Údolí smrti: 57 stupňů a tajemné chodící kameny
Na území národního parku v Údolí smrti žije několik vzácných druhů motýlů. Jinak se tu vyskytují především turisté. A také indiáni. Ačkoliv se v této brutálně horké krajině Kalifornie se skoro nedá žít, příslušníci kmene Šošonů na tom nic zvláštního nevidí. Pobývají tu už přibližně tisíc let, a i když se o to leckdo pokoušel, nikdy se nikomu nepodařilo je odsud dostat pryč. A tak dnes jejich vesnice patří k národnímu parku.
Údolí smrti a paradoxů: Nachází se na pevnině, ale vlastně pod mořem
Co je vlastně to Údolí smrti, nebo chcete-li, Death Valley? Jde o 225 kilometrů dlouhý pás, v němž panují přírodní podmínky extrémní dokonce i na Kalifornii. Ročně tu průměrně naprší 50 mm srážek. Pro srovnání, v Praze jen za květen v průměru spadne necelých 90 mm.
Navíc tu o sobě dává dost vědět slunce. Sušší místo v Severní Americe nenajdete. Na začátku 21. století zde meteorologové naměřili 57,1°C. A když už jsme se dostali k rekordům, jde také o nejnižší místo na kontinentu. Rozkládá se v nadmořské výšce, tedy spíše v podmořské hloubce 86 metrů pod úrovní hladiny moře.
Přečtěte si o Kalifornii ještě více:
- 17-mile Drive: silnice kolem kalifornského ráje
- Silicon Valley. Víte, kdo všechno sídlí v Křemíkovém údolí?
Death Valley. Jeden z nejznámějších amerických národních parků a domovina kmene Šošonů. Zdroj: Jesper Rautell Balle (licence CC BY-SA 3.0)
Kdysi tu také tryskala láva. To se však naposledy dělo před 400 tisíci lety. Nebezpečno bylo ale i před asi 2 tisícovkami let, to tu přistál osmisetmetrový úlomek meteoritu. Dnes už takové potíže nehrozí. Že ke strachu mají pocity návštěvníků národního parku daleko, potvrzují hodnocení turistů na Google Maps. Většina jich Death Valley dává 4 nebo 5 hvězdiček z 5. A mají proč.
Tamní správa národního parku pro ně má přichystaných několik atrakcí Údolí smrti, s nimiž bývají návštěvníci velmi spokojení. Velkou popularitu mají například replika historického hradu (Scotty’s Castle), měsíční krajina u Zabriskie Point, Dantova vyhlídka nebo expozice a výklady o historii doliny. Kvůli tomu všemu se nechávají turisté dobrovolně grilovat nejprudším americkým sluncem.
Nejvíc „paf“ bývají lidé z pochodujících kamenů u Death Valley Junction. Na téměř rovné planině se dá pozorovat několik kamenů se znatelnými stopami po posuvu v řádu desítek metrů. Byly pozorovány posuvy, ale jen díky měření. Nikdo nikdy neviděl kameny se hýbat. Z toho až mrazí. Mají to na svědomí duchové? Podle posledních vědeckých poznatků za vším stojí sporadické deště. Ale kdo ví?
Kameny se chovají trochu jako česká ekonomika. Prý se pohybují dopředu, ale nikdo to pořádně neviděl ani nevysvětlil. Zdroj: Jon Sullivan (licence Public Domain Image)
Jak se dostat do Údolí smrti?
Dvě hodiny autem od Las Vegas. To je na americké poměry v podstatě za rohem. Údolí smrti sice leží v Kalifornii, ale na samém jejím východním okraji, takže blíže než na pobřeží do velkoměst San Francisco a Los Angeles to odsud je do Nevady. Nejlépe po kalifornské stodevadesátce a nevadské stošedesátce.
Kdo dorazí, může do areálu Národního parku Údolí smrti od 9 do 18 hodin, tedy pokud sem jede během letní sezóny, která začíná 1. června a letos (2014) končí 4. října. Po zbytek roku je provozní doba stejně dlouhá, ale posunutá o jednu hodinu zpět, tedy na 8 – 17 hodin pacifického času.
Google+ profil autora