Orlando


POČASÍ V ORLANDU
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 15 16 19 22 25 27 28 28 27 24 20 17
Průměrná teplota vody °C 23 23 23 25 26 28 29 29 29 27 26 24
Průměrné měsíční srážky (mm) 57 82 92 61 84 170 196 171 160 86 48 52

Turisticky vyhledávaná místa Miami, Jacksonville či Tampa a hlavní město státu Florida Tallahassee najdeme na mořských pobřežích na krajích státu. Uprostřed toho všeho se nachází Orlando, Mekka zábavního průmyslu USA, které se ne nadarmo přezdívá „Hollywood východu“. Vždyť zde stojí největší zábavní parky světa a obří televizní a filmová studia. A nejen ony.

Zajímavá místa

Která místa v Hollywoodu východního pobřeží nabízejí něco výjimečného, díky čemu se do nich lidé z celého světa rádi vracejí? Především zábavní parky. Například Wet’n’Wild, první vodní zábavní park na světě, ale též několik dalších:

Universal Studios

Mezi největší turistické magnety Orlanda bezpochyby patří studia společnosti Universal. Lidé mohou poznat zákulisí oblíbených show a filmů, ale také se projít čarovným světem Harryho Pottera, nechat si protřást kosti na horské dráze Neuvěřitelného Hulka, ale také zhlédnout originální vystoupení špičkových umělců. Více na oficiálních stránkách zábavních parků studia Universal.

SeaWorld

Delfíní jeskyně, show běluh nebo „velryb zabijáků“, vedle toho také například antarktická pasáž s tučňáky nebo procházka mezi žraloky. To a mnoho jiného se skrývá na 80 hektarech gigantického parku věnovaného vodní zábavě. Bližší informace na oficiálních stránkách parku.

Disney World Resort

Psát o floridském Disney Worldu jako o součásti Orlanda není možná tak úplně přesné, poněvadž areály parků Walta Disneye jsou vlastně takovým malým městem ve městě. Jsou přibližně stejně velké jako San Francisco, newyorský Manhattan by se do nich vešel dvakrát. Popisovat atrakce je zbytečné, protože se tu dá dělat prakticky cokoliv, na své si přijdou děti, golfoví nadšenci nebo třeba fanoušci vystoupení akrobatické skupiny Cirque du Soleil. Stránky Disney World Resortu vám poví více.

Epcot

V Disney Resortu zůstaneme, obří golfový míček znázorňující vesmírnou loď a park kolem něj, který se nazývá Epcot si totiž zaslouží zvláštní pozornost. Například kvůli netradiční architektuře, perfektně upraveným zahradám nebo možnosti ochutnat kulinářské speciality z mnoha vzdálených koutů světa.

Let balónem při východu slunce – Orlando Sunrise Hot-Air Balloon Ride

Všechny zmíněné atrakce, k tomu dobré šampaňské, floridská příroda a východ slunce nad Orlandem, to vše si vzduchoplavci vychutnávají během asi hodinového letu nad krajinou, kde je stále na co se dívat.

Ubytování v Orlandu

Sehnat ubytování v Orlandu není žádný zásadní problém. Vždyť město má po Las Vegas druhý nejvyšší počet hotelových pokojů v USA. Aby také ne, když ho ročně navštíví něco mezi 50 a 55 milióny lidí. To řadí zábavní centrum Floridy mezi nejnavštěvovanější místa celého světa. A kde tedy turisté a obchodní cestující mohou složit hlavu? Záleží na tom, jaký druh zábavy (to je totiž to hlavní, o co v Orlandu jde) mají rádi. K dispozici jsou například tato ubytovací zařízení:

Hard Rock Hotel – tenhle hotel ocení především hudební nadšenci. Jeho interiéry totiž zdobí předměty spojené s kariérou Elvise Presleye, Eltona Johna nebo Jimmyho Hendrixe.

Howard Johnson Enchanted Land – cenově nenáročný hotel 5 kilometrů od Disney World Resortu vhodný především pro ty, kteří chtějí ušetřit.

Hyatt Regency - Luxusní budova přímo u jezera Buena Vista, kde rodičům pohlídají děti a hosty zdarma dopraví do zábavních parků Universal nebo SeaWorld.

Doprava

České a slovenské turisty asi nejvíce zajímá McCoyovo letiště, na něž sice od nás nelétají přímé linky, nicméně spojení z New Yorku je vynikající. Dopravu přímo ve městě pak obstarává systém hromadných dopravních prostředků LYNX. Jeho důležitou součást tvoří autobusové linky mířící k jezeru Buena Vista, kolem nějž se rozprostírají zábavní parky Disney Worldu.

Festivaly a zábava

Zábava, to slovo znamená pro většinu žen synonymum pro nakupování. V Orlandu se centrum téhle kratochvíle soustředí především na International Drive v Disney Resortu. Jde o tepnu, která prochází sousedstvím šesti gigantických zábavních parků včetně SeaWorldu nebo Universal Studios a nakoupit se na ní dá téměř vše od šroubku až po lokomotivu.
Muži spíše ocení možnost vidět zápasy basketbalové NBA v hale na West Church Street, kde hraje tým Orlando Magic. Příznivci festivalů se mohou vydat v květnu na karibský karneval, v červnu na Dny Gayů, filmu nebo orchidejí a v červenci si vyberou kupříkladu hry sportovních maskotů. Více informací v kalendáři kulturních akcí v Orlandu.

Zajímavosti

Co jste dále o Orlandu patrně nevěděli? Třeba tohle:

  • Na čtyřicet obyvatel města připadá jedna restaurace. Celkem jich v Orlandu mají přes 5.000 a dají se mezi nimi najít podniky specializované na vietnamskou, ale třeba i na africkou kuchyni. Že by někdo nemohl v Orlandu sehnat něco k jídlu, to je zcela nemožné.
  • Orlando je pojmenováno podle vojáka Orlanda Reevese, který zemřel na stráži při útoku indiánů. Vojenští historici ovšem v žádných armádních dokumentech Reevese nenašli, a tak není jisté, zda muž, který dal místu jméno, skutečně existoval.
  • Jack Kerouac napsal slavný román „Na cestě“ v době, kdy žil v okolí Orlanda, přímo ve městě se narodil herec Wesley Snipes.
  • Walt Disney World stojí v Orlandu, protože v původně plánovaných lokalitách Miami a v Tampě je větší riziko příchodu tornáda.
  • Florida je známa jako stát plný důchodců, kteří si chtějí užít penzi v teplých krajích, do Orlanda ovšem proudí také spousta mladých lidí. Podle počtu zapsaných studentů patří škole jedno z předních míst v rámci celoamerických žebříčků.

Videa

Články

Fotky

Kabiny kola Orlando Eye na Floridě
Ruské kolo Orlando Eye na Floridě
Kosatky Trua a Kayla v SeaWorld v Orlandu
120 metrů vysoké oko shlíží na Orlando
Labutě mají v Orlandu ráj na zemi
New Smyrna Beach, Orlando, Stát Florida - Amerika.cz
Canaveral National Seashore, pláž v Orlandu, Florida - Amerika.cz
Jezero Eola a Orlando
Zábavní parky Orlando
Orlando delfíni