi dvěma nejvýznamnějšími městy země, takže se sem dá z New Yorku i z Washingtonu, D. C. dostat po mezistátní silnici číslo 95. Po té dojedete i na slavnou Route 1, po níž lze projet celé východní pobřeží Spojených států amerických (blíže si o ní můžete přečíst v článku Východní pobřeží USA lemuje dálnice spojující kojoty a kosatky s Bílým domem).
Nebo se do pátého největšího města USA můžete vypravit v rámci zájezdu po východu USA.

Zábava

Město známé jako Philadelphia nabízí bohatý kulturní program. Jednak v podobě výstav v muzeích zmíněných v odstavcích se zajímavými místy, ale také ve formě festivalů. Mezi ty nejznámější patří třeba holandský festival, svátky italského jídla nebo srpnové oslavy jamajské nezávislosti. Češi a Slováci ocení jistě také festivaly pivních zahrádek nebo pšeničného piva.

Zajímavosti

  • Zoologickou zahradu tu založili už roku 1874.
  • Město je kolébkou americké žurnalistiky. V roce 1784 tu začal vycházet první deník na území USA - The Philadelphia Packet and Daily Advertiser.
  • Když se stát Pennsylvánie přidal k USA, měla vlajka země podle tehdejšího počtu všech svých států třináct pruhů a hvězd.
  • U americké vlajky zůstaneme. Tu úplně první ušila údajně filadelfská švadlena Betsy Rossová.
  • Filadelfie patřila od počátku k nejdůležitějším městům státu. V roce 1776 tu byla podepsána Deklarace nezávislosti, zasedal zde i Kongres.
  • Své sídlo měl v dnes pátém nejlidnatějším městě USA i první prezident Spojených států George Washington.
  • Mezi zajímavosti Filadelfie patří i to, že léta páně 1946 zde byl postaven první počítač světa.

Videa

Články

Fotky

Made In America Fest 2017
Rockyho schody ve Filadelfii
Filadelfie - největší město Pensylvánie
Filadelfie Rockyho socha
Filadelfie Rockyho schody
Filadelfie západ slunce