V Bodie se místo zlata třpytí blesky fotoaparátů
Bodie a Doyle chytají zločince ohrožující bezpečnost britského impéria v seriálu Profesionálové. To v městečku Bodie na východním okraji Kalifornie žádní lumpové neřádí, největším zločinem tu je rušení výkladu průvodce. V minulém století životem oplývající zlatokopecká kolonie během pár let přišla o všechny své starousedlíky. Spousta předmětů a vybavení domů zůstala, jako by zde stále žili. Proto se o zdejším území někdy mluví jako o "městě duchů".
Podivná Amerika: do New Yorku za lidmi, do Kalifornie za samotou
Zatímco New York City láká turisty na pestrý kosmopolitní mix kultur mnohamilionové metropole, Bodie přitahuje pravým opakem: nikdo tu nežije. Přitom v 60. letech 19. století tu při vidině bohatství vydělaného v místních zlatonosných dolech založili příchozí osadu, která se pomalu rozrůstala. Když došlo v roce 1876 k objevení rozsáhlejších ložisek žlutého kovu, vyrostlo Bodie během tří let do osmitisícového města.
Poté ale město stíhala jedna rána za druhou. Ničivý požár, klesající výnosy z dolů a nakonec, aby toho nebylo málo, druhý ničivý požár. Malé výdělky a živelné katastrofy vyústily v odchody obyvatel do jiných lokalit, takže i služby upadaly, až nakonec Bodie opustili úplně všichni. Zdá se, jako by nad městem visela jakási kletba. Šťastné chvíle, které tu nastaly po objevení zlata rychle vystřídaly doby smutné. Na začátku dvacátého století už počet obyvatel rychle ubýval, roku 1942 se odsud poroučel poštovní úřad a o dvacet let později se z obce stala jen památková rezervace.
Zalíbilo se vám Bodie a chtěli byste v něm bydlet? Musíte se nejdříve zaregistrovat na tamních úřadech. V kancelářích už ale dávno nikdo nesedí, takže máte smůlu. Na psacích strojích se tu nepsalo už pěkně dlouho. Zdroj: PDPhotos
Dusot projíždějících koní, hlahol a cinkání skleniček ze saloonů lemujících hlavní ulici a rozverné flirtování dam poněkud nevázaných mravů, to vše se ozývalo z budov prosperující osady. Zdejší kurtizány nejen, že už tady nikoho nesvádí, ony už ani nežijí. Všudypřítomný pocit toho, že lidé opustili osadu tak maximálně před pěti minutami, se ale vznáší všude okolo. Chvíli máte pocit, že cítíte vůni laciných voňavek lehkých žen, ale možná jde jen o parfém průvodkyně.
Nádherné teplé počasí není jen v Kalifornii, ale třeba i na Havaji. Podívejte se na úchvatné video z jedné její části:
Kdysi rušný Wheaton and Hollis Hotel, v němž si hosté schovávali pod matrace nalezené valouny zlata. Dnes zde najdeme jen nánosy prachu. Zdroj: Daniel Mayer
Kalifornie: písečné pláně, národní park i rušné pláže
Jste-li v Kalifornii, sluší se zastavit alespoň na chvilku v Bodie. Nachází se totiž ve strategickém bodě mezi divokým herním rájem Renem, kouzelným San Franciscem a nedalekým Yosemitským národním parkem. Zastávka v mrtvém městečku duchů doplní mix různorodých zážitků z okolí.
Co by to však bylo za cestu do Kalifornie bez návštěvy Los Angeles. Nikdy neusínající svítící perla západního pobřeží naláká na své pláže i zavilé odpůrce lenošení na písku. A kdo přece jen odolá, může si vybrat z jiných atrakcí L. A. Z jakých? Najdete je třeba v některých našich článcích:
- Slavná filmová místa Ameriky – z Beverly Hills na lavičku
- Neutekl ani Al Capone. Jak to vypadá v Alcatrazu dnes?
- Silicon Valley. Víte, kdo všechno sídlí v Křemíkovém údolí?
Co byste řekli, že kdysi stávalo tady? Hřbitov? Kaple? Ale kdepak, těmito dveřmi procházeli bankovní úředníci a jejich klienti. Zdroj: Daniel Mayer
Z Bodie chvílemi mrazí v zádech, ale když prvotní nepříjemný pocit překonáme, vychutnáme si klidnou atmosféru zašlých starých času plnou hezkých starých věcí.