Washington

Města: Seattle


Charakteristika: Nejseverozápadnější stát USA nemás Washingtonem D.C. kromě názvu nic společného. Navíc je kvůli počasínejděsivějším státem z USA, protože tu často prší, a to i několik dnív kuse.

5 nejúsměvnějších faktů

1. Ve Washingtonu nesmíte chytat ryby tím, že po nich házítekameny.

2. Občané státu nesmí předstírat, že mají bohaté rodiče.

3. Kojení na veřejnosti je v celém státě zakázáno.

4. V Bremertonu nesmíte na veřejnosti ani louskatoříšky.

5. Touží-li občan Washingtonu po nové matraci, nesmí si jikoupit v neděli.

Prakticky až do svého vzniku v roce 1889 platil Washington zadivokou a řídce obydlenou zemi. Byl spíše nemilosrdným kolbištěm britskéspolečnosti Hudson’s Bay Company a americké Pacific Northwest,které spolu soupeřily o trhy s kožešinami - a ostatně skrze ně i oba státyo území Oregonského teritoria, tedy dnešního Washingtonu, Oregonu, Idahaa části Montany a Wyomingu. Američané operovali z Astorie v ústířeky Kolumbie - Columbia River a Britové z FortVancouveru, který ležel na stejné řece asi 140 kilometrů ve vnitrozemí.

S vlnouemigrantů po otevření Oregonské stezky však mladá a rozpínavá unie Brity nekompromisněvytlačila nad 49. rovnoběžku, kde nyní Washington hraničí s BritskouKolumbií. Ještě dlouho se život soustředil hlavně podél toku Kolumbie na jihustátu s nesmírně úrodnými údolími v okolí měst Walla Walla, Richlanda Yakima. Věčně zelený  Washington - Evergreen State- uchvátí drsnou nádherou tichomořského pobřeží, deštnými pralesy, azurovýmijezery vysoko v horách North Cascades nebo ledovcovými velikányv pásmu Cascade Range.

 

Videa

Články