Detroit


Detroit byl vždycky celosvětově vnímán jako hlavní město automobilismu, tahoun amerického průmyslu. Doba se ale změnila a v polovině roku 2013 přišel krach. Nyní má největší město státu Michigan také bankrotářskou nálepku. Přes všechna negativa mu ale zůstává slavná historie, pozoruhodné stavby a celá řada zajímavých míst. Pojďme si Detroit trochu projít.

Detroit na přelomu století, Michigan

Detroit na přelomu 19. a 20. století. Zdroj: Wystan (Flickr.com, CC BY 2.0)

Zajímavá místa Detroitu – Top 5

Náš internetový průvodce po městech USA se na této stránce stává průvodce po Detroitu. Tedy jen takový dosti stručný. Posvítíme vám na pět míst, které patří mezi ta, která byste při cestě do nejslavnějšího města Michiganu neměli minout.

Muzeum Motown – jak začínal Michael Jackson

Podle cestovatelského webu TripAdvisor.com nejpopulárnější atrakce města zvolená samotnými turisty. A o co vlastně jde? Tohle zajímavé místo je věnované historickým artefaktům jedné z nejslavnějších detroitských firem – nahrávací společnosti Motown. Smlouvu u ní měli bratři Jacksonové a po rozjetí sólových kariér i Germaine a Michael Jacksonovi, dále interpret popových balad Marvin Gaye, nevidomý zpěvák Stevie Wonder nebo komik Bill Cosby.

Tunel Detroit – Windsor – díra do Kanady

Ale kdepak, to není ten Windsor v Anglii, to by se stavitelé museli prokopat skrz půl zeměkoule. Tenhle ale také vede do jiného státu, konkrétně ústí v kanadském městě Windsor. Má sice „jen“ asi 1500 metrů, tedy o čtvrtinu méně než například pražský Strahovský tunel, ale i tak jde o pozoruhodnou stavbu otevřenou již roku 1930.

Ford Field a stadiony v okolí

Zajít si s rodinou o víkendu na zápas amerického fotbalu patří v USA k populárním kratochvílím. Zvlášť když se stadion nachází v pěkném prostředí kousek od řeky. Navíc kousek od dalších velkých sportovišť sedmdesátitisícová aréna totiž sousedí s baseballovým svatostánkem pro 42 tisíc lidí, opodál stojí hokejová hala hráčů Detroit Red Wings s hledištěm pro 20 tisíc fandů.

The Ford Piquette Avenue Plant – luxusní automobilová atrakce

Je to staré více než století a k Detroitu to patří jako tři vlasy k dědu Vševědovi (nebo Homeru Simpsonovi). Ano, auta. Atrakcí s nimi spojenými najdeme ve městě více. Tuhle ale hodnotí superlativy i lidé, kteří navštívili spoustu podobných automuzeí. Najdeme tu historii automobilismu obecně i konkrétně podniku Henryho Forda.

Charles H. Wright Museum – okno do historie Afroameričanů

Šokovaní, překvapení, potěšení, oněmělí, rozesmátí, znepokojení. Takoví bývají často návštěvníci budovy, jejíž expozice a filmy nenechají nikoho chladným. Historie a život Američanů snědé pleti ve Spojených států tady rozebírají hodně dopodrobna.

Ubytování

Od desátého největšího města USA, které má více než 600 tisíc obyvatel, můžeme čekat pestrou nabídku ubytovacích zařízení od těch nejlevnější hostelů až po luxusní hotely v centru. Vybrat si je můžete online na celé řadě míst, například na oblíbeném rezervačním webu booking.com.

Doprava

Ptát se v Detroitu na dopravu je jako vědět, co má hrachová kaše společného s luštěninami. Tady se psala automobilová historie. Poprvé se tu objevila široká rychlostní silnice přímo ve městě – stalo se roku 1942. A už léta páně 1915 vyrost v Detroitu první semafor. Zpočátku ovšem nešlo o žádnou automatiku, ovládal ho ručně školený policista.

A jak se vlastně do Detroitu dostaneme? Z Kanady výše zmíněným tunelem nebo přes Erijské či menší jezero St. Clair. Odkudkoliv odjinud pak nejlépe na letiště Wayne County na předměstí Romulus. Tam se dá přímo letět třeba z Paříže, Londýna nebo Frankfurtu.

Zábava

Milovníkům sportu není toto město neznámé – Detroit Red Wings patří k několika málo nejlepším hokejovým klubům na světě, věhlasnou NBA hrají basketbalisté Detroit Pistons, slávu si vydobyli i hráči týmu amerického fotbalu Detroit Lions.
Co se týká večerní zábavy, tak Detroit má ve svých uličkách několik příjemných podniků, například stylový bar The Zenith nebo Detroit City Destillery, kam si můžete zajít na přímo tam vyrobenou whisky.

Zajímavosti

  • Město Detroit, tedy jeho obyvatelé, má podle dostupných statistik celosvětově největší spotřebu bramborových lupínků.
  • Pokud víme, tak jedinou plovoucí poštu na světě mají právě v tomto městě.
  • Hokejisté Detroit Red Wings do roku 2014 získali celkem 11 trofejí Stanley Cup pro vítěze kanadskoamerické NHL. V červenobílém dresu se to povedlo i třem Čechům – Jiřímu Šlégrovi, Jiřímu Hudlerovi a dvakrát Dominiku Haškovi.
  • Nejvyšší hotel ve městě – Detroit Marriott Renaissance Center – má 73 pater a patří k největším v USA.
  • Detroit je v celé Americe druhý v počtu prodaných rybářských prutů.
  • V roce 1930 zde byla vyrobena první krabice na mléko, později i první elektrický kávovar.

Články

Fotky

Detroit, Michigan
Ohňostroj ve městě Detroit