Národní parky v USA

Větší část přírodních kouzel USA střeží stát v národních a státních parcích, chráněných krajinných oblastech, polesích a pobřežních rezervacích. Za vstup do amerických národních parků se platí. Ceny se liší mezi $5-25 za vůz a polovičkou za osobu. U automobilů platí, že vstupné je stejné bez ohledu na počet pasažérů. Pokud počítáme s návštěvou více národních parků, pořídíme si každopádně průkaz - National Parks http://www.nps.gov. Stojí $80 a koupíme jej u každé příjezdové brány parku. Platí rok a po celou tuto dobu s ním vstupujeme do rezervací zdarma. Úspory jsou značné. Vždyť jen za vstup do Velkého kaňonu nebo Yellowstonu zaplatíme 25 dolarů. Parks Pass neplatí ve státních parcích, ale nově s ním pochodíme v chráněných polesích (kupříkladu Svatá Helena nebo Newberry).

K průkazce dostaneme nádavkem mapku s vyznačenými místy, kam nás kartička pustí v USA zdarma. Bez průkazu nezbývá, než zaplatit hotově (někdy i kartou). U brány dostaneme mapu parku a noviny s užitečnými údaji o kempování, zajímavých trasách, uzávěrkách, pravidlech co dělat, když potkáme medvěda atd. Pokud tyto materiály neobdržíme automaticky, hned si je vyžádejme!

Srdcem každého parku je návštěvnické středisko – Visitor Centers. Rangeři (správci parku) zde ochotně poradí s bydlením, trasou, vydají povolení k táboření ve volné přírodě (backcountry permit) či povolení k rybolovu. Ve střediscích nalezneme toalety, pítko s vodou, obchod s pohlednicemi, mapami a fotografickými filmy.

Kempování v parcích je nesmírně romantické, zvlášť když si rozděláme oheň a otevřeme láhev něčeho dobrého. Dřevo na oheň (fire wood) se nesmí většinou v kempech sbírat. Koupíme ho ale přímo na místě za $3-5, nebo si dříví nasbíráme mimo park.

Národní parky v USA - Plánujeme cestu

I přes značné vzdálenosti, které nás na amerických silnicích čekají, není čas tou nejdůležitější proměnou. Za tři až pět týdnů lze urazit vzdálenost mezi sedmi a 19 tisíci kilometry. Záleží pochopitelně na tom, zda chceme raději odpočívat, věnovat se průzkumu měst, výpravám do přírody nebo kombinaci všeho a přitom stihnout co možná nejvíce. Čas a nakonec i peníze uspoří solidní příprava trasy – rozvaha kam a na jak dlouho chceme jet kde budeme zhruba bydlet (tři dny na jednom místě zpravidla omrzí). Vyplatí se i cestovní disciplína - tedy nevyspávat do odpoledne a nebát se jet do noci. Národní parky tak lze procestovat ve velmi krátké době. Pro křižování kontinentem z východu na západ platí, že první dva tři dny jedeme téměř nonstop s minimálními přestávkami na spánek. Je to sice nuda, ale získáme nějaký den navíc. Každá legrace něco stojí. Začíná to poplatky za vízum a pokračuje výdaji za letenku, průvodce a mapu, výbavu (spacáky, stan, vařič, karimatky), pronájem vozu, benzin, stravu a bydlení. Zásada levného cestování zní - nejezdit sám. Nejlépe ve dvou třech (čtyři nejsou na obtíž), aby se náklady rozdělily. Chcete-li konzultovat trasu s odborníky, případně se poradit o možnostech zanezpečení dílčích služeb na trase, kontaktujte: ESO travel, 233 377 711, info@esotravel.cz

Tip pro stanování

Některá Welcome Center - informační střediska u dálnice na hranicích statů někdy umožňují po setmění kempování na jejich pozemcích zcela zadarmo.

Tip pro spaní v automobilu mimo kempy

Není v USA vysloveně zakázané, ale značně podezřelé. Parkovat při okraji vozovky se však nesmí. Když to jinak nejde, pak dobrá a nerušená místa jsou parkoviště velkých supermarketů.

Tip na zajímavý web

Doporučujeme přečíst zajímavou cestu, kterou v roce 1997 absolvoval pan Vladimír Kavka se svým bratrem. Na svém webu, který se věnuje právě této cestě, totiž najdete tipy a plán cesty po významných národních parcích USA.

Videa

Články