Dallas


Leckoho překvapí, že Dallas je až třetí nejlidnatější město Texasu, přestože je z celého státu pravděpodobně nejslavnější. Aby ne, vždyť na začátku 90. let 20. století české televizní publikum uchvátil seriál Dallas a v hojně sledované basketbalové NBA i hokejové NHL působí tamní celky Mavericks a Stars.

Město se také několikrát významně zapsalo do historie, nejvíce asi roku 1963, kdy zde byl spáchán atentát na tehdejšího prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. S tím souvisí i některá z atraktivních míst, která vyhledávají turisté cestující do Dallasu. Jaká místa to jsou?

Dallas Union Station s Reunion Tower v pozadí

Da důležitým dopravním uzlem Dallas Union Station se objevuje jeden ze symbolů města, Reunion Tower. Zdroj: bigstock.com

Zajímavá místa Dallasu – top 5

V rámci našeho průvodce po USA se podíváme do nejslavnějšího města Texasu.

Šesté podlaží knižního velkoskladu

Právě ze 6. patra Texaského knižního velkoskladu 22. listopadu 1963 pravděpodobně střílel Lee Harvey Oswald na 35. amerického prezidenta J. F. Kennedyho. Muzejní expozice se nevěnuje pouze tragickému okamžiku, ale i celému Kennedyho životu.

Old Red Museum

Ve velmi originální budově připomínající hrad kdysi sídlil soud. Dnes tu je muzeum dějin Dallasu a i tady mají expozici týkající se nechvalně proslulých událostí z roku 1963. Old Red Museum najdeme pouhých 130 metrů od Texaského knižního velkoskladu.

AT&T Stadion

Obvyklá kapacita pro zápasy amerického fotbalu je 80 tisíc, ovšem ve výjimečných případech ho lze dimenzovat pro 105 tisíc diváků. V roce 2009 sem přišla rekordní návštěva 105.121 diváků. Tento krytý sportovní stánek patří především hráčům týmu amerického fotbalu Dallas Cowboys, ale konají se tu také basketbalové zápasy, koncerty a boxerská utkání nebo fotbalová utkání. Slavnostní otevření se konalo roku 2008.

Dallaské arboretum a botanické zahrady

Obrovské plochy zeleně ukrývají hodně krásných a romantických zákoutí. Přes všechny přírodní zajímavosti se ale každý zastaví u lavičky s bronzovou sochou Benjamina Franklina, aby se vyfotil s jedním z „otců zakladatelů“.

Reunion Tower

Věž se nachází na Reunion Boulevard ve čtvrti Reunion, a tak se jí logicky říká Reunion Tower. Měří 171 a při cestě městem ji nelze přehlédnout. Sídlí tu část hotelového komplexu Hyatt Regency.

Ubytování

Když jsme v předchozím odstavci naťukli úžasnou vyhlídku z Reunion Tower, tak nemůžeme jinak než upozornit právě na hotel Hyatt Regency. Jestliže hledáte něco cenově dostupnějšího, pak vězte, že o levných hotelech v Dallasu píše TripAdvisor.

Doprava

Pokud při cestě do USA přistanete v New Yorku, pak nejsnazší cesta do Dallasu je opět letecky. Přímé linky létají do texaského velkoměsta 3 hodiny.

Zábava

Ve městě je hodně muzeí a expozic upomínajících na atentát na prezidenta Kennedyho. Nejvíc jich najdeme kolem Dealey Plaza, na němž se nechvalně proslulá událost uskutečnila. Ale Dallas není jen o smutných věcech. Hodně populární tu jsou vyjížďky na Segwayích nebo procházky po parku Pioneer Plaza. V něm najdete oblíbenou a hojně fotografovanou skupinu tří honáků a stády 49 kusů dobytka. Jde o připomínku velké dobytkářské minulosti státu.Zajímavosti

  • Mezi partnerská města Dallasu patří i Brno.
  • V dallaské zoo mají i dinosaury. Tedy jejich modely.
  • Spolu s dalšími 10 americkými městy patří mezi „globální města“ celé planety důležité pro celosvětovou ekonomiku.
  • Na jednom km2 tu žije 1241 lidí, Dallas má tedy oproti praze poloviční hustotu zalidnění.
  • Farmářské trhy se v centru konají každý den od 8 hodin.
  • Nad hlavou létají ptáci, po stěnách lezou opice, zkrátka typické akvárium. No, možná ne typické, ale v tom dallaském to takhle vypadá. A mají tam i nějaké ty ryby.

Videa

Články

Fotky

V Dallasu mají most s 365 m dlouhým obloukem
Dallas Union Station s Reunion Tower v pozadí
Na místě atentátu na Kennedyho stojí úchvatný rudý palác