Los Angeles


Svůdná blonďatá kráska a svalnatý kolega, oba s červenými plováky pobíhají na pláži a zachraňují tonoucí lidi, pejsky a poraněné delfíny. Takovou představu jsme o tamních záchranářích získali ze seriálu Pobřežní hlídka. Co však zcela odpovídalo realitě, to byla kalifornská příroda. Západ slunce nad plážemi, parky plné palem, kouzelné ostrůvky a zátoky, to vše vykresluje nezaměnitelnou krajinu v okolí Los Angeles.

Zajímavá místa

Město andělů, jak se druhému největšímu městu USA přezdívá, skrývá spoustu zajímavých míst. Popíšeme si několik málo z nich.

Hollywoodská studia

Když se řekne Los Angeles, spoustě lidem se jako první vybaví Hollywood, tedy čtvrť na severu města pod kopci Hollywood Hills. Proslavili ji světoznámá filmová studia, z nichž šest v současné době velikostí i významem daleko předčí všechny ostatní. Jde o studia Sony, Warner Brothers, Walt Disney, NBCUniversal, Fox Entertainment, a Paramount Pictures. Určitě je znáte z titulků kasovních trháků.

Do nich i do blízkého okolí se lze podívat prostřednictvím projížděk s odborným výkladem. V cenách pohybujících od 20 do 40 dolarů umožňují v různé intenzitě poznat domy hvězd a dějiště slavných filmových scén. Dům Brandy a Brandona ze seriálu Beverly Hills 90210 mezi nimi ovšem nejspíš nebude. Nenachází se v Beverly Hills, ale v nedalekém městě Altadena.

Chodník slávy

Snad žádný chodník na světě se nedostal do všeobecného povědomí lidí celého světa tak, jako ten podél Hollywood Boulevardu a Vine Street. Najdeme na něm totiž hvězdy celebrit amerického zábavního průmyslu, ale třeba také zábavního parku Disneyland. O pár kilometrů dál se nachází další slavná ulice – Rodeo Drive, kde Julia Robertsová ve filmu Pretty Woman potkala Richarda Gerea.

Los Angeles chodník slávy

Část chodníku slávy. Zdroj: ESO travel

Walt Disney Concert Hall

Jméno Walta Disneye v názvu by nemělo nikoho mást. Jde o koncertní halu, s níž kačer Donald ani myšák Mickey nemají nic společného. Hrají tu například kalifornští filharmonici a diváci obdivují nejen jejich um, ale také originalitu celé velmi originálně vyhlížející stavby. Však ji také navrhoval Frank Gehry, který je podepsaný i pod pražským Tančícím domem.

Venice Beach

Mezi zajímavosti Los Angeles patří také Mekka všech, kdo si v Kalifornii chtějí užít moře. Venice je západní předměstí Los Angeles a své jméno dostalo podle italských Benátek. Podél pláže vede dlouhá promenáda, na níž se projíždějí cyklisté a bruslaři mezi různými sportovišti, například hřišti na basketbal nebo streetball. Místo tak má díky velké koncentraci mladých lidí nezaměnitelnou atmosféru.

Losangeleská muzea

Prim hraje Los Angeles Science Center. Vždyť které muzeum se může pochlubit tím, že má ve svých sbírkách funkční raketoplán. V L.A. mají Endeavour, který během 25 misí v letech 1992 – 2011 strávil ve vesmíru 220 dnů.

Ti, komu moderní technika příliš neříká, ale potěší je spíše přírodní zajímavosti, navštěvují více Natural History Museum of Los Angeles County. Tam si třeba v hale dinosaurů mohou prohlédnout hned tři kostry Tyranosaura Rexe.

Tipy na Ubytování v Los Angeles

Kdo nehledí příliš na cenu, ale spíše na maximální možný komfort, asi přivítá nabídku hotelů jako Bel-Air, Magic Castle nebo Omni Los Angeles v California a Plaza. Tyto hotely mají v turistických průvodcích velmi vysoké hodnocení. Většina turistů ovšem pravděpodobně upřednostní spíše ubytování z levnější kategorie. V rámci akčních nabídek dokonce lze sehnat ubytování přímo v Hollywoodu hluboko pod 600, ba i 500 korun, počítejte ale s tím, že o žádný Hilton nepůjde ani v nejmenším.

