Chicago


Chicago je třetí největší město USA a zároveň jedno z devíti sídel země, v nichž žije více než milion obyvatel. Zároveň v něm také najdeme početné kolonie Čechů a Moravanů, jedna z městských částí se dokonce jmenuje Pilsen. Cizinci se to hemží i v přístavní oblasti Navy Pier, která je jedenáctou nejnavštěvovanější turistickou atrakcí Spojených států (návštěvníků tam jezdí jen o něco méně než například k Niagarským vodopádům). Proč si ještě při cestování do USA vybrat jako cílovou destinaci Chicago? Čtěte dále a uvidíte.

Zajímavá místa

Chicago si získalo pověst města s velmi osobitou atmosférou, takže rozhodně stojí za to se jen tak procházet ulicemi a uličkami, dát si hamburger na ulici a nasávat chicagské ovzduší. Kdo ale chce poznat i klasické turistické magnety, pro toho máme několik tipů, kde najít zajímavá místa:

Willis Tower

Nejvyšší budova Spojených států kdysi známá jako Sears Tower. Obejít atletický stadion není nijak zvlášť vyčerpávající, i když nám to několik minut zabere. Ještě o něco větší vzdálenost, a to do schodů, musí urazit ten, kdo se chce dostat do 103. podlaží stavby, kde lze vejít do prosklených kukaní, z nichž mají návštěvníci unikátní výhled na celé okolí.
Buckinghamova fontána
Velká města mají své symboly. V Praze to je Karlův most, ve Filadelfii Rockyho schody, Chicago má zase fontánu, která se ukázala v nejednom televizním pořadu. Asi největší proslulost získala díky titulní znělce seriálu Ženatý se závazky, startovaly u ní také díly šesté série reality show The Amazing Race. Mimo to zde také končí slavná silnice Route 66.

Navy Pier

Město ve městě, v němž funguje jeho vlastní tramvajová linka. Navy Pear rozhodně patří mezi zajímavá místa Chicaga, neboť jde o uzlový dopravní bod jezera Michigan. Přijíždějí sem obří nákladní lodě, ale nejde jen o přístav. Součástí je i komplex zábavních atrakcí, které k jezeru lákají širokou veřejnost.

Shedd Aquarium

Jde o nejvyhledávanější kulturní atrakci Chicaga. Ročně navštíví více než 2 miliony lidí. Na 25 tisíc ryb si tu plave v 19 milionech litrů vody. To je pro představu asi 15 pětadvacetimetrových plaveckých bazénů.

Millenium Park

Název napovídá, že tenhle obří park má co dočinění s přelomem tisíciletí, ovšem datum otevření 2004 trochu mate. Park měl být skutečně otevřen roku 2000, nicméně stavba se extrémně protáhla (a také o stovky milionů dolarů prodražila). Výsledek ale stojí za to. Pod vedením architektů z Krueck and Sexton Architect se podařilo vybudovat velmi příjemné místo, kde se konají koncerty a jiné kulturní akce.

Tipy na ubytování v Chicagu

Ubytování v Chicagu – kde ho sehnat? Pokud se budeme řídit referencemi na nejnavštěvovanějším cestovatelském serveru Tripadvisor, zjistíme, že průměr pěti bodů z pěti si při hodnocení většinou udržují hotely The Langham a dvojice ubytovacích zařízení v atraktivní lokalitě Gold Coast: Thompson a Waldorf Astoria.

Doprava

Největší město státu Illinois vypadá na první pohled, že je od ostatních velkých měst tak trochu odříznuté. Zdání však klame. Městem prochází mezistátní silnice číslo 90 spojující západoamerický Seattle s východním pobřežím, konkrétně Bostonem. Také tu najdeme O’Hare International Airport, podle mnoha statistik jedno z největších letišť světa.

Když se na dopravu v Chicagu podíváme vnitroměstskou optikou, zjistíme, že jde o typické americké velkoměsto. Kdo si chce procvičit anglické kletby a nadávky, měl by do něj vyrazit autem, protože více než dvoumilionová metropole není chudá na dopravní zácpy a předražená parkoviště. Více se vyplatí využít husté sítě městské dopravy, jednotlivá cesta autobusem nebo vlakem stojí dva a čtvrt dolaru, celodenní cestovní pas necelých šest dolarů.

Festivaly a zábava v Chicagu

Chicago bezesporu lze označit za kulturní město. Festivaly v Chicagu vždy měly své místo, dnes se koná například červnový Street Art Fair zaměřený na prezentaci pouliční umění. Druhý víkend v srpnu pak pravidelně přichází Midwest Buddhist Temple Ginza Holiday Festival. Při něm se návštěvníci mohou přímo v chrámu dozvědět o základních myšlenkách učení buddhismu a kultuře s tímto náboženstvím spojené.

Kapitolu, kterou nelze opomenout, píše v Chicagu sport. Jako jedno z pěti největších měst Spojených států má Chicago mnoho zástupců v největších soutěžích velkých sportů. Plné tribuny vítají pravidelně hokejisty místních Blackhawks, baseballové Red Sox a samozřejmě basketbalové Bulls, v jejichž dresu ještě nedávno zářil fenomenální Michael Jordan.

Zajímavosti

  • Čtyřiačtyřicátý americký prezident Barack Obama sice strávil spoustu času na rodné Havaji a poté v Bílém domě ve státě District of Columbia, z oválné pracovny se ale vždy rád vracel do svého domova v Chicagu.
  • Pošťák, který má v rajónu Western Avenue, pravděpodobně fasuje služební boty, protože se dost naběhá. Při délce 44 km je tahle třída totiž nejdelší ulicí na světě. Pro bližší představu měří asi tolik jako cesta z Ostravy do Opavy a ještě 8 kilometrů navrch.
  • Historicky první televizní duel prezidentských kandidátů se odehrál v roce 1960 na půdě Chicaga. Také se tu roku 1901 narodil a poté i kreslit naučil Walt Disney.Když každý obyvatel České republiky (včetně kojenců) pojede čtyřikrát ročně na dovolenou do Chicaga, zdvojnásobí hustotu tamního cestovního ruchu. Město totiž ročně navštíví více než 40 milionů lidí.
  • Ve ZOO v Lincolnově parku nevybírají vstupné! Jde o jednu ze tří opravdu velkých zoologických zahrad v USA, kam každý může vstoupit bez lístku.

Videa

Články