Doprava

Od roku 1993 se také druhé největší město Spojených států může pyšnit metrem. Ačkoliv se ho Los Angeles dočkalo oproti jiným městům poměrně pozdě, dostalo se již co do objemu přepravovaných pasažérů na deváté místo a stále roste. Na začátku roku 2014 mělo dvě linky, červenou a fialovou. Jeho kvalita je prý velmi vysoká, proto se mu přezdívá „America’s best“.

Významné místo v přepravě po Los Angeles zaujímají také rychlotramvaje. Oficiální materiály uvádějí, že mají tu výhodu oproti metru, že překvapivě mohou jezdit po kolejích. Krom toho ovšem také jezdí i rychlostmi těsně pod 90 km/h, takže si nepředstavujte žádné rozhrkané vehikly. V L.A. to v tamní MHD prostě frčí.

Unikátní je také spolek zvaný International Service Airports. V Los Angeles totiž najdeme hned tři letištní plochy, kde přistávají piloti se stroji ze všech koutů světa. Jedná se konkrétně o Los Angeles International Airport, Ontario International Airport a John Wayne International Airport. Ano, čtete dobře. Město, které zásobuje celý svět filmovými trháky má skutečně letiště pojmenované po herci Johnu Wayneovi proslaveném rolemi pistolníků.

Festivaly v Los Angeles a zábava

Kdo míří na kulturní akce nebo festivaly v Los Angeles, měl by vědět o těch nejslavnějších. Patří k nim oslavy čínského nového roku v poměrně velké čínské čtvrti (leden nebo únor), předávání Oskarů a s tím spojené doprovodné akce pro veřejnost jako dny módy nebo promítání nominovaných filmů (únor) nebo například dubnové oslavy Dne země v Aquarium of the Pacific.

Zúčastnit se tu můžete taky odhalování nových hvězd na Chodníku slávy. Je to zdarma a jde o zážitek na celý život. Nouze tu pochopitelně není ani o hudební a jiné kulturní akce.

Jestliže píšeme o zábavě v Los Angeles, nelze opomenout sportovní svatostánek takového věhlasu jako Orange Bowl, kde se v roce 1994 hrálo finále mistrovství světa ve fotbale. Vůbec nejslavnějším sportovištěm ve městě ale beze sporu je Staples Center, kde domácí zápasy hrají basketbalisté L.A. Lakers i jejich městští rivalové L.A. Clippers, ale také hokejisté Los Angeles Kings, kteří tu v roce 2012 dokonce slavili zisk slavného Stanley Cupu.

Zajímavosti

Co jste dále o L.A. patrně nevěděli? Nechte se překvapit těmito fakty:

  • Hlavní losangeleské letiště stabilně patří mezi deset největších letišť světa co do počtu odbavených pasažérů. Více jich neprojde ani halami na newyorském letišti Johna Fitzgeralda Kennedyho.
  • Veleslavný nápis Hollywood byl původně bohatší o čtyři písmena. Na kopci stál název HOLLYWOODLAND.
  • Zázvorová limonáda, grenadina a pokud možno ještě trochu třešňového maraschina. To celé ozdobit třešní a koktejl Shirley Temple je na světě. Poprvé se objevil ve třicátých letech v Beverly Hills.
  • Kalifornie leží vedle tektonického zlomu, takže pohyby půdy a zemětřesení nejsou v oblasti ničím zvláštním. Město Los Angeles se v důsledku toho podle vědců každý rok pohne na východ asi o šest milimetrů. 
  • V Los Angeles se hned dvakrát odehrály letní olympijské hry – v letech 1932 a 1984.
  • Centrální knihovna města má velmi osobitý exotický design. Stavba byla údajně inspirována objevem hrobky krále Tutanchamona.

Videa

Články